Askeri geçit töreni kamuoyu üzerinde Mayıs paktından daha büyük bir etki yarattı ve Hükümetin profilini ortaya çıkardı

Actinopteri

New member
Hiç şüphe yok ki liderlik için bu bir ilkti. Ancak genel olarak kamuoyu açısından ikincisi. Her iki durumda da medya ve ağlar daha önce yerelleştirilmiş olguları veya olguları ulusallaştırıyor. Bu durumda Tucumán'da ve Buenos Aires şehrinde aynı gün yaşananlar bugün gerçek zamanlı olarak yayınlanıyor.


Aynı gün Tucumán'ın başkenti Plaza Independencia ve ülkenin başkenti Nueve de Julio'nun Avenida Libertador'u. Bağlantılıydılar ancak senaryolar farklıydı. İlkinde Chaqueño Palavecino, gece yarısından sonra ilgili bir etkinliğe katılabileceğini ümit eden insanlara “dayanmayı” sağladı, ikincisinde ise Malvinas gazilerinin uzun geçit töreni kamuoyunun duyarlılığı açısından öne çıkan olay oldu.


Ama onları birleştiren bağ Başkan Javier Milei'nin odak noktasıydı yarattığı tartışmaların ötesinde, iç kesimlerdeki popüler kesimlerin ve Buenos Aires'in üst orta sınıfının ilgisini çekmeye devam ediyor.


Askeri geçit töreni Batı'da kültürel bir gerçektir Roma İmparatorluğu zamanlarından beri. Zaferlerle, anma törenleriyle, vatansever coşkuyla, dövüş müziğiyle vb. bağlantılı törensel bir eylemdir.


Bu rolün bir örneği yakın zamanda seçim yapan iki Avrupa ülkesinde görülüyor. 4 Temmuz'da düzenlenen Birleşik Krallık'ta ilgili askeri geçit töreni, geçit töreninin yapıldığı gün olan Haziran ayının ilk Cumartesi günü yapılıyor. “Rengi Troplemek”Yüzyıllardır hükümdarın doğum gününü anan kutlama.


İkinci turunu 7 Temmuz'da gerçekleştiren Fransa'da, 19. yüzyılın ilk on yıllarından beri geleneksel olan geçit töreni, önümüzdeki 14'üncü Pazar günü gerçekleştirilecek. Bastille'in ele geçirilmesinin yıldönümü. Macron bu geçit törenine özel ilgi gösterdi ve başkanlığını yaptığı ilk geçit törenine o zamanki meslektaşı Donald Trump'ı davet etti. Her iki durumda da pandemi nedeniyle bu yürüyüşlere ara verilmedi.


Arjantin'de en çok önem kazanan geçit törenleri José Figueroa Alcorta Başkanlığı'ndaki Mayıs Devrimi'nin Yüzüncü Yılıydı; José de San Martín'in 1950'de Başkan Juan Domingo Perón olarak ölümünden bu yana yüz yıl boyunca gerçekleştirilen ve Arturo Frondizi'nin Başkanlığı sırasında Mayıs Devrimi'nin İkinci Yüzüncü Yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen.


Demokrasinin yeniden kurulmasından bu yana Carlos Menem Hükümetin ilk yılında, 1990'da aynı Libertador Bulvarı'nda bir geçit töreni düzenlendi. Fernando la Rúa, 2000 yılında San Martín'in ölümünün yüzüncü yılı vesilesiyle, kahramanın adını taşıyan Plaza çevresinde. Cristina Kirchner bunu 2010 yılında Nueve de Julio Bulvarı'nda Mayıs Devrimi'nin Yüzüncü Yılı için yaptı. Kendine has özellikleri vardı. Araçlar toplardan ve tanklardan kaçınarak geçit töreni yapmadı ve askeri lise öğrencileri silahsız geçit töreni yaptı. Mauricio Macri bunu 2016 yılında Bağımsızlığın İki Yüzüncü Yılı vesilesiyle yaptı ve ertesi yıl Avenida Libertador'da tekrarladı.


Milei hükümetinin yedinci ayında gerçekleşen bu geçit töreninin bazı tuhaflıkları vardı. Önce Malvinas gazileri geçti ve binlercesi geçit töreni yaptı. Hiçbir gösteri yapmadan İngiliz Büyükelçiliği binasının önünden geçtiler. Hava Kuvvetlerinin varlığı, yönetim tarafından yakın zamanda satın alınan ve görev süresi boyunca dahil edilecek olan F16'lar beklentisiyle olağandışı sayıda uçakla dikkat çekti. Donanma, Buenos Aires Donanma İstasyonundaki filo gemilerini ziyaret etmek için katılımını sergiye bağladı. Ordunun helikopter ve helikopterleriyle dikkat çeken bir katılımı vardı. geçit töreni yapan yedi bandosu ve tarihi üniformalarıyla. İlk kez locada çalan müzik grubu ortaktı, Üç Kuvvet'ten müzisyenlerden oluşuyordu, bu da bu alanda entegrasyon konusunda kaydedilen ilerlemenin bir göstergesiydi. Federal güvenlik güçleri de müzisyenleriyle birlikte geçit töreni yaptı. Geçit töreni, en önemli birliği El Bombacıları olan yüzlerce atlı tarafından kapatıldı.


Başkanların kişilikleri, damgalarında belirleyicidir ve bu sefer bir istisna değildi. Milei'nin planlı ya da spontane “rock yıldızı” yüzü, geçit töreni yapan tanklardan birine tırmandığında ve Başkan Yardımcısı Victoria Villarruel'i de bunu yapmaya davet ettiğinde mevcuttu. Uluslararası alanda en yaygın şekilde yayılan imaj budur. Bu olay, “yeni sağ” tarafından kutlandı ve ilerici görüşler tarafından, Arjantin Devlet Başkanının sözde “militarizasyonunun” bir belirtisi olarak eleştirildi. (Bu, yakın zamanda eklenen, İsrail teknolojisiyle güçlendirilen ve on yıl ertelenen yedi TAM tankından biriydi.)


Ancak geçit töreni Milei'nin ideolojik modeliyle ilgili merkezi bir gerçeği doğruladı. Bazılarının popülist, aşırı aşırı, radikal vb. olarak adlandırmayı tercih ettiği akıma olan bağlılığı. Sağcı veya muhafazakarlık terimine sıfatlar da eklendiğinde, bu merkezi bir siyasi gerçektir.


Donald Trump ile Batı'da -Bolsonaro'yla sağlam bir dayanışma gösterisi yapan Milei'nin yaptığı gibi- onunla aynı safta yer alanlar arasında var olabilecek nüanslar, farklılıklar ve çelişkilerin ötesinde ortak bir nokta var: serbest girişimin milliyetçilikle yakınlaşmasıDuvarın yıkılmasından ve SSCB'nin dağılmasından sonraki çeyrek yüzyılda birbirine zıt olan terimler.


Aşırı liberalizmi nedeniyle Milei'yi milliyetçi terimiyle ilişkilendirmek imkansız olurdu. Bugün artık durum böyle değil. “Vatanseverlik” terimi onların siyasi sözlüğünde yer alıyor. Malvinas davasını destekliyor. Açılış törenine katılan tek Avrupa Birliği Başkanı Víktor Orban'dı. Onun İspanya'daki Vox Partisi ve Georgia Meloni ile bağlantısı hâlâ sürüyor.


Başkanlık formülünün iki üyesi tank gösterisinde Milei projesinin ima ettiği şey liberalizm ile milliyetçilik ve liberalizmin yakınlaşmasıdır. Victoria Villarroel, ideolojisi ve geleneği itibarıyla, aralarında var olabilecek siyasi farklılıkların ötesinde, muhafazakar milliyetçiliği temsil ediyor.


Bu anlamda geçit töreni sadece vatanseverlik ruhunu yüceltmeyi değil, aynı zamanda bu ulusal-liberal simbiyoz Başkanlık formülü ne anlama geliyor?


Bu arada coşku ve gururla yürüyenlerin, maaş hiyerarşisini yeniden sürdürmek, işletme bütçesini acilen iyileştirmek ve Hava Kuvvetleri ile başlatılan yeniden teçhizat planını Ordu ve Donanmaya genişletmek gibi acil bir gündemi var.


Rosendo Fraga, Yeni Çoğunluk Çalışma Merkezi Birliği Direktörü