Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda Türkiye’yi Kabataşlılar temsil edecek

Lena

Global Mod
Global Mod
AVRUPA Parlamentosu (AP), 1990 yılından bu yana her yıl farklı ülkelerden öğrencilere kapısını açıyor. Euroscola kapsamında düzenlenen Avrupa Gençlik Parlamentosu’na, 27 AB üyesi ülke ve aday ülkeler ile eski üye devletlerden 16-18 yaş ortası öğrenciler davet ediliyor. Seçilen öğrenciler gündem unsurları üzerinde tartışıyor ve tahlil teklifleri sunuyor. bu biçimdelikle öğrenciler dünya sıkıntılarını Avrupa Birliği’nin kalbinde tartışma fırsatı buluyor.

Avrupa Gençlik Parlamentosu’na, Türkiye’den birinci kere 2019 yılında Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri kabul edildi. Kabataş bu yıl da gençlik parlamentosunda Türkiye’yi temsil edecek okul oldu. Tertibe 2021 yılında çevrimiçi olarak katılan Kabataş Erkek Lisesi’nden 24 öğrenci ve 2 öğretmen, 7 Aralık’ta Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda bir gün geçirecek.

“İnsan Hakları Savunması” teması altında sıkıntıların tahlili konusunda tekliflerde bulunacak.

TEMSİL GÜCÜ ÖNEMLİ

Kabataş Erkek Lisesi Müdür Yardımcısı Gülay Akgül, “2019 yılındaki başarılı temsil gücümüz yardımıyla bu sene de kabul aldık. Euroscola’ya katılan öğrencilerimizi, öğretmenlerimizle lisan ve temsil yetenekleri ile olgunluklarını göz önüne alarak seçtik. Bu yıl 24 öğrenciyle ülkemizi temsile hazırlanıyoruz. Öğrencilerimiz orada üst seviye yetkililerle tanışma fırsatı da bulacaklar” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda kürsüye çıkacak 12’nci sınıf öğrencilerinden kimileri şunları söylemiş oldu:

Ahmet Hatipoğlu: “Konuşmamı Ukrayna’daki savaş mağdurları için yapmayı planlıyorum. Savaş mağduru Ukraynalıların yanı sıra Türk ve Tatar azınlıkları da düşünerek bir takviye planı sunmak istiyorum.”

İpek İnci Öge: “Okulumuz Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yakın bir pozisyonda. Konuşmamda bunun kıymetine vurgu yaparak, sıkıntıların tahlili konusunda da köprü görevi nazaranbileceğimizi anlatmaya hazırlanıyorum.”

Arda His: “Dayanışma ve insan hakları üzerine sorular sorup tahlil teklifleri sunacağım.”