Avrupa’yı ‘Hüzün Üçgeni’ sardı

Lena

Global Mod
Global Mod
Ruben Östlund imzalı imal, Avrupa Sinema Akademisi adaylıkları deklare ettiğından beri favori olarak gösteriliyordu. Sınıflar ve bağlar içindeki eşitsizliği anlatan kara güldürü En Yeterli Sinema seçilirken Östlund’a En Yeterli Direktör ve Senaryo Ödülleri’ni de kazandırdı. Mükafatı, yakın vakit evvel vefat eden oyuncu Charlbi Dean’e ithaf eden Östlund, “Çok epey gururluyum. Bu gece “Hüzün Üçgeni” gecesi! Senaryonun bir kesimi olarak oyuncular, üretimciler ve eşimle saatlerce doğaçlama yaptım. Hepsine sonsuz teşekkürler” dedi. Sinemada Rus varlıklı Dimitry’yi canlandıran Zlatko Buric de En Güzel Erkek Oyuncu seçildi. Buric, “senelerdır denedim, artık olması fazlaca güzel! “Hüzün Üçgeni”nin harika takımı bana epeyce güç verdi. Kolektif çalışmaya inanıyorum ve Yugoslavya’da birlikte tiyatro oynamaya başladığım tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum” diyerek ödünü aldı. “Corsage”da canlandırdığı Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth rolüyle En Düzgün Bayan Oyuncu seçilen Vicky Krieps ödül konuşmasında “Bunu, duyulması ve görülmesi gereken tüm bayanlara ithaf etmek istiyorum. Jenerasyonlar uzunluğu taşıdığımız bu derin yaraları güzelleştirmemiz gerekiyor” kelamlarıyla bayan hareketlerine dayanak verdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini anlatan “Mariupolis 2” En Düzgün Belgesel seçilirken geçtiğimiz hafta En Düzgün Kurgu Ödülü’nü kazandığı açıklanan “Kurak Günler” grubu de mükafatını merasimde aldı.

Ruben Östlund