Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katıldı

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katılmak üzere gittiği İngiltere’de birinci vakit içinderda Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Ümit Yalçın’dan yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. Dünya Eğitim Forumu’nda Türkiye’yi temsil eden Bakan Özer, sonrasındasında bu yıl 100’ün üzerinde ülkeden eğitim bakanlarının iştirakiyle Londra’da düzenlenen ve dünyanın en büyük eğitim bakanları toplantısı olarak kabul edilen forumun birinci gün oturumlarına katıldı. Özer, temasları kapsamında İngiltere’nin Okullardan Sorumlu Eğitim Devlet Bakanı Robin Walker’la görüşecek.

EĞİTİMLE İLGİLİ YENİ AÇILIMLAR PAYLAŞILACAK
Bakan Özer, COVID-19 salgınından eğitim dalının epeyce etkilendiğine işaret ederek, kendilerinin de Bakanlık olarak bu süreçteki açılımları, süreci epey sağlıklı biçimde yönetmeyle ilgili geliştirdikleri metodoloji ve eğitimle ilgili yeni açılımları paylaşacaklarını vurguladı. Özer, son vakit içinderda mesleksel eğitimde epey önemli açılımlar yaptıklarının altını çizerek kelamlarına şu biçimde devam etti:

MESLEKİ EĞİTİMDE İNANILMAZ BİR DÖNÜŞÜM
“Özelikle iş gücü piyasasının temsilcilerini, meslek eğitiminin tüm süreçlerine dahil ettik ve artık bu yeni yaklaşımımızda patronla, iş gücü piyasası temsilcileriyle müfredatı bir arada güncelliyoruz. Bu açılım, mesleksel eğitimde inanılmaz bir dönüşümü birlikteinde getirdi. Artık öğrencilerin mesleksel eğitime yönelimleri arttı. Patronlar mesleksel eğitimin kalitesini artırmayla ilgili yeni açılımları daima olarak Bakanlıkla paylaşıyor. Mesleksel eğitimdeki döner-sermaye kapsamındaki üretim kapasitesi arttı.

Şu anda Türkiye’de mesleksel eğitimdeki tüm okullarımız, öğretmenlerimiz üretim yapıyor. Patronla bir arada yeni projeler üretiyor, inovatif yeni yaklaşımlar geliştiriyor. Türkiye’nin yalnızca insan kaynağı muhtaçlığını değil, üretim kapasitesinin çeşitlenmesi ve üretim kapasitenin güçlenmesine de hayli değerli bir katkı sunuyor. Artık Türkiye’de mesleksel eğitim, yeni bir evreye girdi ve önümüzdeki periyotta artık geçmişte dillendirilen, ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ değerlendirmeleri, mesleksel eğitimin kalitesi ile ilgili spekülasyonlar artık gündemde yok.

25 Aralık 2021’de yapılan değişikliklerden daha sonra mesleksel eğitim merkezlerine istek inanılmaz derecede arttı. Bu tarih prestijiyle 159 bin çırak, kalfa varken şu anda 490 bin çırak var. Yani 4 ay üzere bir müddetçte 2-3 katlık bir artışa tanıklık ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın deklare ettiğı üzere, 2022’nin sonuna kadar 1 milyon çırak gencimizi bu mesleksel eğitim merkezi ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu, hem genç işsizliğin azaltılmasında birebir vakitte mesleksel eğitimin güçlenmesinde hayli kritik bir fonksiyon bakılırsacek.

İSTANBUL’A YENİ ANAOKULLARI YAPILACAK
Mevcuttan epeyce daha fazla anaokulunu bir yıl içerisinde yapmayı kamuoyuyla paylaştık. Eğitim siyasetimizin ana evvelarinden bir tanesi olarak belirledik ve şu anda da bu proje hayli başarılı bir biçimde devam ediyor. 3 bin yeni anaokulunun 150 adedini açtık.”

Özer, İstanbul’a bin yeni anaokulu yapacaklarını bildirerek, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde bu süreçleri takip ediyoruz. Bunu tamamladığımız vakit biz yalnızca gençlerimizi hayli daha kuvvetli bir biçimde yetiştirmekle kalmayacağız, beraberinde uzun senelerdan beri eğitim sistemimizin muzdarip olduğu okullararası muvaffakiyet farkını da minimize etmiş olacağız” dedi.