Bakan Özer: Entegrasyonun anahtarı Türkçe’dir

Lena

Global Mod
Global Mod
Uluslararası Göçmenler Günü aktifliği, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iştirakiyle Ankara’da düzenlendi. Aktiflikte konuşan Bakan Özer, son onlu yılların savaşlar, iç çekişmeler, iklim değişikliği ve afetlerin tetiklediği bir göç hareketine sahne olduğunu hatırlatarak, “Özellikle son 20 yıl içerisinde tüm dünyada bu demografik hareketlilik en üst düzeyine çıktı” dedi. Türkiye’nin üzerine düşen sorumlulukları sonuna kadar yerine getirdiğini bildiren Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın göçle gelen eğitim çağı nüfusunun epey büyük oran teşkil etmesi niçiniyle o çocukları eğitimle buluşturmaya çalıştığını söyleyerek şöyleki konuştu:

TÜRKİYE TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR ÜLKE
“Dünyada hiç bir eğitim sisteminde bu kadar öğrenciye yer verilmedi. Türkiye, dünya kadar fedakârlık yaparken, başka ülkeler, bilhassa Kıta Avrupası, kalan az sayıda ailenin çocuklarının eğitime katkılarını en başarılı eğitim öyküsü olarak tüm dünyaya aktarıyor. Sahiden Türkiye bu bağlamda, tüm dünyaya örnek bir ülke olarak tarihteki misyonunu yerine getirdi. Biz Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak, İçişleri Bakanlığımızın uyumunda, genel ve süreksiz muhafaza altına alınan tüm yabancıların toplumsal entegrasyonunda, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün mihmandarlığında her türlü dayanak veriyoruz. İşte, Göç Yönetimi Başkanlığı ile Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü içindeki Toplumsal Ahenk ve Hayat Eğitimi (SUYE) Projesi kapsamında, 1 milyon 134 bin 975 bin süreksiz müdafaa altındaki Suriyeliye erişip, onlara toplumsal ahenk ve hayat kursu verdik. 2023 yılındaki amacımız, yalnızca Suriyeliler değil, 192 farklı ülkeden Türkiye’de yaşayan insanın olduğunu bilerek, Türkiye’de süreksiz muhafaza altında yaşayan tüm yabancılara SUYE kapsamında eğitim verilmesi.”