Bakan Özer G20’ye eğitimdeki gelişmeleri anlattı

Lena

Global Mod
Global Mod
Konuşmasına G20 Eğitim Çalışma Grubu’nu tebrik ederek başlayan Bakan Özer, kelamlarına pandeminin eğitim üstündeki tesirlerine, eğitimde fırsat eşitliğine ve mesleksel eğitim stratejilerine değinerek devam etti.

OKULUN ‘DÖRT DUVAR’ OLMADIĞINI ANLADIK
2020 yılından itibaren dünyanın maruz kaldığı COVID-19 salgınının tarihte eşi gibisi olmayan bir durum olduğunu tabir eden Özer, “Milyonlarca insanın vefatına sebep olan bu salgında tüm dünya uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime bir alternatif olamayacağını sadece bir takviye düzeneği olarak kullanılabileceğini acı bir biçimde deneyim etmiş oldu. Hepimiz okulun, dört duvardan ibaret olmadığını, çocukların bilişsel maharetleri kadar toplumsal, ruhsal ve duygusal maharetlerinin gelişimi için de ne derece kıymetli olduğunu anladık” değerlendirmesinde bulundu.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ TÜM DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ
Eğitimdeki eşitsizliklerin derinleşmesinin tüm dünya için büyük bir tehlike oluşturduğuna işaret eden Özer, “Ancak şunu fazlaca net biliyoruz ki, eşitsizliklerle çaba etme konusunda eşsiz bir güce sahip olan bir daha eğitimdir” sözünü kullandı.

Türkiye’nin sahip olduğu eğitim sistemi hakkında bilgi veren Özer, “Türkiye olarak 1 milyon 200 binin üzerinde öğretmen ve 19 milyona yakın öğrencisiyle, pek büyük bir eğitim sistemine sahibiz. Maksadımız her bir öğrencimize eşit nitelikte eğitim imkânı sunmak, onları dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilir düzeye eriştirmek ve 21. yüzyıl marifetleriyle donatarak geleceğe kuvvetli bir biçimde hazırlamaktır” dedi.

ÖĞRENCİYLE BİRLİKTE PERFORMANS DA ARTIYOR
Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği dönüşümlere işaret eden Özer şunları söylemiş oldu: “Bu konuda ülkemiz bilhassa son 20 yılda pek kıymetli ilerleme kaydetmiştir. Okul evvelce yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarında önemli artışlar sağlanmıştır. Üstelik bu büyüme kaliteye karşın değil bilakis kalite odaklı gerçekleşmiştir. Gerçekten ülkemizin PISA ve TIMSS performansları bunu doğrulamaktadır. 15 yaş kümesinde öğrenci sayısını en çok artıran ülke olmamıza karşın performansını da en epeyce artıran ülke Türkiye olmuştur.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÜÇ ÖNCELİKLİ ALAN
Sosyoekonomik bakımından dezavantajlı, özel eğitime gereksinimi olan ve zarurî göç kapsamında ülkemize gelen çocuklara başarılı olmaları için takviyeler sunuyoruz. Bilhassa eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için bu devir okul öncesi eğitime tartı verdik. Bu kapsamda 3-5 yaş aralığındaki okul öncesi eğitim okullaşma oranlarını OECD düzeyine çıkarabilmek için 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapmak üzere yola çıktık ve bu çalışmalar kapsamında kısa müddette 5 yaşlarındaki okullaşma oranlarını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkarmanın memnunluğunu yaşıyoruz.”

MESLEKİ EĞİTİM, DÜNYANIN GELECEĞİ AÇISINDAN STRATEJİK
Mesleki ve teknik eğitimi dünyanın ve Türkiye’nin geleceği açısından stratejik bir sıkıntı olarak gördüklerini tabir eden Bakan Özer, “Bir yandan eğitim-üretim-istihdam çevrimini güçlendirirken başka taraftan da ilgili kesimlerimizle iş birliklerini derinleştiriyoruz. Son olarak, öğretmenlerimizin profesyonel ve mesleksel gelişimlerine büyük bir kıymet veriyoruz. Bu kapsamda hizmet içi eğitim yaklaşımımızı güncelliyor, eğitimlere katılan öğretmen sayımızı artırıyor ve okullarımızı birer eğitim merkezi haline getiriyoruz” diye konuştu.

Bakan Özer, Endonezya'nın dönem başkanlığında G20 ülkeleri eğitim bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen zirveye video mesajla katılarak Türkiye'nin son 20 yılda eğitim alanında gerçekleştirdiği dönüşümleri ve hedeflerini anlattı.

👉
https://t.co/nJJlI1YyQH pic.twitter.com/RoieCdnIyZ

— Millî Eğitim Bakanlığı (@tcmeb) September 3, 2022