Bakan Özer, Türkiye’de eğitimin evreselleşmesini yazdı

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yeni yayınlanan kitabında Türkiye’de eğitimin son 20 yılını şu biçimde kıymetlendirdi:

“Türk eğitim sistemi, yaklaşık 19 milyon öğrencisi ve 1.2 milyon öğretmeniylebüyük bir sistemdir. ötürüsıyla, eğitime erişimin uygunlaştırılması için büyük yatırımlar gerekiyor. Bu niçinle, eğitim yatırımları okul ve derslik sayılarında bu vakitte tepe yaptı.Sonuç olarak nispeten kısa bir müddetde bu yatırımlardan etkileyici bir yarar gözlemledik. Okullaşma oranları tüm eğitimseviyelerinde kıymetli ölçüde arttı. Türkiye’de okul evvelce üniversiteye kadar eğitime iştirak oranları arttı. Örneğin, 2000 yılında ortaöğretimde yaklaşık yüzde 44 olan okullaşma oranı şimdiyüzde 95’e ulaştı. 4+4+4 düzenlemesi ve zarurî eğitimin 8 ile 12 yıl içinde olması bu başarıda değerli bir rol oynadı. Benzeri biçimde, önemliyükseköğretim kayıtlarında güzelleşmeler sağlandı. 2002’deyüzde 14 olan 18-22 yaş ortası öğrenci oranının artması 2021’de yüzde 45’e yükseldi.”

EĞİTİMİN EVRENSELLEŞMESİ DEZAVANTAJLI KÜMELERİ GELİŞTİRDİ

Kitapla ilgili yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi:

“Ulusal ve milletlerarası bilgiler, Türk eğitim sisteminin son yirmi yılda değerli ölçüde geliştiğini gösteriyor. Bu bağlamda Türkiye, eğitime erişimi ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için 2000’li senelerdan itibaren kıymetli bir dönüşüm yaşadı. Bunun için Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesine paralel olarak eğitim yatırımları arttı, toplumsal takviye programları uygulandı ve Türkiye geneline yayıldı. Değerli düzgünleştirme çalışmaları kararında eğitimin evrenselleşmesinden en hayli bakılırsace dezavantajlı kümeler yararlandı. Ayrıyeten eğitim sisteminde kapsayıcılığı artıracak adımlar atıldı, üniversiteye girişte katsayı düzenlemesi ve başörtüsü yasağı kaldırıldı, seçmeli dersler kıymetli ölçüde çeşitlendirildi. ötürüsıyla bu devir, eğitimin demokratikleşmesi ve evrenselleşmesi açısından kritik bir evredir.

OKULLAR ORTASINDA MUVAFFAKİYET FARKI AZALACAK
Türkiye’de Eğitim sistemi büyük uğraşlar ve yatırımlarla güçlendirilmiş olsa da, bu gelişmelerin toplumsal farkındalığı birebir seviyede değildir. Kitap, son 20 yılda eğitim sistemimizde yaşanan gelişmeleri, bu gelişmelerin sonuçlarını ulusal ve memleketler arası datalara dayanarak objektif bir biçimde değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu kitabın, okullar içindeki muvaffakiyet farklarını azaltacak yeni eğitim siyasetlerinin geliştirilmesine ve bu biçimdece Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin artırılmasına katkı sağlaması amaçlanıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafınca kaleme alınan kitabın, Türk ulusal eğitiminin gelişimi hakkında fikir sahibi olmak isteyenler ve siyaset yapıcılar için daha kapsayıcı, çeşitli ve uyumlu bir öğrenci eğitimi için yapılması gerekenler konusunda farkındalık kazanmaları için bir referans.”