“Bir İtalyan komedi filmi için Az Nişanlı”

Actinopteri

New member
“Ben bir bakan olsaydım, ‘Promessi sposi’ üzerine birkaç ders daha az verirdim ve kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi anlamak için haftada bir İtalyan komedi filmi gösterimi yapardım. İtalyan komedisi her şeyi önceden anlattı. Mattarella beni David olarak kabul etti ve bana dedi ki: ‘Nihayet bu ülkenin komedisinin tanınması’. Benim için Steno, Risi, herkes için büyük bir zaferdi… Belli bir solcu eleştirmen popüler sinemadan anlamadı “. Senarist Enrico Vanzina’nın, Viareggio’daki Grand Hotel Principe di Piemonte’deki ‘Gli Incontri del Principe’ döngüsünün atanmasının kahramanı senarist ve yapımcı Enrico Vanzina olduğunu açıkladığı şey buydu. ‘Il Giornale’ muhabiri Stefano Zurlo ve IULM’nin Milano’daki rektörü Gianni Canova’nın röportaj yaptığı Vanzina, bu yıl 40 yaşına giren ‘Sapore di mare’ hakkında anekdotlar ve merak edilenleri anlattı ve İtalyan şirketi ve nasıl yapılacağı hakkında söz aldı. yıllar içinde değişti. Randevular yaz boyunca devam edecek ve çok sayıda konuğu halkın önünde siyaset, ekonomi ve kültür hakkında tartışacak. Sergi, “One Hundred Years as a Prince” (Forma ed.) kitabının yazarı Manila Alfano ile işbirliği içinde düzenleniyor.

“Sol görüşlü bir eleştirmen, bu ülkeyi herkesten daha iyi anlatan İtalyan popüler sinemasının önemini anlamamış olmanın büyük bir miyopluğuna sahipti – itiraf etti – siyasi bir yansıma yapmak istedim. Beni ben yapan bir şey vardı. Etkilendim. Ben bir liberalim, ne sağdan ne de soldanım, bunu ideolojik değil tarihsel bir soru haline getiriyorum. Militan bir solcu eleştirmen 1980’leri, Craxi, Berlusconi, Reagan, Thatcher’ı şeytanlaştırdı. Aptalca, hedonistik yıllar, yüzeysel olarak görülüyorlar. PCI içinde -diye devam etti- bir tartışma başladı çünkü sadece birkaç muhalif ses şöyle dedi: ‘Sapore di mare’ gibi bu popüler filmler halk tarafından beğeniliyor, neden biz beğenelim? sadece Festivalleri mi destekliyor? evet asla değil”.

‘Sapore di mare’nin bu kadar başarılı olacağını hiç düşünmemiştik, bizi boykot etmeye çalıştılar, Christian De Sica’nın insanları sinemalardan kaçırdığını söylediler’

Ve uzun röportajda tekrar hatırladı: “İki ay önce kariyerim için David di Donatello’yu kazandım. Bence onu ‘Sapore di mare’ sırasında kazanmalıydık. ‘Sapore di mare’nin’ kazanacağını asla hayal etmemiştik. böyle başarılı bir tür yakaladık.Kardeşim Carlo ile Jerry Calà ve Diego Abatantuono ile ‘I fichissimi’ adlı bir film yapmıştık.Büyük bir çizgi roman başarısı.Film sinema tarihinde rekor kırdı, 300 milyona mal oldu ve 9 milyar hasılat elde ettik. Bu yüzden muazzam bir pazarlık gücümüz vardı. Bu filmi getirdik, adı ‘Sapore di sale’ idi, ancak zaten SIAE’de kayıtlı bir konu vardı – devam etti Vanzina – aynı isimde, bu yüzden onu değiştirmek zorunda kaldık. ‘Sapore di mare’.kıç, yoksa Gino Paoli’nin şarkısı için küçük bir müzik gibi geliyordu.Sonra bizi boykot etmeye çalıştılar, Christian De Sica’nın insanları sinemalardan kaçırdığını, Virna Lisi’nin bittiğini, onun yerine bir film başlattığını söylediler. ikinci kariyer. Ama ilk kez samimi bir film yapmak istedik. Romantik bir komediye biraz otobiyografi katmak istedik.”

Vanzina uzun röportajında şöyle devam etti: “Dağıtımcılar filme pek inanmadılar, bu yüzden çok az bir paraya çekildi – Yani ‘Sapore di mare’nin %75’i Fregene’de çekildi. Kimse evleri fark etmedi. Fregene’li, çam ormanı, bar.Yıllar sonra Fregene’de ‘Sapore di mare’ yerlerine tur düzenlediler.İtalya değişti çünkü belli bir noktada İtalyan burjuvazisi olmak yerine, sahip olmayı tercih etti, ve bu her şeyi değiştirdi, kabalaştı. Şu anda büyük ölçüde kaba politikacılar ve kaba düşüncelerle kaba bir toplumumuz var,” diye devam etti Vanzina.

‘Benimle izcilere kokla, bizi çadırda küçük bir saksafonla kızdırırdı, dayanılmaz, her gece çalardı’

Ve sonra Leo Benvenuti’yi hatırladı. “Bir keresinde bana şöyle demişti: hayatta 20 faydalı yaz vardır. Doğru – devam etti – 20 belirleyici yaz vardır, her şeyi anlarsın, büyürsün, arkadaşlığın ne olduğunu anlarsın, ayrılırsın, sevgilinle olan ilişkiyi anlarsın. ebeveynler. O zaman hayatınız böyle olur. Bu ‘Sapore di mare’ filminde, biraz Bildungsroman duygusu var”

Riccardo Cocciante’nin son anıları. “Gözcülerde benimle kalan bir okul arkadaşım vardı ve bizi çadırda lunaparkta sakladıkları küçük bir saksofonla kızdırırdı, dayanılmazdı, her gece oynardı. Adı Riccardo Cocciante’ydi – “Sapore di mare” filminin sonunda Cocciante’nin “Celeste nostalgia” şarkısı var, dokunaklı. Hepsi hayatımıza ait şeyler. Bence İtalyan edebiyatının en güzel sonlarından biri. sinema. Gino Paoli’yi iyi tanırdım, kişisel anılarıma göre o İtalyan müziğinin en güçlü kişisidir, zirvededir – “Teşekkürler Gino, belki de film senin sayende” diye bitirdi.