Birinci ders zili çaldı

Lena

Global Mod
Global Mod
5 Eylül’de okul öncesi eğitime ve birinci sınıfa başlayan minikler ve veliler için okula ahenk haftası başlamıştı. Bu yıl birinci sefer uygulanan yeni ahenk eğitimi programı kapsamında birinci gün ahenk toplantıları ile velilere yüz yüze bilgilendirme yapıldı. Bugün ise tüm kademeler için ders başı yapılırken 5 ve 9’uncu sınıflar için 16 Eylül’e kadar sürecek ahenk eğitimleri de başladı.

KİTAPLAR VE YARDIMCI KAYNAKLAR SIRADAYDI
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul kitaplarına ek olarak yürüttüğü yardımcı kaynak dayanak projesiyle öğrencilere ve velilere dayanak olması için 136 milyon yardımcı kaynak hazırlandı. Fiyatsız dağıtılan kitaplar sınıfa giren öğrencileri sıralarda karşıladı.

BAŞARILI MEZUNLAR YENİLERE EL UZATTI
İstanbul Kadıköy’deki Atatürk Fen Lisesi’nde öğrencilerin kimileri İstanbul’da ikamet ederken kimileriyse farklı vilayetlerden yatılı eğitim almak için geldi. Bugün liseli olmanın birinci gününü yaşayan öğrencilere ve velilerine, öğretmenler okulu gezdirdi. Oryantasyon seyahatinin akabinde konferans salonunda toplanıldı, okulun eğitim takımı tanıtıldı. Atatürk Fen Lisesi’nin en başarılı eski mezunlarından biri olan Stanford Üniversitesi’nde burslu okuyan Ömer Faruk Sabır, liseye yeni adım atanlara muvaffakiyetlerinin sırrını anlattı. Okulda birinci dersi ise bir daha eski mezunlardan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi öğretim üyesi Prof. Dr. Akif Turna konferans salonunda işledi. Turna, derste geleceğin üniversite adaylarına bilimin değerini anlattı.

LİSELİ OLMA HEYECANINI YAŞADILAR
Liseye başlamayı hayatlarında değerli bir dönüm noktası olarak nazarann ve heyecanını yaşayan Atatürk Fen Lisesi’nin yeni 9’uncu sınıf öğrencileri şunları söylemiş oldu:

BÜYÜDÜĞÜMÜ HİSSEDİYORUM

Lisenin birinci günü tanışıp kaynaşan Duru Sena-Gamze ve Sude uzun sürecek arkadaşlıklarının birinci fotoğrafı olduğunu söylemiş oldu.
Gamze Elif Kanat
“Zorlu geçen LGS hazırlık devrinin akabinde 492 puan alarak Atatürk Fen Lisesi’ni kazandım. İngilizce hazırlık sınıfında okuyacağım için bu yıl daha epeyce ahenk ve bilim olimpiyatlarına hazırlıkla geçecek. Bugün okulu gezdik ve hakkında bilgi aldık. Bilim Olimpiyatları’na yük veren kulüpler olması epeyce hoşuma gitti. Müzik odası da beni heyecanlandırdı. Liseli olmak farklı bir his, büyüdüğümü hissediyorum. Bu gerçekle yüzleşmekten mutlu değilim ancak hallederiz.”

YAVAŞ YAVAŞ ALIŞACAĞIM
Duru Sena Nizam
Fen lisesi hayalim vardı. Kazanıp buraya gelmek beni hayli keyifli etti. Birinci gün heyecanım var.Üst periyotlar bize okula ahenk sürecinde yardımcı oluyor. Hoş bir yaz tatilinin ve geride kalan imtihan geriliminin akabinde liseye de yavaş yavaş alışacağım.”

AİLEMDEN BAŞKA BİRİNCİ GÜNÜM
Sude Özden
Heyecanlı bir gün oluyor. Yatılı okuyacağım için Antalya’dan ailemi ve uzun vadeli dostluklarımı bırakıp geldim.Ailemden başka geçen birinci günüm.Mühendislik hayalimvar bu okula isteyerek geldim.”

LİSELİ OLMAK KORKUTUYOR
Rabia Akhisar

“Tatil genelde dizi izleyerek ve kitap okuyarak geçti. Hobilerime yük verdim. Lisesi olmak beni hem akademik olarak tıpkı vakitte toplumsal olarak hayli korkutuyor. Her gelen eğitim kademesi bundan evvelkinden güç oluyor. Hiç hayal ettiğim üzere olmadı birinci günden okula geç kaldım.”

İLK GÜN ARKADAŞLARIMLA KAYNAŞTIM

Eren Kaygısız

“Manavgat’tan geldim. İstanbul beni heyecanlandırıyor. Liseli olmak heyecan verici. Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Birinci gün arkadaşlarımla kaynaştım. Bugünden anı olarak bana konferanstaki konuşmacıların anlattıklarının bende bıraktığı müspet tesirler kalacak.”
VELİLER BİRİNCİ GÜNÜ ANLATTI

Ümmühan Akhisar
Uyum sürecini aldığımız bilgilendirmelerle kolay atlatacağız diye düşünüyorum. Lise, ortaokul üzere değil. Artık çocuklarımızla birlikte bizler hayata hazırlık için daha önemli adımlar atıyoruz. Bu hafta ders yoğunluğu olmaz diye düşünüyorum. Alışana kadar okula getirip götüreceğim.”
Ali Kaygısız
Oğlum Eren, uygun bir liseyi kazanabilmek için sabahın 6’sında çalışmaya başlıyordu. Bugün de emeklerinin karşılığını aldığı için memnunuz. Manavgat’tan gelen bir baba olarak 14 yaşındaki bir çocuğu bırakmak kolay olmayacak ancak öğretmenlerini tanıdık gözümüz geride kalmayacak. Çok hoş bir başlangıç oldu. Buradan mezun olan başarılı insanların konuşmaları , yenilere rol model olması açısından değerli.”