Bunu ölçen son 9 anket ne söylüyor?

Actinopteri

New member
Başkan Javier Milei bu pazartesi altı ayını dolduruyor benzeri görülmemiş yönetim Arjantin tarihi için. Sadece nasıl iktidara geldiği nedeniylemahalle militanlığından çok medya ve dijital bir yapıdan geliyor ama aynı zamanda bu ilk dönemin gidişatından dolayı. O zamandan beri ekonomikderin ve evrensel bir uyumla; o zamandan beri politikLiderliğin geri kalanıyla, hatta müttefik olarak gördüğü kişilerle bile açık bir çatışma içinde; dan beri YönetimHükümet hala ısınıyor ve birkaç parça havada uçuşuyor.


Böylece soru kendiliğinden düşüyor. Ve insanlar? Bu çok özel süreci nasıl hissediyor ve deneyimliyorsunuz? Milei'ye banka hesabı yapıyor musun? Ne zaman bile? İlk genel sonuç şudur: Özgürlükçü kredi hala açık mı. Kendi liyakatına göre, ama aynı zamanda başkalarının geçmişine ve deneyimsizliğine de bağlı.


Zurna Bu özel rapor için yapılan analizler son 9 ulusal anket durumun temel verilerini ölçtü: Başkan'ın imajı, yönetim değerlendirmesi, şu anki duruma bak ve ekonomik beklentiler orta vadeli.


Ancak buna ek olarak, fotoğrafın kompozisyonunu tamamlamaya yardımcı olan paralel bilgiler de ortaya çıkıyor. Kamuoyu muhalefete nasıl bakıyor?, Örneğin. HERHANGİ BİRİ Bugün hâlâ önceki yönetime ne kadar sorumluluk atfediyorsunuz? mevcut kriz nedeniyle.


Anketler yıllardır siyaseti ölçen danışmanlık şirketlerinden geliyor ve çoğu bunu başkanlık seçimi için de yaptı. Hakkında Opinaia, Opina Arjantin, CB Consultora Public Opinion, Jorge Giacobbe, Universidad de San Andrés, Reale Dalla Torre Consultores, Analojiler, Devreler ve Görüş Laboratuvarı.


İki çeşitlilik örnekleri: Giacobbe dır-dir en anti-Kirchner analisti Ülkenin ve bugün Milei için en olumlu rakamları gösteren; sırasında Analojiler dır-dir Kirchner'lar için ölçüm yapan firma ve cumhurbaşkanını anestezisiz eleştiriyor.


Milei'nin imajı ve hükümetin onayı


Başkanın lehine olan ilk gerçek, politikacıların çoğunluğu destekten çok reddedilirken, kendisi Analiz edilen 9 ulusal anketin 8'inde olumlu imaj farkı elde edildi. Sadece Saint Andrew Üniversitesi olumsuz nitelikleri (%49) olumludan (%45) daha fazla belirtmektedir.


Ortalamada Milei'nin %50,5'i olumlu, %44,5'i karşı, %4,5'i bilmiyor/cevap vermiyor. Ufak iniş çıkışlarla birlikte göreve geldiğinden beri sabit kalan bir parametre.


Ayrıca, durumunuzu sorduğunuzda size pozitif bir denge bırakır. yönetmek. Ortalamada, %48,6 onaylıyor ve %46,9 onaylamıyor, %4,5 uygun değil. Başkan figürü etrafındaki bu yeni çatlağı doğrulayan bir gerçek.
Özgürlükçüler için bu avantajlı sayıların ilginç yanı, bunların çarpıştığı zamandır. ayar değerlendirmesi. Burada ankete katılanların görüşleri ikiye ayrılabilir:


1) Bir yandan Hükümet lehine, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için düzenlemenin gerekli olduğunu kabul ediyorlar.


2) Öte yandan doğrudan söylemeden Milei'nin kampanya sırasında yalan söylediğini öne sürüyorlar; çünkü kesintilerden etkilenen asıl kişiler sorulduğunda üçüncü sırada “kast”, ilk sırada ise işçiler ve emekliler geliyor.
Anketörlere göre bunun anahtarlarından biri enflasyondaki düşüş. 10 yılı aşkın bir süredir tüm anketlerde Arjantinlilerin ana endişesi bu oldu ve artık düşmeye başladı. Ancak dikkatli olun: Görüşülen kişiler bunun yerine satın alma gücü kaybı veya işsiz kalma korkusu gibi diğer ailevi sorunları koyuyor.


Hükümet için bir başka uyarı da düzenlemenin merkezi bir noktasıyla ilgili olarak ortaya çıkıyor. Anketler şunu gösteriyor İnsanlar hizmetlerde daha fazla artışa katlanmak istemiyor, planlandığı gibi. La Rosada burada bir tuzağın içinde: Bir yandan açığı kontrol altına almak için sübvansiyonları azaltması gerekiyor, diğer yandan enflasyona ve seçmenlerin sosyal ruh haline darbe vuruyor. Açık tartışma.


Kötüyüz ama iyi gidiyoruz


Düzenlemenin sertliği ve tüm toplumsal sınıflar üzerindeki etkisi, danışmanların mevcut durumu sormasıyla görülüyor. Ortalama olarak yalnızca %22,3'ü bir yıl öncesine göre iyi/daha iyi olduğunu söylerken, önceki yıla göre kötü/daha kötü olduğunu söyleyenlerin oranı %53,8'dir.. Geri kalanı nötrler ve ns/nc arasında dağıtılır.
Ancak çok geçmeden iktidar partisini heyecanlandırmaya devam eden başka bir bilgi geliyor. Ekonomik beklentiler lehte, Menemizmin 90'lı yıllardaki sloganını doğrularcasına: “Kötüyüz ama iyiyiz.” Ortalamada iyimserlerin oranı yüzde 44,7, kötümserlerin oranı ise yüzde 37,1.
Neredeyse yeni yönetimin göreve başlamasından bu yana anketlerin yanıtladığı temel soru, insanların bu düzenlemeye ne kadar süre tahammül edeceğidir. VE özgürlükçüler için hala bir tavan var gibi görünüyor, çünkü aylar geçiyor, düzeltmeler sürüyor ama tolerans marjları kalıyor: Örneğin, “artık dayanamıyorlar” diyenlerin yüzdesi artmıyor. Görüşülen kişilerin tepkisi sadece ekonomik değil aynı zamanda politikmiş gibi %30 civarında veya biraz daha fazla kalıyor.


Açıklandığı gibi, Başkanın sahip olduğu bu marj aynı zamanda rakiplerinin geçmişine de dayanmaktadır. Anketler sorduğunda Size göre muhalefetin lideri kim?onlar kazanır “şimdilik hiç kimse” veya “hiçbiri”. Cristina Kirchner ya da Axel Kicillof hemen altında %20'ye ulaşmayan rakamlarla karşımıza çıkıyor.


Hatta çarpıcı bir şekilde, aradan altı ay geçtikten sonra mevcut krizin ya da fiyat artışının sorumluluğu ortaya çıkarsa, çoğunluk “Alberto, Cristina ve Massa”nın “önceki yönetimini” suçlamaya devam ediyor. Peronizm açısından rahatsız edici olan bu rakam, Kirchner'lerin yaptırdığı anketlerde bile ortaya çıkıyor.


2025 Beklentileri


Bu özel bağlamdan dolayı ve aynı zamanda Milei'nin Kongre'deki gücünü artırmak ve reformlarda ilerlemek için gelecek yıl yapılacak yasama seçimlerini sabırsızlıkla beklediğini bizzat açıklaması nedeniyle, birçok danışmanlık firması 2025 seçim nabzını test etmeye başladı. Ulusal düzeyde ve Buenos Aires eyaletinde.


VE yarım düzine çalışmada kim yayınladı Zurna bu manada, İktidar partisine yönelik beklentiler iyi ile çok iyi arasında. En azından şimdilik. Yalnızca bir ankette La Libertad Avanza, Kirchnerci Peronizme karşı küme düşmüş görünüyordu.