Burs ararken dolandırılmayın

Lena

Global Mod
Global Mod
ÜNİVERSİTELERDE akademik takvim başlamak üzere. Öğrenciler bir yandan okullarının yolunu tutmaya hazırlanırken bir yandan da masraflarına dayanak olması için burs arayışında. Lakin gençlerin bu arayışını fırsat bilen dolandırıcılar da işbaşında. Burs dolandırıcıları farklı dernek, vakıf ve şirket isimlerini kullanarak açtıkları internet sitelerinde burs vereceklerini duyuruyor. Burs arayan öğrenci, ilan sahipleriyle irtibata geçince de dolandırıcılık başlıyor.

HESAP AÇTIRIYORLAR

Genellikle birinci vakit içinderda öğrenciden kimlik ayrıntıları ve dijital finans uygulamasında hesap açmaları isteniyor. Öğrencinin istenileni yapması halinde de dolandırıcılar elde ettikleri kimlik detaylarıyle dijital finans uygulamasını kullanmaya başlıyor. Dolandırıldığını anlayan öğrenciler ilgili finans uygulamasıyla irtibata geçip isimlerine açılan hesabı kapattırmayı başarıyor. Lakin durumdan şüphelenmeyenler için durum çok önemli.

Kurbanlar anlattı:

SİSTEM BU TÜRLÜ İŞLİYOR

KIRIKKALE Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde okuyan İlknur Öztürk, burs dolandırıcılarının tuzağına düşen lakin kandırıldığını anlaması üzerine çabucak harekete geçen mağdurlardan biri. Öztürk; “WhatsApp üzerinden ileti aldım. Kimlik numaramın son 3 hanesi ile birtakım kimlik detaylarımi teyit ettiler. Kimliğimin onaylanabilmesi için bir finans uygulaması üzerinden gerekli süreçleri yapmalarına müsaade verdim. daha sonra bu hesabı kullanmaya başladıklarını farkettim. İlgili finans uygulamasını arayıp hesabımı kapattırdım. Bizler aslına bakarsanız sıkıntı geçinen öğrencileriz. Bunlar yüzünden burs aramaktan çekinir olduk.”

ÖNCE ÖDEME İSTİYORLAR

Hakkâri’de yaşayan Hakan Atılgan da üniversite öğrencisi olan arkadaşının yaşadıklarını şöyleki anlattı: “Fırat Üniversitesi’nde okuyan arkadaşım bir şirkete burs başvurusu yapıyor ve kimlik ayrıntılarını paylaşıyor. Bursun yatırılabilmesi için sembolik bir ödeme yapılmasını istiyorlar.10 haneli bir numara vereceklerini söylüyorlar. Arkadaşım bunu anlattığında şüphelenerek kendi finans uygulamamdan ismini arattım. Arkadaşımın ismine bir hesap açıldığını gördüm. Şikâyette bulunduk ve hesabı kapattırdık.”

GÜNCEL TALEPLERİ KOVALIYORLAR

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, “Dolandırıcılar birçok vakit insanların şimdiki talepleri doğrultusunda hareket ediyor. Bugünün aktüeli de burs peşinde koşan öğrenciler. Tanımadıkları bireylere asla şahsi ayrıntılarını, banka hesap ayrıntılarını, kimlik numaralarını vermemeliler. Aksi biçimde kendileri ismine açılan hesaplarla diğerleri dolandırılabilir ve onlar da hatalı durumuna düşebilirler” dedi.

AMAÇ KİMLİK BİLGİLERİNİ ELDE ETMEK

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, toplumsal medya platformlarında aşikâr kurum ve kuruluşların isimlerini kullanarak düzmece hesaplar üzerinden burs vereceğini sav edenlerin çoğaldığını söylemiş oldu. Demircan, mağduriyet yaşamamaları için öğrencilere şu uyarıyı yaptı: “Eğer bir kurum sizden ayrıntılarınızı istiyorsa kesinlikle bir aydınlatma metni paylaşmalı. Sizin bilgilerinizin nasıl kullanılacağını ve nasıl işleneceğini size okutmalı ve onaylatmalılar. Toplumsal medya üzerinden hiç bir biçimde kimlik ayrıntılarının paylaşılmaması gerekiyor. Bu dolandırıcılıktaki temel amaç, burs vaadiyle öğrencilerin kimlik ayrıntılarının alınması.”