“Caracalla’daki ‘Batı Yakası Hikayem’de herkes biraz terli olacak”

Actinopteri

New member
Tekliflerle dolu bir program olacak”yenilik” Ve “muhteşemlik“ve öyle olabilmeleri için”heyecan verici” Ne Damiano Micheletto için hazırlık yapacak Caracalla Festivali 2025hangisiyle örtüşüyor Jübile. “Henüz kesin bir fikir üzerinde odaklanmadım, Teatro dell’Opera di Roma’nın önerdiği başlıkla başlayalım, ‘Batı Yakası Hikayesi‘ İle ilgili Leonard BernsteinMicheletto, Adnkronos’la yaptığı bir röportajda şöyle açıklıyor: “Enstalasyonumun karakteristik özelliğinin ne olacağını söylemem gerekse, şunu söylerdim: “20. yüzyılın mutlak başyapıtı, bunun için en iyi fikirlerimi sunmaya çalışacağım.” şunu söyle sahnedeki herkes biraz terli olmalı. ‘Batı Yakası Hikâyesi’ kutluyor ritmin gücücanlılık ve gençlik ve bunu kamuoyuna sunabilmek istiyorum olağanüstü adrenalin patlaması“.

1975 doğumlu Venedikli Damiano Michieletto, Avrupa’nın önemli tiyatro ve festivallerindeki yapımlarıyla tanınan, en beğenilen müzikal tiyatro yönetmenlerinden biridir. Bu akşam, 13 Ekim Cuma, ‘in yeni sahnesi.Julius Caesar Mısır’da‘ İle ilgili Georg Friedrich Handelimza atan sekizinci kişi Roma Opera Binasıbir uzmanın gördüğü gibi Rinaldo Alessandrini podyumda ve üç kontrtenorda, Raffaele Pe, Carlo Vistoli ve Amerikalı Arye Nussbaum Cohen ana rollerde. Ve Capitoline Lyric Vakfı’nın kendisi de 2025 Caracalla Festivali programını ‘icat etmesi’ için ona ‘tam yetki’ verdi.

Programda ne olacağını anlamak için henüz çok erken ama “benim girişimim bazı şeyler yapmak olacak.” iyi dozda yenilik sunan teklifler – diye açıklıyor Michieletto – Caracalla’nın özel ihtiyaçları ve talepleri olan çok büyük bir yer olduğunu bilerek heyecan verici olabilecek teklifler“. Roma Operası’nın yaz festivali yıllar içinde opera, dans, sinema, tiyatro, senfonik müzik, caz ve pop ile gerçek bir Festivale dönüştü. “Bir formül – 2017’de Abbiati Ödülü’nü kazanan yönetmeni gözlemliyor Berlioz’un Costanzi’deki ‘La Damation de Faust’u -teorik düzeyde gerçekten hoşuma gidiyor çünkü dillerin çok disiplinliliği haklı, özellikle de Caracalla Hamamları gibi varlığını sürdüren bir yerde büyük olaylar ve seyircinin muhteşem bir şey beklediği yer. Bu nedenle, Caracalla’ya giden izleyicinin ne bulacağını önceden bilmesine gerek kalmaması açısından, bunu bir geleneğe indirgememek için kesinlikle muhteşem ama çeşitli bir teklif sunacağım.”

Yönetmen Michieletto’nun üslup kuralları her zaman opera klasiklerinin çağdaş bir yeniden okumasına dayanıyor, ancak hiçbir zaman yazarın niyetine ihanet etmeden, aslında çoğu zaman tarihin kıvrımlarında gizlenmiş yeni yönleri açığa çıkarıyor. Buna rağmen, onun talimatları daha gelenekçi halk tarafından sıklıkla tartışılıyor. Yönetmen “Önemli olan ne yaptığınızdır” diyor ve Gelenek ve yenilik tartışmaları, ortaya atılan önerinin kaçınılmaz bir ürünüdür.. Tartışma ve münazarada yanlış bir şey yoktur, olması doğrudur, bir bütünün parçasıdır. Seyirci ve sahne arasında yapıcı diyalog. Eleştirileri anlamaya, dinlemeye çalışıyorum ama aynı zamanda fikrime sadık kalmaya da çalışıyorum. Aslında yönetmen figürünün doğduğu andan itibaren klasikleri yorumlama yolunun da doğduğunu düşünüyorum ve ben de bu yolun parçası olan pek çok kişiden biriyim; tüm yönetmenler şu ya da bu şekilde kişisel bir estetik altında okuma ve değerlendirme eğilimindedir opera. ‘Geleneksel’ olarak tanımlananlar bile.”

Biraz müzikte de olana benzer, orkestra şefi eseri kendi okumasıyla okur. “Evet, ama orkestra şefi iyi kodlanmış bir partisyon dahilindedir – diyor Michieletto – yönetmen öyle değil ve sahneyle ilgili tüm seçimleri yapması gerekiyor. Bunlar çok farklı iki iş. Müzik kesinlikle bir operanın ilk yönüdür. ancak yönetmenin, enstrümanlarının notalarında tüm notaların işaretlendiği bir grup müzisyeni varken, yönetmenin bir rehberi yoktur ve sahnede olup biten her şeyi icat etmek zorundadır”. Düzyazı tiyatrosunda bile yönetmen her zaman metnin yeni bir okumasını yapar, ancak tartışmalar daha az ısrarcıdır: “Düzyazıda bu tartışma operadaki kadar güçlü değildir – diye açıklıyor – çünkü sadece metin var, eser daha az kodlanmış ve daha fazla özgürlük var, yani düzyazı seyircisinin opera seyircisi gibi beklentileri yoktur ve bir gösteriyi izlemeye gidiyor daha özgür, daha açık bir tutum“.

Ancak opera, dört yüzyılı aşkın süredir devam eden bir gösteri türüdür ve “baroktan çağdaşa kadar sürekliliği her zaman seyirci ile sahne arasındaki ilişkidedir. Operanın bir geleceği olduğunu düşünüyorumyoksa bu işi yapmazdım ama bugünün hikayelerini bugünün müziğiyle anlatmalıyıztabii ki haberlerden bahsetmiyorum ama güncel ve evrensel hikayeler. Besteci kendisini bir kaide üzerine değil, dinleyiciyle aynı seviyeye yerleştirmeli ve izleyiciyi tatmin edecek bir şeyler icat etmeye çalışmalıdır. Üç dakika süren güzel bir şarkı yazmak kolay olabilir ama üç saat süren bir opera yazmak bile kolay değil ve günümüzün bestecileri bunu yapmak zorunda”, diye bitiriyor Michieletto.

(İle ilgili Aptal Orlando)