Çocuklar 23 Nisan’da tarımı konuşacak

Lena

Global Mod
Global Mod
‘Tarım ve Çocuk Çalıştayı’ kapsamında, akademisyenler tarafınca çocuklara, geçmişten günümüze tarım, etraf, su eserleri, hayvanların ve bitkilerin dünyası mevzularında eğitimler verilecek. Eğitimin akabinde çocuklar, öğrendiklerini ortalarında tartışıp, tarımla ilgili görüş ve tekliflerini lisana getirecek. Çocukların görüş ve teklifleri, çalıştayın sonuç raporuna yansıyacak. Çalıştay’da, Prof. Dr. Bülent Topkaya etraf eğitimi, Prof. Dr. Jale Korun su eserleri eğitimi, Prof. Dr. Tuncay Neyişçi ekoloji eğitimi, Doç. Dr. Aşkın Galiç hayvansal üretim eğitimi, Doç. Dr. Nafiye Ünal bitkisel üretim eğitimi verecek.

TARIMIN FARKINDALIĞI ARTACAK
Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Kurulu Lideri Ali Çandır, stratejik kesim olan tarımın kıymetinin her geçen gün arttığını belirterek, gelecek jenerasyonların tarımı tanıması gerektiğini söylemiş oldu. Tarımı bilmeyen yeni kuşağın besinde geleceğini planlayamayacağını belirten Çandır, Çocuklarımızı tarımla tanıştırmak, onların tarım farkındalığını artırmak ve çocukların gözünden tarımı algılamak hedefiyle 23 Nisan üzere manalı bir günde çalıştayımızı düzenliyoruz. Tarımdaki gücümüzü gelecek kuşaklara aktarmak için kurumlararası işbirliğiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Antalya Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, tarımla ilgili üretici ve bölüme yönelik epeyce sayıda çalışma yaptıklarını belirterek, çocuklara yönelik çalışmaları da ihmal etmediklerini kaydetti. Çocukların gözünden tarım ve doğayı anlamak için, yürüttükleri çalışmaları çocukların bakış açısıyla derinleştirmek için Tarım ve Çocuk Çalıştayı’nı düzenlediklerini belirten Karaca, Çalıştay’da evvel çocuklarımızı tarımla ilgili bilgilendireceğiz, akabinde çocuklarımızın görüşünü alacağız. Tarımla ilgili yürüteceğimiz çalışmalarda çocuklarımızın fikirleri yol gösterici olacaktır” diye konuştu.

Antalya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, geleceğin mimarı çocuklar ve gençlerin her alanda uzman ve aktif bireyler olarak yetişmelerini öncelediklerini kaydetti. Çalışkan, Ulusal iradenin baş tacı yapıldığı 23 Nisan gününde toprağın kutsallığı kadar işlenmesi, korunup beslenmesi ve varlıklı eser çeşitliliğiyle en verimli biçimde kıymetlendirilmesi gerektiğini paylaşacağımız çalıştayımızda çocuklarımızı ve tarımı buluşturuyoruz” dedi.