“Crespi’ye lütuf mu? Onun mafyayla ilişkilere kesinlikle karışmadığına inanıyorum”

Actinopteri

New member
“Luca Telese’nin yönettiği, Ambrogio Crespi’nin adli işlerine ithaf edilen ve Film Festivali’ne adanan günlerde Venedik’te gösterilen ‘State of Grace’ adlı belgesel filmin gösterimine katılma davetini kabul etmekten memnuniyet duydum. Bir adamın, hem kendisinin hem de sevdiklerinin varlığını altüst eden, ani ve öngörülemeyen bir gerçekle karşı karşıya kaldığı çilenin tüm aşamaları eksiksiz ve katılımcı bir şekilde ele alınır.” General Mario Mori’nin ‘Opinione’ ile yaptığı röportajda beyan ettiği şey budur.

Crespi’ye tanınabilecek ‘tam af’ ile ilgili olarak General Mori şunları açıkladı: “Avukatların bana verdikleri tanımdan anladığım kadarıyla, ‘tam af’ verilmesinin önemi az olmayan bazı teknik zorluklar var. Ancak Cumhurbaşkanı’nın ‘kısmi affı’ bu kadar çabuk vermesi, konunun emsalsiz hale getirilecek kadar ahlaki ve esaslı değerlendirmeler gerektirdiği anlamına geliyor.Umuyorum ve inanıyorum ki eninde sonunda düzelecektir. Ambrogio’nun mafya çevreleri ve kültürüyle her türlü bağlantıya ilişkin konu dışılığının tam olarak tanınmasına olanak tanıyan bir çözüm bulunmalıdır”.

Rete 4’te akşam geç saatlerde yayınlanarak yüzde 7’lik pay elde eden ‘Generale Mori: Başım dik bir İtalya’ adlı belgesel film hakkında ise şunları kaydetti: “Belgeselin hayatıma dair yazımı tam bir başyapıttı.” Sinematografik bir çalışmanın gelişiminin benim için tamamen yeni olan bir yönünü tanımamı sağlayan eşsiz bir deneyim. Bu durumda, yalnızca çok değerli bir profesyonel olan Ambrogio Crespi ile tanışma fırsatım olmadı, aynı zamanda bu, büyük ahlaki değerlere sahip bir adam olarak zaten biliniyordu.”

‘Uzun kariyerim boyunca kamuoyunun büyük bir kısmının desteğini her zaman aldım’

General Mori, yönetmen Ambrogio Crespi ile birlikte İtalya’yı gezmeye devam ederek hem gençlerle hem de terörle ve mafyayla mücadelenin tarihini öğrenmek isteyen vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Kendisiyle yaptığı uzun röportajda, “Erkeklerle ve mafya suçuyla bağlantılı durumlarla zor ama olumlu deneyimler yaşayan kişilerin, özellikle gençlere karşı kendilerini adamaları, böylece olgunun dramatik bütünlüğü içinde anlaşılması bana doğru geliyor” dedi. Görüş – Ve ulusal toplumun bu kanseriyle mücadelede kullanılacak araçların çok açık olmasına izin verin.”

Arkamızda General Mori’nin tamamen aklandığı çok uzun bir adli süreç vardı. “Başrol oyuncusu olduğum uzun süreçte, her zaman kamuoyunun önemli bir kesiminin desteğini gördüm ve bu da bana çeşitli şekillerde dayanışmalarını hissettirdi – altını çizdi: Hepsine , yürekten, derin bir teşekkür… Beni eleştirenler arasında, İtalya’da da yaygın olarak dağıtılan, bana aykırı gazete ve belgeleri okuyarak yanlış fikir edinmiş olanlara söyleyecek hiçbir şeyim yok. Onların yargılamaktan başka çareleri yoktu. Bana karşı yapılan tüm suçlamaların çeşitli sıfatlarıyla yazarları olanlara, şu sonuca vardı: Eğer yargılamalar nihayet sonuçlandığında, hatalı olduklarını kabul etmek isterlerse, iyi niyetten yararlanırım. Ancak bu beylerin çoğunluğunun bunu yapacağını sanmıyorum”.