Dans: Ukrayna’dan Roma Operasına, Smirnova Caixeta ‘Bayadère’de ilk kez sahneye çıktı

Actinopteri

New member
Ukrayna’dan Roma Opera Binası’na. Costanzi’de konuk yıldızlar Olga Smirnova ve Victor Caixeta için ünlü balenin 25 Şubat’tan itibaren Benjamin Pech tarafından imzalanan ünlü balenin yeni versiyonu olan ‘Bayadère’ ile ilk kez sahneye çıkacak. O Rus, o Brezilyalı, ikisi de Ukrayna’ya yapılan saldırının ardından Rusya’dan ayrıldıktan sonra Amsterdam’daki Het Nationale Ballet’e indi. Ayrıca başrollerde Jacopo Tissi ve Maia Makhateli, Roma halkının yanı sıra étoiles, ilk dansçılar, solistler, corps de bale ve Roma Opera Dans Okulu öğrencileri tarafından şimdiden takdir edildi. Kevin Rhodes, Capitoline vakıf orkestrasının podyumunda çalışıyor.

“Ben bu bale ile büyüdüm. Paris Opéra’nın kolordu balesine katılır katılmaz katıldığım ilk yapımdı ve Rudolf Nureyev’in Parisli şirket için yaptığı son eseri üzerinde çalıştığını görme fırsatım oldu. Benjamin Pech- La Bayadère destansı bir bale, gerçek bir destan ve bu yapım Teatro dell’Opera di Roma’nın corps de ballet dansçıları ve Scuola di Danza öğrencileriyle birlikte kolektif bir meydan okuma olacak. , perde arkasında meşgul olacak, sayısız sahne değişikliğinde gölgede çalışacak herkes – tekrar açıklıyor – Bu çok iddialı bir gösteri”.

Yeni sahneleme, Vinicio Cheli’nin ışıkları ve Anna Biagiotti’nin kostümleriyle sizi rüya gibi ve zamansız bir evrene sokan Ignasi Monreal’ın setleriyle süslenmiş. Balenin kahramanları bayadera Nikija ve savaşçı Solor, Olga Smirnova ve Jacopo Tissi (25 ve 28 Şubat), Maia Makhateli ve Victor Caixeta (1 ve 2 Mart), Roma Operası yıldızları tarafından yorumlanacak. Rebecca Bianchi ve Alessio Rezza (26 Şubat). Yıldız Susanna Salvi (25 ve 28 Şubat, 1 ve 2 Mart) ve solist Federica Maine (26 Şubat) Gamzatti rolünde kadroyu tamamlıyor.

Olga Smirnova, tüm dünyada sahneler aldıktan sonra Roma’ya gelir. St. Petersburg’da doğdu, büyüdü ve eğitim gördü, Bolşoy Balesi’nin bir üyesiydi. 2022’de Amsterdam’a taşındı ve ‘Dance Europe’ dergisi tarafından yılın dansçısı seçildi. Brezilyalı Victor Caixeta bile Berlin’de eğitim aldıktan ve St. Petersburg’daki Mariinsky’deki deneyimden sonra 2022’de Het Nationale Ballet’e katılmak için Rusya’dan ayrıldı. Roma Operası bale topluluğu için Kuğu Gölü’nün başarılı bir versiyonunu yaratan Benjamin Pech, şimdi de klasik geleneğin bir simgesiyle uğraşıyor.

Pech, “Eleonora Abbagnato benden şirket için ikinci bir koreografik çalışma düşünmemi istedi. La Bayadère’i yeniden okuma fikri doğal olarak geldi. Neredeyse bir gereklilikti”, diye itiraf etti Pech. Marius Petipa tarafından 1877’de St. Petersburg Rus İmparatorluk Balesi’nin Büyük balesi tarzında tasarlandı – tam versiyonu 2011’de Roma Operası’nda sadece bir kez görüldü ve koreografisi Rafael Avnikjan tarafından yapıldı – Hint şiiri ‘Sakuntala’ya dayanmaktadır (Hintli şair ‘Kalidasa’nın dramasından). Savaşçı prens Solor’un gizli sevgilisi güzel bayadère Nikija’nın oynadığı, sayısız aşk, kıskançlık ve ihanet entrikası içeren renkli bir melodram, ona ihanet ederek Raja’nın kızı zalim ve kıskanç Gamzatti ile evlenir.

Zarif egzotik ve her zaman sofistike dokunuşlarla göz zevki için tüketilen bir dokuma. O zamanlar İmparatorluk Tiyatroları’nın resmi bestecisi olan Ludwig Minkus, müziği kendisine ait renk ve betimleme çizgisine uyarak imzaladı ve koreografın yarattığı dans eylemiyle mükemmel bir uyum sağladı. 25 Şubat’taki ilk çıkışının ardından La Bayadère, 26 Şubat Pazar (16.30), 28 Şubat Salı (20.00), 1 Mart Çarşamba (20.00), 2 Mart Perşembe (20.00) tarihlerinde tekrarlanacak. 24 Şubat’ta yapılması planlanan iki randevudan önce gelir. Programda Marinella Guatterini’nin saat 16.00’da gerçekleştirdiği buluşma, 26 yaş altı çocuklara ayrılan 19’da étoile Alessandra Amato (Gamzatti) ve solist Marianna Suriano’nun (Nikija) dans edeceği Gençlik Önizlemesi yer alıyor. ve Mattia Tortora (Solor).