Diana Mondino, “Mercosur'un adrenalin şokuna ihtiyacı var” dedi

Actinopteri

New member
şansölye Diana Mondino Bu Pazar, ülkesi bölgesel örgütün geçici başkanlığını yürüten Paraguay Dışişleri Bakanı Rubén Ramírez Lezcano, Mercosur'un mevcut durumuna ilişkin çok eleştirel bir bakış açısı dile getirdi.


Arjantinli yetkili, bölge içi ticaretin durgun olduğunu ve yeni pazarlara erişimin kolaylaştırılmadığını belirtti. “MERCOSUR'un adrenalin şokuna ihtiyacı var” dedi.


Mondino bu sabah meslektaşlarıyla birlikte MERCOSUR Ortak Pazar Konseyi'nin (CMC) Asunción şehrinde genel kurul oturumlarına, hem Taraf Devletler özel toplantısına hem de daha sonra Associated Press ile yapılan toplantıya katıldı. Devletler.


Enerji konularında ve ortak altyapı inşasında son gelişmelere dikkat çektikten sonra, Javier Milei yönetimi altında Mercosur'un bugününe eleştirel bir bakış açısına sahip olduklarını ve onun potansiyelini genişletilmiş bir pazar ve ülkelerle ilişkiler platformu olarak değerlendirdiklerini belirtti. dünya çok israf edilmiş durumda. Mercosur'un adrenalin şokuna ihtiyacı var” dedi.


Toplantı, 8 Temmuz'da Asunción'da Milei'nin katılmayacağı Mercosur başkanları zirvesi öncesinde gerçekleşti.


Arjantin cumhurbaşkanı ayrıca Bağımsızlık Günü nöbeti için Tucumán'a gidecek ve burada valilerle Mayıs Paktı olarak adlandırılan anlaşmayı imzalayacak. Ayrıca 26 Temmuz'da Emmanuel Macron'a Paris Olimpiyat Oyunları'nın açılışında bulunacağına dair söz verdi.

Asunción'daki MERCOSUR Zirvesi
🇵🇾
: Şansölye Mondino, bölge içi ticareti ve dış ilişkileri hızlandırmak için “adrenalin şoku” çağrısında bulundu

MERCOSUR Ortak Pazar Konseyinin genel kurul toplantısında Şansölye, meslektaşlarının önünde son başarıları takdir etti… pic.twitter.com/vFanJvHBuG

— Arjantin Dışişleri Bakanlığı
🇦🇷
(@CancilleriaARG) 7 Temmuz 2024
Mondino ayrıca örgütün geniş bölge dışı pazarlara erişimi kolaylaştırma konusundaki eksikliklerinden birinden bahsetti ve El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Panama, Guatemala ve Ekvador gibi bölgedeki diğer ülkelerle müzakerelerde ilerleme sağlanmasını istedi. Kendi deyimiyle 375 milyon kişilik bir pazarı ve yaklaşık 500.000 milyon ABD Doları tutarında bir GSYİH'yi temsil ediyorlar.


“Ticari boyutla ilgili olarak, bölgeler içi ticaretin maruz kaldığı durgunluk yadsınamaz” dedi. yıllarda (2013-2023) bu sayı ortalama %12,5 idi; 2023'te bu bölge içi satışların oranı yalnızca %11,3'e düştü.


İkinci olarak, Şansölye şunları ifade etti: “Bloğun gündemi yüksek derecede bir atalet içeriyor ve küresel değişimlerin hızı göz önüne alındığında yavaş ilerliyor. MERCOSUR'un şu andaki aşaması, daha önce üstlenilen farklı anlaşma ve taahhütlerin 'yönetim' ve 'idare edilmesi' ile karakterize edilmektedir, ancak geleceğin sorunlarına yönelik kendimizi projelendirecek çevikliğe ve kapasiteye sahip değiliz. Örneğin yapay zeka (AI) gibi küresel gündemin ötesinde ve yıkıcı bir konunun hiçbir forumumuzda ele alınmadığını ve tartışmalarımızın bir parçası olmadığını belirtmek yeterli.”


Ve sözlerini şöyle tamamladı: “Arjantin, MERCOSUR'a olan bağlılığını yeniliyor. Daha çok MERCOSUR ile ama dünyaya daha entegre, bizi beklemeden ilerleyen bir MERCOSUR ile ilerleyelim.”