Doktora mezunları lisansüstü ders verebilecek

Lena

Global Mod
Global Mod
YÖK, ‘Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının Belirlenmesi ve Kullanılmasına Ait Yönetmelik’, ‘Yurtarasında ve Yurtharicinde bakılırsavlendirmelerde Uyulacak Temellere Ait Yönetmelik’, ‘Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmelik’ ile ‘Lisansüstü Eğitim Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmelik’lerinde değişiklikler yaptı. Yapılan değişikliklerle artık öğretim üyelerinin yanı sıra doktora ya da muadili lisansüstü eğitimi mezunu araştırma ve öğretim vazifelileri ilgili kanun yeterince lisansüstü dersler verebilecek.

ÖĞRENCİNİN TALEP ETMESİ GEREKİYOR
Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde yapılan bir öbür değişiklikle de ilgili kanun uyarınca kısmi vakitli gorevlendirilen ve en az doktora derecesine sahip araştırmacılar tez danışmanı olarak seçilebilecek. Lakin bu bireylerin danışman olarak gorevlendirilebilmesi için öğrencinin talebi, araştırmacının yazılı onayı ve enstitü idare konseyinin sonucu gerekiyor.

YÖK AKADEMİK HAREKETLİLİK PROJESİNE TEŞVİK
‘Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının Belirlenmesi ve Kullanılmasına Ait Yönetmelik’ ile ‘Yurtarasında ve Yurtharicinde gorevlendirmelerde Uyulacak Asıllara Ait Yönetmelik’te yapılan değişikliklerle YÖK Akademik Hareketlilik Projesi’ne katkı sağlayan ünitelerin teşvik edilmesi amaçlandı. bu biçimdelikle, öğretim üyelerinin yurt haricinde uzun müddetli nazaranv yapabilmeleri için istenen 6 yıl çalışma kaidesinde öğretim üyesinin araştırma ve öğretim nazaranvlisi olarak nazaranv yaptığı müddetler de sayılacak. YÖK Akademik Hareketlilik Projesi kapsamında en az iki yarıyıl nazaranv alan öğretim üyelerinin yurtharicinde uzun vadeli nazaranvlendirilmeleri için istenilen hizmet müddeti koşullarının yarısını sağlamaları kâfi olacak. Ayrıyeten yönetmelikteki ilgili kanun kapsamında atanan araştırma vazifelileri yurt haricinde uzun müddetli bakılırsav alabilecek.

YÖK AKADEMİK HAREKETLİLİK PROJESİ NEDİR?
YÖK tarafınca 2022-2023 eğitim öğretim yılında başlatılan Akademik Hareketlilik Projesi, 2006 yılından daha sonra kurulan devlet üniversitelerinde öğretim üyesi temininde kuvvetlik çekilen programlara dayanak olmak ve üniversiteler içinde öğretim elemanı hareketliliğini artırmak hedefiyle uygulanıyor. Projeyle esaslı üniversitelerin akademik takımından Anadolu’da çabucak hemen yeni kurulmuş olan üniversitelerin yararlanmasını sağlanıyor.