Ekranlar bitecek lensler gelecek

Lena

Global Mod
Global Mod
ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan Erdal Taner, Türkiye’de dijital değişen teknolojinin öncü isimlerinden. Çağıltay ve Taner, 1993 yılında Türkiye’nin birinci internet kontağını kuran grubun ortasında yer almıştı.

İLK İRTİBAT ODTÜ’DE

1993 yılında Türkiye’nin internetle birinci ilişkisi ODTÜ’de gerçekleştirildi. O periyotta ODTÜ’nün Bilgi Süreç Dairesi’nde çalışan Kürşat Çağıltay, Erdal Taner ve takım arkadaşlarının işbirliğiyle başlayan bu seyahate, bilgiye her insanın erişebilmesi için çıkılmıştı. Türkiye’nin birinci internet kontağının kurulmasında bakılırsav alan Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi kısmında şu an genç jenerasyonu yetiştiriyor ve yeni teknolojiler üzerinde onlarla birlikte çalışıyor. Türkiye’nin birinci web sitesi olan metu.edu.tr’yi yani ODTÜ’nün şu an hâlâ kullanılmakta olan web sitesini oluşturan Erdal Taner ise çalışmalarına ABD’de devam ediyor. Prof. Dr. Çağıltay, 12 Nisan 1993 yılında birinci ilişkinin kurulmasının akabinde gelinen nokta hakkında şunları söylüyor:

‘GELİNEN NOKTA ÜZÜCÜ’

“Bundan mesela 25 yıl daha sonra da dijitalleşmenin değiştirmeyeceği en kıymetli öge bence öğretmen. Zira insanın beşerle etkileşimi epey değerli. Lakin dijitalleşmeyle öğretmene sunduğumuz imkânlar artacak. Bundan 10-15 yıl daha sonra ekran teriminin da kalmayacağını, dünyayla irtibatımızı dijital lenslerle yapacağımızı düşünüyorum, bununla ilgili çalışmalar sürüyor. özetlemek gerekirsesı ilerleyen süreçte lenslerimizi takıp dünyaya bağlanacağız. Şu anda internet ve toplumsal medya kullanmasının geldiği nokta beni üzüyor. Zira bilgiye erişmenin bir pahası kalmadı. Örneğin arkadaşım rastgele bir mevzuyu araştırdım dediğinde ‘Ne yaptın Google’dan mı baktın?’ diye soruyorum. Araştırma yetkinliğimiz git gide azalıyor. Lakin alışılmış bu durum bir daha de internetin sağladığı katkılara gölge düşürmüyor. İnterneti araç olarak görmeye devam ettiğimiz sürece katiyen şahane bir şey.”