Farkını gösterdi, Türkiye birincisi oldu

Lena

Global Mod
Global Mod
Rakiplerinden farklı olması Yusuf Efe’yi durdurmadı. Artık 27-30 Mayıs tarihlerinde Sırbistan’da düzenlenecek Çocuk Fitness Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor.

‘DOĞAÇLAMA YAPTIM’
Yusuf Efe Yıldırım, özgül öğrenme kuvvetliğüne (disleksi) karşın pes etmeden çalıştı. Müsabakalara hazırlık sürecinde 85 kilodan 60 kiloya düştü. 2021’de İzmir’de düzenlenen Çocuk Fitness Türkiye Şampiyonası Ulusal Grup seçmelerinde koreografiyi unutmasına karşın Türkiye 3’üncüsü oldu. Bu yıl birebir yarışta bir daha koreografiyi unuttu fakat bunu hakemlere muhakkak etmeden şova devam etti ve Türkiye 1’incisi olarak ulusal gruba seçildi. Artık Dünya Şampiyonası’na hazırlanan Yusuf Efe, Türkiye 1’inciliğini memnunlukla karşıladığını lakin aslına bakarsanız beklediğini söyleyerek “Çok çalıştım, azmettim. Dünya Şampiyonasına da gerektiği üzere epey sıkı hazırlanıyorum. Orada da bir derece elde etmeyi umuyorum. bundan evvelki müsabakada koreografiyi unutma konusunda tecrübeli olduğum için bu sefer bunu aşikâr etmedim, doğaçlama yaptım. Dünya Şampiyonası için artık unutma konusunda kaygılı değilim. Her türlü telafi edebileceğimi düşünüyorum” dedi.

‘YUSUF, BİRİNCİ KEZ ALKIŞLANDI’
Yarışma daha sonrasında duygusal anlar yaşayan anne Parıltı Yıldırım, Yusuf Efe’nin elde ettiği muvaffakiyetten dolayı hem epey memnun birebir vakitte hayli gururlu hissettiğini söylemiş oldu. Işık Yıldırım, müsabaka öncesinde ve daha sonrasında yaşananları şu biçimde özetledi:
“Yusuf birinci kez alkışlandı. Akademik muvaffakiyetini gösteremediği için daima ötelenen bir çocuk oldu. Biz bu özel durumunu hiç bir müsabakada paylaşmadık. Olağan, sağlıklı çocuklarla yarıştı. Artık Yusuf Dünya Şampiyonası’na gidecek. Ben istedim ki bütün disleksi teşhisine sahip çocuklara örnek olsun. Bu sebeple de elimden geleni yaptım.”

‘BU BÜYÜK BİR BAŞARI’
Yusuf Efe’nin babası Bülent Yıldırım, disleksiye sahip çocukların bir şeyleri başarmak için fazlaca daha fazla uğraş harcanması gerektiğini söylemiş oldu. Bülent Yıldırım, Yusuf’un başarısıyla ilgili “Spor, Yusuf’un ömrüne fazlaca şey kattı. Özgüveni arttı, arkadaşlarıyla bağları düzeldi. Hakikaten Yusuf için bu büyük bir muvaffakiyet. Zira evvelde hiç bir şeyi uzun müddet sürdüremezdi, kararlılığı yoktu. Ancak bu süreçte Yusuf epeyce çalıştı, hiç bırakmadı. Daima azimle devam etti” biçiminde konuştu.

‘ANTRENMANLARIMIZ SÜRAT KAZANDI’
Yusuf Efe’nin Fitness Antrenörü Gültekin Hoca ise Dünya Şampiyonası için idmanların sürat kazandığını söylemiş oldu. Her ülkeden en güzellerin yer alacağı müsabakada Yusuf’un 14-15 yaş kategorisinde yarışacağını lisana getiren Gültekin Hoca, Yusuf Efe’nin Türkiye Şampiyonası’nda koreografisini unutmaması için yaptıklarını şöyleki anlattı:
“Yusuf ile 1 yıldır birlikte çalışıyoruz. Bu müsabakada koreografisini unutmasın diye gece geç saatlere kadar Yusuf ile sohbet ettik. Unutsan bile orada o an bir şeyler yap dedim. birebir vakitte geceleri uyumadan evvel yarıştaki koreografi müziğini dinlettik. Gözleri kapalıyken yapacağı hareketleri müzikle birlikte başında canlandırmasını istedim. Her gece bununla uyudu. bir daha de bu müsabakada hareketleri unuttu lakin kendi koreografisinden daha hoş hareketler yaptı.”

‘ALTERNATİF HAREKETLER HAZIRLADIK’
Yusuf Efe’nin Cimnastik Antrenörü Yavuz Hamzaoğlu, Yusuf Efe’nin epeyce özel bir çocuk olduğunu ve haftanın 5-6 günü çalışarak Dünya Şampiyonası’na hazırlandıklarını anlattı. Hamzaoğlu, Yusuf Efe’nin koreografisini bir daha unutmaması için alternatif hareketleri ona daima tekrar ettirdiklerini söyleyerek “Şimdi daha ağır bir tempoda çalışıyoruz. tıpkı vakitte psikolojisini de Dünya Şampiyonası’na hazırlıyoruz. Yurt haricindeki çalışmaları Yusuf’a izletiyor ve rakiplerinin neler yapabileceğini görmesini sağlıyoruz” dedi.

DİSLEKSİ NEDİR?
Disleksi, özel öğrenme bozukluğu olarak da bilinen bir çeşit öğrenme bozukluğu. Farklı bireyleri farklı derecelerde etkileyen bu kuvvetlik; sözleri hecelemede zorlanma, süratli okumada zorlanma, sözleri yazmada zorlanma ya da yanlış söylem etme formunda kendini gösterir. Disleksili bireylerde dikkat bozukluğu, gelişimsel lisan bozuklukları, disleksili olmayan bireylere nazaran daha fazla görülür.