Fedez a Belve, Rai röportajı durdurur: ne olur

Actinopteri

New member
Rai, Fedez’in ‘Belve’ şarkısıyla röportajı durdurdu. Ve gazeteci ve sunucu Francesca Fagnani Haberin yayılmasının ardından Instagram’da yaptığı paylaşımda şirketin kararına karşı olduğunu ifade ederek konuya açıklık getirdi.

Instagram’da Fagnani: “Fedez’in durdurulmasına katılmıyorum”

“Şu anda önemli olan tek şey Federico’nun iyi olması. Sadece bir açıklama. Fedez’in Belve’ye katılımıyla ilgili haberlere gelince – diye yazıyor Fagnani – Rai yönetiminin bunu uygun bulmadığı doğru. Bu karara katılıyorum. Belve de şimdiye kadar kimsenin sesini kesmedi. Belki de – diye sonuçlandırıyor – bu böyle bitmeyecek”.

Fedez – Rai, önceki maçlar: 1 Mayıs ve Sanremo

Fedez’in Rai’deki bir davanın merkezinde yer alması ilk kez değil. Rapçiyi ilgilendiren iki örnek var: 1 Mayıs’taki Concertone’daki sözler ve Sanremo 2023’te Costa Smeralda gemisindeki performans.

İlk durumda, merkez sahneye Fedez’in Lig’e ve dolayısıyla Rai3’e karşı olan tartışması çıktı. Etkinlik aşamasından itibaren rapçi, Zan tasarısına karşı çıkmaktan suçlu olan Kuzey Ligi senatörü Ostellari’ye ve genel olarak Matteo Salvini’nin partisine homofobik pozisyonları nedeniyle doğrudan bir saldırı başlattı. Bu nedenle, Rai’den “Raitre Ilaria Capitani’nin müdür yardımcısı tarafından uygunsuz olarak tanımlanan” konuşma metninin tatlandırılması yönünde aldığı baskıyı aktararak bir sanatçının ifade özgürlüğünü talep ettiğini açıklamıştı. Ancak gerçeklerin Rai3 tarafından yalanlanmasının ardından şarkıcı, olaydan 24 saat önce Rai’den aldığı telefon görüşmesinin kaydını Twitter’da yayınlayarak bombayı attı. “1 Mayıs’ta sahneye çıktığım için mutluyum, dün yaşananlarla ilgili Rai’den bir yalan beklemiyordum. Aradım, ‘bir sisteme uyum sağlamanız lazım’ ya da ‘yapabilirsin’ gibi sözler söylediler. ‘Bahsettiğiniz isimleri söylemek’. Bundan kaçınmak isterdim, ancak bana yalancı denildiği an, hayatımın en tatsız görüşmelerinden biri olan telefon görüşmesini yayınlamak zorunda kalıyorum” diye açıkladı.

Sanremo 2023 sahnesinden Fedez’in ikinci akşamki performansta Bakan Matteo Salvini, Bakan Eugenia Roccella ve Bakan Yardımcısı Galeazzo Bignami’ye yönelik saldırısı. Şarkıcı, haberlerle politika arasında bir geçiş yaparak, özellikle Matteo Salvini’den alıntı yapmadan, Rosa Chemical’ın varlığını olumsuz değerlendirenleri hedef almış ve ardından “Hitler gibi giyinmiş bakan yardımcısı” müsteşarı Galeazzo Bignami’ye atıfta bulunmuştu. Daha sonra canlı yayında fotoğrafını yırttı ve yine adını anmadan Aile Bakanı Eugenia Roccella’yı sorguya çekti (“Kürtaj maalesef bir haktır, evet ama ben söylemedim, o söyledi”) dedi bir bakan”).

Fedez, Costa Smeralda gemisindeki performansın ardından “Yaptıklarımın tüm sorumluluğunu almak istiyorum, şarkının sözleri burada bulunan Rai ekibine belirtilmemişti” dedi.

Ayrıca okuyun