Fenomen öğretmenlerin ‘sosyal medya’ imtihanı

Lena

Global Mod
Global Mod
Fenomen öğretmenlerin yeterli örnekleri paylaşarak eğitim için olumlu tesir sağladığını düşünenler olduğu üzere bu paylaşımlarda öğrencilerin yüzlerinin görünüyor olmasını büyük bir yanlış olarak değerlendirenler de var. birebir vakitte ‘fenomen öğretmenler’in toplumsal medyada reklam alarak para kazandığını ve yalnızca bunun için öğrencilerini kullandığını tabir edenler de tartışmayı farklı bir boyuta taşıyor. Mevzuyu hem uzmanlarla birebir vakitte fenomen öğretmenlerle konuştuk.

‘MESLEĞİM DAİMA BİRİNCİ PLANDA’
Muğla Ortaca Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni olan İzzetin Gülşen, öğrencileriyle olan görüntülerini sıklıkla Instagram hesabından yayınlanıyor. 176 bin takipçisi olan İzzettin Gülşen’in hesabında, öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiği drama etkinliklerinin görüntüleri yer alıyor. Paylaştığı görüntüler için Gülşen, “Öğle ortalarında çocukların yeteneklerini keşfetmelerini sağladığım bu etkinlikler için hoş dönüşler alıyorum. Paylaşımlarıma birinci başladığımda toplumsal medya hesabımın bu kadar büyüyeceğini hiç iddia etmiyordum” dedi.
2014 yılında öğrencilerinin tavsiyesi üzerine akıllı telefon aldığını söyleyen Gülşen ‘fenomen öğretmen’ olma seyahatini şöyleki anlattı:
“İlk başlarda toplumsal medya bu kadar yaygın kullanılmadığı için olumsuz tenkitler alıyordum. Ama görüntü çekimlerini ders dışı faaliyet olarak yaptığımı her fırsatta lisana getirdiğim için vakit içinde olumsuz tenkitler azaldı. aslına bakarsanız daima mesleğimi birinci, toplumsal medyayı ikinci planda tutuyorum. Tenkitler, tıpkı anda ikisini yapamayacağım tarafındaydı. Ancak ben severek yaptığım için toplumsal medya kısmının da üstünden geliyorum. Toplumsal medya üzerinden reklam ya da iş birliği teklifi geldiğinde firmalardan gelen armağanları ben çocuklara veriyorum. Bir reklamdan çıkar elde ettiysem de bununla öğrencilerimi yemeğe gdolayıyorum. Genelde insanların niyeti öğrencileri kullanarak meşhur olmaya çalıştığımız istikametinde. Benim o denli meşhur olma üzere bir niyetim yoktu lakin oldu. Ne yapayım.”

‘BEN YALNIZCA ÖĞRETMENİM’
Kars Okçuoğlu İlkokulu 1’inci ve 2’nci sınıf öğretmeni olan İhsan Kartoğlu’nun ise Instagram hesabında 412 bin takipçisi bulunuyor. Kartoğlu, öğrencileri ile olan görüntü ve fotoğraflarını birinci başta yalnızca onu takip eden yakın etrafı ve ailesi ile paylaştığını söylemiş oldu. Toplumsal medya hesabının vakit içinde kendisi haricinde büyümeye başladığını söyleyen Kartoğlu, bunun için bir gayret göstermediğini anlattı. ‘Fenomen öğretmen’ tanımlamasından rahatsızlık duyduğunu ve kendisinin yalnızca öğretmen olduğunu lisana getiren Kartoğlu, toplumsal medyada yapılan tenkitler hakkında şunları söylemiş oldu:
“Sosyal medya günümüzün gerçeği. Paylaşımlarımdan velilerim de öğrencilerim de keyifli. Yaptığımız hoş şeyleri paylaşıyoruz ve olumlu dönüşler de alıyoruz. Kimi olumsuz tenkitler de geliyor olağan lakin onları epeyce önemsemiyorum. Hatta ders dışı etkinliklerim diğer öğretmen arkadaşlarım tarafınca da örnek alınıyor. Bunu görmek de sevindirici bir şey. Toplumsal medyadaki kitlemi öğrencilerime faydalı olmak için kullanıyorum. Bu sayede biroldukça kere okulumuza yardımlar geldi. Ayrıyeten artık öğrencilerim kendi kendilerine görüntü çekip ‘Öğretmenim bunu paylaşalım’ diyorlar. Öğrenciler, ders dışı etkinliklerle ve bunların paylaşılmasıyla motive oluyorlar. Motive olan öğrenci dersi de daha epey seviyor. Bununla ilgili net neticelerim var. Öğrencilerimin ders başarısı arttı. birebir vakitte öğretmen-öğrenci bağlantısı de güçlendi.”

‘MOTİVE EDİCİ OLABİLİR’
Prof. Dr. Seher Balcı Çelik Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi:

“Öğretmenlerin toplumsal medyada neleri paylaştığı değerli aslında. Toplumsal medyada da öğretmenlerimizin düzgün örnekleri sunması öteki öğretmenlerimiz açısından motive edici olabilir. Lakin olağan fenomen öğretmenin paylaşımlarının hangi hedefle yapıldığına da bakmak gerekiyor. Örneğin fenomen öğretmen tanındıktan daha sonra kendini öğrencilere faydalı olacak biçimde geliştirmeye devam mı ediyor, yoksa aksi davranışlarda mı bulunuyor buna bakmak gerekir. Yalnızca fenomen olmak ismine bu stil paylaşımlar gerçekleşiyorsa burada etik bir ihlal kelam konusu olabilir.”

‘ÇOCUKLARIN YÜZÜ GİZLENSİN’
Prof. Dr. Hülya Güvenç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Kısmı Öğretim Üyesi:
“esasen yasal olarak da velinin açık müsaadesi olmadan çocuğun fotoğrafı yayınlanamaz. Ben bunu hiç bir biçimde onaylamıyorum. bir daha paylaşım yapabilirler lakin bunu öğrencilerin yüzlerini kapatarak yapmalılar. Öğrenciyi rencide edici bir şey olmadığı vakit öğrenciler bu paylaşımları sevinçle karşılıyor. Ancak öğrenciler esasen günümüzde toplumsal medyanın fazlaca ortasındayken öğretmenlerinin bu davranışları da olumlu bir örnek oluşturmuyor. Natürel ki biz de aktifliklerin paylaşılmasını, yayılmasını istiyoruz. Ben de toplumsal medyadan örneklere bakıyorum fakat baktığım yerlerde çocukların yüzü daima kapalı. Yani illa çocuklarla paylaşım yapılacaksa çocukların yüzü gizlensin. Bu sayede tartışılacak bir husus da kalmamış olur.”