“Gönüllülerin çamurda Romagna mia söylediğini duymak ne heyecan verici!”

Actinopteri

New member
“Üşüme… titreme ve Romagna gururu”. duygulardır ki Caroline CasadeiRaoul Casadei’nin kızı, birçok genç gönüllünün şarkı söylediğini gördükten ve duyduktan sonra AdnKronos’a itirafta bulunuyor ‘benim Romagna’m’ bölgeyi kasıp kavuran selden etkilenen bina ve sokaklardan su toplayıp çamur kürekle temizlerken. “Bizim bir restoranımız var. Cesenaticozararlarımız oldu ama bugün dışarıdaki arkadaşlarımıza yardım etmek için kapalıyız. Cesena Bizden daha fazla etkilenenler: Romagna’nın gerçek ruhu bu”, diye haykırıyor Carolina.

Kızı tarafından yazılan kelimeleri hatırlamayı sever. Raul Casadei ‘Bir kriket yeterdi’ adlı otobiyografisinin son satırlarında şöyle der: “Müziğimizin bir sırrı vardır, o da halkımızınkidir: Ayaklarını yere sağlam basarlar. Rüzgar sert eserse, vurabilir ve eğilebilir ama her zaman sağlam kalır ve her şeyden önce rüzgara nasıl güleceğini bilir”. Ve tam olarak “Romagna halkının güzelliği bu -” diye yorumluyor diğer kız, Mirna Casadei – Rüzgara gülerler, dertte bile hep aydınlık tarafını, güzel tarafını bulurlar. Kalplerini her zaman açık bırakırken hayattan zevk almayı sevenlerin doğuştan gelen bir hediyesi. Bu yüzden zemini koruyor: rüzgara nasıl gülüleceğini biliyor!”.

Özgeçmişler Caroline Casadei: “Büyük bir trajediyle boğuşuyoruz ama insanların çalışırken şarkı söylemesi inanılmaz bir duygu veriyor. Bruce Springsteen Ferrara’da, böylesine kötü bir anda gülen ve dans eden insanlarla: Her şeylerini kaybetmiş oldukları için sokak ortasında dururken o canlı görüntüleri görenleri düşünüyorum… Bunun yerine, notaları duyma hissi. ‘benim Romagna’m’ bu zorlukta diğer insanlara yardım eden insanlardan gülümseyerek şarkı söyleyin. Bir tabelaya yazan Romagna’dan birçok insan, onlara ‘çamurun melekleri’ demelerini değil, lehçelerini kullanmalarını yazdı. “del paciug’u kim burdel”o çamur çocuklar…”.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)