“Gümüş sihir değildir ve gökten yağmur yağmaz”

Actinopteri

New member
Buenos Aires Hükümeti'nin başkanı, Jorge MacriTemeller Yasasını ve Başkan Javier Milei'nin emeklilik reformunu veto etmesini destekleyerek “paranın sihirli olmadığını ve gökten yağmadığını” uyardı.

Özgürlükçü, emeklilik hareketliliğine yarım yaptırım uygulayan ve “mali yozlaşmış” olarak gördüğü muhalif milletvekillerine karşı saldırısında bahsi ikiye katladıktan sonra, Buenos Aires başkanı şunları söyledi: “Bütçeye nasıl ve hangi önceliklerin verileceğini belirleyen bir Yönetici vardır”.

“Muhalefetin bütçe etkisi olan projeleri empoze etmesi karmaşık bir iş. Arjantin'de değişmesi gereken bir şey var, o da yasaların bütçe sonuçlarını ölçmeden onaylanması. Yasa koyucu 'bence bu böyle' demeli. Önemli olan para, onu diğer oyundan çıkar.' Gümüş sihirli değildir, görünmez, gökten yağmaz” diye konuştu.

Parklar ve meydanlarda yeni güvenlik önlemlerini duyurmak için düzenlenen basın toplantısında, Şehir Hükümeti başkanı şunu savundu: “Bazen genel olarak yasa çıkarmak güzeldir, sadece emeklilerin gelirlerini geri kazanmaları için bariz ihtiyaçtan bahsetmiyorum, aynı zamanda Bu taraftan.”

Bu şekilde, Vicente López'in eski belediye başkanı, 2024 Latam Ekonomik Forumu'ndaki kapanış konuşmasından yararlanan ve Senato tarafından onaylanması halinde yasayı veto edeceğini yineleyen devlet başkanının pozisyonunu onayladı. “Ne zaman siyasetin yozlaşmış savcıları mali dengeyi bozmak istese, onlara söylüyorum, daha önce de söyledim, şimdi de söylüyorum ve bıktıracak kadar tekrarlayacağım. Her şeyi veto edeceğim, etmiyorum' umrumda değil,” dedi Milei.

Devlet başkanının açıklamaları hakkındaki soruya Jorge Macri şunları vurguladı: ” Başkanın diğer güçlerle bağlantı kurmaya karar verme şekli ve tarzı Başkanın kararıdır. “Herkesin kendi tarzı vardır, daha fazla diyalog kullandığında, daha fazla karar verdiğinde, daha fazla güç kullandığında veya diyaloğu kestiğinde değerlendirir.”

Macri, “Gümüş büyülü değildir, görünmez, gökten yağmur yağmaz” dedi. Fotoğraf: GCBA

“PRO olarak çok sorumlu bir tutum sergiledik. Temel Kanununun hızla hükümete verilmesi çok önemli Böylece temel olarak gördükleri kanuna sahip olsunlar ki, burada faydalı birçok makalenin olduğuna inanıyorum” diye vurguladı.

Sarı partinin lideri ayrıca şunları ifade etti: “Tüm siyasi alanlardan mücadele mantığıyla çıkıp halka çözüm sunmalıyız ki Buenos Aires Şehri'nde de buna odaklanıyoruz.”

“Benim için yol şudur. Sonra herkes kendi damgasını, sistemini empoze eder. Önemli olan, hükümetin yönetilme biçimi ve biçiminin halka çözüm sunmasıdır. Her birinin bulunduğu yeri yönetme sorumluluğu vardır. ona aitti ve insanların onu koyduğu yere aitti” dedi şehrin belediye başkanı.

Macri park ve meydanlarda yeni güvenlik önlemlerini duyurdu

Buenos Aires Hükümeti başkanı bu perşembe günü parklar ve meydanlarda, en büyük yeşil alanlarda devriye gezecek 100 dört tekerlekli bisikletten oluşan bir polis filosunun harekete geçirilmesini ve bölgelere dağıtılacak 198 kızılötesi kameranın kurulumunu da içeren yeni güvenlik önlemlerini duyurdu. Suç Haritasındaki verilere göre en yüksek risk olarak değerlendiriliyor.

“Güvenliği çok ciddiye alıyoruz. Komşuların endişeleri göz önüne alındığında dikkatimiz dağılmıyor ve komşulara sahip çıkma politikasıyla başlıyoruz. İnsanların algısıyla kavga etmiyoruz, gerçeği dönüştürecek şeyler yapıyoruz.” Hükümet Başkanına Güvenlik Bakanları Waldo Wolff ve Kamusal Alan ve Kentsel Hijyen Bakanı Ignacio Baistrocchi eşlik etti.

Eş zamanlı olarak, Parque Seguros programının hâlihazırda tam olarak uygulanmakta olan diğer tedbirleri de güçlendirilmeye devam edecek; örneğin komşuların herhangi bir olaydan hızla haberdar olabilmesi için stratejik konumlara yerleştirilen 911 erken uyarı totemlerinin kurulumu.

Halihazırda 88 meydan, meydan ve parka yerleştirilen yeni LED aydınlatmaların montajına da devam edilecek olup, önümüzdeki aylarda 50 mekan daha aynı sisteme sahip olacak.