Hane sayısı 10’un üstündeki tüm köy okulları açılacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eskişehir’de Sultandere Köy Hayat Merkezi ve Gastronomi Atölye Açılışı ve Aile Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Özer, son 20 yılın, Türkiye’nin beşeri sermayesinin, insan kaynağının niteliğini artırmada eğitimin en verimli kullanıldığı bir periyoda tekabül ettiğine işaret ederek şunları söylemiş oldu:

“Son 20 yıl 81 vilayette, tüm ilçelerde hiç bir bölge ayrımı yapılmaksızın, nitekim devasa yatırımlar yapıldı. Okullar, derslikler yapıldı. Düşünün, bir eğitim sisteminde 19 yılda derslik sayısı 300 binden 900 bine çıkıyor. Öğretmen sayısı 20 yılda 500 binden 1.2 milyona çıkıyor. Yalnızca bunlar yapılmadı. Bilhassa sosyoekonomik düzeyi dezavantajlı olan, garip gureba dediğimiz kesitin eğitime erişebilmesi için fazlaca önemli toplumsal siyasetler devreye girdi. Kaideli eğitim yardımları, bilhassa kız çocuklarının eğitime erişmesi için burslar, pansiyonlar, fiyatsız taşımalı eğitim, fiyatsız ders kitabı, fiyatsız kaynaklar üzere. İstikrarlı bir biçimde hiç vazgeçilmeden eğitime erişimi güçlendirecek siyasetler yürürlüğe sokuldu. Son 19 yıldaki bu toplumsal siyasetlerin 2022 yılı fiyatlarıyla karşılığı 525 milyar liradır.”

ORTAÖĞRETİMDEKİ KIZLARIN OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 95.06
Uygulanan toplumsal siyasetlerle birlikte iki kazananın ortaya çıktığını bildiren Özer, birinci kazanımın garip gureba kesim, ikincisinin de kız çocukları olduğunu kaydetti. Özer, “Cumhuriyetin birinci yüzyılında birinci sefer kız çocuklarının eğitimdeki okullaşma sorunu son 20 yılda çözüldü. 2000’li senelerda orta öğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44 dedik. Ortaöğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 39.2 idi. Bugün kız çocuklarının orta öğretimdeki okullaşma oranı yüzde 95.06. Yani birinci kere bu toplumun ayrım yapmadan her insanın eğitime erişebildiği bir periyoda tekabül ediyor” diye konuştu.

KÖY HAYAT MERKEZLERİ, HALK EĞİTİM MERKEZİ ÜZERE HİZMET VERİYOR
Özellikle COVID-19 salgını daha sonrasında insanların artık yavaş yavaş metropollerden kentlere, kentlerden ilçelere, ilçelerden köylere dönmeye başladığını anlatan Özer, besin tedarik zincirinde yaşanan zahmetler niçiniyle tarım ve hayvancılığın kritik bir alana dönüştüğünü de hatırlattı. Bu iki eğilimi dikkate alarak atıl durumdaki köy okullarını yine eğitim ünitesi olarak bölgede yaşayanların hizmetine sunmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Özer, “İlk kere yetişkinlerle torunları ve çocukları birebir eğitim çatısı altında bir ortaya geldiler. Onun için köy ömür merkezi dedik. Şu ana kadar son 4 ay içerisinde 2 bin 200 tane köy hayat merkezimizi hizmete aldık ve Külliye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılışını yaptık” dedi.

KÖY OKULLARI VATANDAŞIN HİZMETİNE SUNULACAK
Bakan Özer, Sultandere Köy Hayat Merkezi’nin açılışı sırasında önümüzdeki 3 ay içerisinde Türkiye’deki hane sayısı 10’un altında olmayan fakat köy okulu kapalı olan tüm okullarınaçılacağı bilgisini de verdi. Özer bu okullar aracılığıyla köylerde yaşayanların tamamının köy hayat merkezlerinde eğitime erişim imkanına sahip olacaklarını söylemiş oldu.

Gözden Kaçmasın

#MAHMUT ÖZER#MEB

Eğitimde üç yeni dijital platform
Hürriyet.com.tr