Herkes implant yaptırabilir mi? İmplantların avantajları nelerdir?

Musa

New member
Eksik dişlerin yerine kullanılan implant tedavisi, ağızda kalan öteki dişlere rastgele bir müdahale yapılmadan gerçekleştirildiği için kollayıcı bir uygulamadır. ‘Diş Doktoru Betül Akar İlhan’ implant hakkında merak edilen soruları yanıtladı.
Diş implantları lokal anestezi altında inançlı bir biçimde uygulanan, ağrı ve rahatsızlık vermeyen bir tedavidir. Dental implantlar diş hekimliğinde son 45 yıldır kullanılmaktadır. Gerçek planlama ve farklı alanlarda gelişmiş doktorların işbirliği ile pek başarılı ve uzun müddetli kullanım sağlayan bir tedavidir. Sağlıklı bir ağız bakımı ile implantlarınızı ömür uzunluğu kullanabilirsiniz. Kaybedilen diş sayısına, dişsiz bölgeye ve planlanan proteze bakılırsa takılacak implant sayısı belirlenir. Çekilen her diş yerine bir implant yapıldığı durumlar olduğu üzere, dikkatli yapılmış klinik ve radyolojik muayene rehberliğinde belirlenen bölgelere, aralıklarla da implant yapılabilir.


implant yapımı

Peki implant nedir? İmplant tedavisi nasıl yapılır? Hangi durumlarda dental implant uygulanır? sorularının yanıtını ‘Diş Doktoru Betül Akar İlhan’ günümüzde ismini sıkça duyduğumuz bu prosedür hakkında merak edilen tüm soruları Yasemin.com okurlarına özel yanıt olabilecek bir köşe yazısı hazırladı.


Diş Doktoru Betül Akar İlhan

DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ ÖNCESİ VE daha sonraSI NELER YAPILIR?

İmplantlar yerleştirilmedilk evvel hastanın hangi bölgesine kaç adet dental implant yerleştirilmesi gerektiğinin bilinmesi için radyografik görüntüleme teknikleri kullanılarak tedavinin planlanması gerekir. Dental implant uygulaması pek küçük bir cerrahi operasyondur. Birinci gün ilaç takviyesi ve verilen talimatlara gerçek uyulduğu takdirde rahat bir düzgünleşme süreci sağlanır. Hasta bilhassa birinci gün soğuk kompress uygulamalı ve sıcak yemeklerden kaçınmalıdır. Şayet sigara üzere ziyanlı hususlar kullanıyorsa birinci bir hafta katiyetle kullanmamalıdır.


DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ ÖNCESİ VE daha sonraSI NELER YAPILIR?

İMPLANTLARIN YERLEŞTİRİLMESİ NE KADAR SÜRER?

İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir süreçtir. İmplant yerleştirilmesi 10 dakika sürer, yani uygun bir planlama ile bir hastanın ağzına 10 dakika üzere kısa bir müddetde bir implant yerleştirilebilir. İmplantlar yerleştirildikten daha sonra üst yapısına yapılan protezler için bekleme mühleti vardır. Çene kemiğine yerleştirilen bir diş implantına diş yerleştirmek ve implantı ömür uzunluğu kullanmak için implantın çene kemiğine entegrasyonunu beklemek gerekir. İmplantın kemiğe büsbütün entegre olması ve tedavinizin restoratif kısmına hazır olması için ortalama 2-3 ay beklemeniz gerekir. Bu müddetten daha sonra implant, bir yahut daha fazla takma dişi destekleyecek kadar stabildir.

HERKES DİŞ İMPLANTI YAPTIRABİLİR Mİ?

Diş implantasyonu yaş sonu olmaksızın 18 yaşından daha sonra her vakit yapılabilir. Etkin diyabet,kalp hastalığı,tansiyon hastalığı üzere kimi durumlar, süreç gerçekleştirilmedilk evvel ek tedavi gerektirebilir.Kronik ve genel sıhhat durumunuz olduğu sürece yapılmaya mahzur bir durum yoktur. Bunun yanı sıra boş olan kemiğin kalınlığı ve uzunluğu da çok değerlidir. Birtakım durumlarda yetersiz kalıp yapılamayabilir. Bu duruma alınan radyografiler kararında karar verilir.


İMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • -Doğal bir diş imajı sağlar.
  • -Başka dişlere ziyan vermeden, öteki dişlerde küçültme yapılmadan yapılan bir tedavi cinsidir.
  • -İmplant üstü sabit protezler hareketli protezlere nazaran daha âlâ işlev ve stabilite sağlar.
  • -gayet estetik bir görünüm sunarlar.
  • -Kaybedilen dişin bulunduğu alana tıpkı eski dişi üzere bir oturma sağladığı için yemek yemeyi,gülümsemeyi,konuşmayı ve günlük hayatın aktivitelerini etkilemez bilakis artırır.
DİŞ ÇEKİMİNDEN daha sonrasında İMPLANT YERLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Hastanın durumuna nazaran değişir. Çekim yapılan bölgede kâfi kemik var ise ve enfeksiyon yoksa diş çekiminden daha sonrasında implant yerleştirilmesi mümkündür.


DİŞ ÇEKİMİNDEN daha sonrasında İMPLANT YERLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?

PEKİ BU İMPLANT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Diş implantları ile restore edilmiş dişlerin bakımı, tıpkı doğal diş bakımı üzeredir. Fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve sistemli diş paklığını sürdürmelisiniz. Ayrıyeten 6 ayda bir diş doktorunuza başvurarak takip ve denetimlerinizi yaptırmakta çok yarar olacaktır.

SİZ DE ŞAYET İHİTİYACINIZ var ise DAHA FAZLA ERTELEMEDEN BU AĞRISIZ VE SAĞLIKLI TEDAVİYİ YAPTIRARAK TEKRAR DİŞLERİNİZE KAVUŞMAK İSTEMEZ MİSİNİZ ?

DİŞ TABİBİ BETÜL AKAR İLHAN

@dtbetulakarilhan


Betül Akar İlhan Muayenehanesi

Atatürk mahallesi Bağ sokak Çavuşbaşı caddesi Mert apartmanı Binano:1/1 Daire:1 Ümraniye/İSTANBUL