Hükümet, Birleşik Krallık'ın yeni İşçi Partisi başbakanını selamlamadan devam ediyor

Actinopteri

New member
Hükümette Başkan Javier Milei'nin Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanını tebrik ettiğine veya selamladığına dair bir kayıt yok, Keir Starmer. İşçi Partisi, geçtiğimiz Perşembe günü ayın 4'ünde, ülkesindeki seçimleri muhafazakar ve giden Başbakan Rishi Sunak'a karşı ezici bir çoğunlukla kazandı.


Dışişleri Bakanı Diana Mondino'nun bunu yaptığına dair de bir kayıt yok. Eğer onu selamladıysa, bunu Muhafazakar Parti'nin elindeki 14 yıllık hükümetin ardından İşçi Partisi iktidara döndükten sonra gizlice yaptı.. Resmi kaynaklar, onların “dikkatsiz” olduklarını ve Arjantin'in Londra büyükelçiliği başkanı Mariana Plaza'nın, Senato'nun bir sonraki duyuruya kadar büyükelçiliğe terfisini reddetmesi nedeniyle dövüldüğünü ve Buenos Aires'ten talimat almadığını kabul ediyor.


Milei'nin iktidara gelişi, insanlara, Kirchnerizm'in aşırı kötüleştirmesinden sonra Londra'yla siyasi ilişkilerin gelişeceğini düşündürdüyse, bu durum ters yönde gidiyor gibi görünüyor. En azından politik olarak mesafeli duruyorlar.


Arjantinli diplomatlar arasında Başkanlık tarafından baskı altına alınma korkusu hakim ve bu Pazartesi Britanya ve Fransa seçimleri karşısında nasıl davranılacağına dair bilgi eksikliği çok büyüktü.


Başkanlıktaki soru ise Milei ve Mondino'nun Starmer'ı İşçi Partisi üyesi olduğu için yani soldan selamlayıp selamlamadıklarıdır. Başka bir soru da Milei'nin, bağlam değişikliği göz önüne alındığında, Emmanuel Macron liderliğinde Paris'te yapılacak Olimpiyat Oyunlarının açılışına hâlâ katılmayı düşünüp düşünmediği: Sol cephenin bu 7'nci Pazar günü yapılacak parlamento seçimlerinde dikkate değer bir zaferi.


Cumhurbaşkanının göreve geldikten sonra yurt dışında tanıştığı ilk yetkiliyle birlikte Sunak'ın artık eski şansölyesi Tory David Cameron. Ocak ayında Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasındaydı.


Cumhurbaşkanının Malvinas'ın egemenliği müzakeresini önemli bir konu haline getirdiği bu toplantının ardından Londra ile ilişkiler soğudu.


Geçen hafta, seçim kampanyasının son aşamasında, Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma İşlerinden sorumlu yeni Dışişleri Bakanı ve Britanya Guyanası'nda doğan ebeveynlerin yeni Şansölyesi David Lammy, yankı uyandıran bir yanıt verdi. “HAYIR” Londra basınının Starmer liderliğindeki bir hükümetin Malvinas Adaları üzerindeki egemenlik konusunda Milei ile müzakere etmeye istekli olup olmayacağı sorusuna yanıt geldi.


Öte yandan, her ne kadar İngiliz seçim kampanyasında Latin Amerika bir konu olarak tamamen yer almasa da Starmer, İngiliz devletinin kendi adını verdiği adaları dikkate alma politikasıyla aynı çizgiyi koruyan İşçi Partisi üyelerinden biri. Falkland adaları“Kendi kaderini tayin hakkı” var


TBMM'de muhalefetin lideri olmak ziyaret etti durmak Londra'daki adaların ve bu makaleye eşlik eden fotoğrafta gösterildiği gibi bu olay için poz verdi.


Bu arada, Büyükelçi Kirsty Hayes en az bir yıl daha Arjantin'de kalacak olsa da onun bir halefi var: diplomat David Cairns, Equinor ile özel enerji sektöründe çalışan biri, şimdi Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda'nın gelecekteki Arjantin büyükelçisi olarak atandı.