İTO Tarihi Liman Han’ı açıldı

Lena

Global Mod
Global Mod
İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç ve İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da katıldığı merasimde İstanbul Ticaret Odası’nın bilhassa İstanbul’da mesleksel eğitimin en büyük paydaşı olduğuna dikkat çeken Bakan Özer şunları söylemiş oldu:

GELİŞMİŞLİĞİN EN DEĞERLİ GÖSTERGESİ
Öncelikle bu hoş tesisin açılışını birlikte gerçekleştireceğiz. sonrasındasında da İTO meclis üyeleriyle daldaki eğitime yönelik teşebbüsleri bir arada kıymetlendirme ve fikir alışverişi yapabilme imkânımız olacak. İTO bizim İstanbul’da bilhassa mesleksel eğitimdeki en büyük paydaşımız. Bizim niyetimiz şu İstanbul’da mesleksel eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye’de de ayağa kaldırırız. İşte bu niyetle yaklaşık üç yıl evvel birlikte çıkmış olduğumuz mesleksel eğitimin güçlendirilmesi iş birliği çerçevesinde fazlaca değerli başarılara imza attık. O gün bir ortaya geldiğimiz vakit bugün düşünemediğimiz bir sürü açılımlara vesile olan bir iş birliğini başlattık ve mesleksel eğitimle ilgili hayli hoş projeleri hayata geçtik. Hepinizin bildiği üzere eğitimle, kültürle bağlantılı olarak kütüphanelerin yaygınlaşması, kitapların epey kolay bir biçimde erişilebilir olması, bir ülkenin gelişmişliğinin en değerli göstergelerinden bir tanesi.

ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP SAYISI ARTACAK
2021 yılında iki ay üzere kısa müddette tüm okullara kütüphane yapmanın memnunluğunu yaşıyoruz. İki ay üzere kısa müddette 16 bin 361 tane kütüphane yaptık. Bu ülkede 26 Ekim tarihinden daha sonra her gün 272 tane kütüphane yaptık. Ve yalnızca kütüphane yapmakla yetinmedik. Hem mevcut kütüphaneler tıpkı vakitte yeni kütüphanelerde kitap sayılarında inanılmaz artış sağladık. Öğrenci başına düşen kitap sayısını gelişmiş ülkelerin ortalamalarına yaklaştırmış olacağız. Ben bu bağlamda senelerdan beri kültürle ilgili, sanatla ilgili, bilhassa İstanbul odaklı yayın çalışmalarını imrenerek takip ettiğim İTO’nun bugün bu biçimdesine nadide yapıtların sergilendiği, kütüphanelerin bulunduğu, stratejik araştırmalarını gerçekleştirebileceği bir merkezin açılışında bulunmaktan epeyce büyük memnunluk duyuyorum.