Jorge Macri, eski başkanı aday yapmak için baştan çıkarma operasyonuna başlıyor

Actinopteri

New member
PRO'nun Buenos Aires şehrinde on yedi yıllık hegemonyasına, 2025 ara seçimlerinde Javier Milei meydan okuyabilir. Analiz edilmesi henüz erken olan bu senaryo, birden fazla kişinin ruh halini inceleyenlerin şüphelendiği senaryodur. seçim yılını tahmin etmeye başlıyoruz. Kısmen Başkan figürünün ağırlığından dolayı ama özellikle de PRO'nun yaşadığı iç akşamdan kalmalıkiki ana ulusal referansı karşı karşıya olan: Mauricio Macri ve Patricia Bullrich.


Oymacılık burada başlıyor. Jorge MacriBuenos Aires hükümetinin başkanı ve aynı zamanda parti içinde önemli bir aktör olan ve yerel yönetimin başındaki ilk dönemden sonra yavaş yavaş gelecek yılın stratejisini tasarlamaya başlayan, Radikallerin, PRO şahinler ve güvercinlerin ve lilitoların birlikte rekabet ettiği 2023'ten çok farklı o zamanın Kirchnerci ve Buenos Aires özgürlükçü versiyonlarına karşı kolaylıkla kazandığı bir seçimde.


Değişim için Birlikte'nin eski yapısı neredeyse dağılmışken, Uspallata'da PRO mührünün Buenos Aires seçmenleri üzerinde hakimiyetini sürdürdüğüne inanıyorlar ve Mauricio Macri'nin 2007'de şehrin liderliğini üstlenmesinden bu yana partinin 2007'deki tüm seçimleri kazandığını hatırlıyorlar. yerel düzeyde.


Ama aynı zamanda dikkatli olmaya da devam ediyorlar Milei'nin gelecek yılki stratejisi ne olacak?: Hangi adayın sunum yapacağı ve La Libertad Avanza'nın PRO gibi yasal açıdan müttefik partilerle bir PASO içinde oynamaya çalışıp çalışmayacağı. Buradan dahili olarak analiz edilen bir dizi senaryo açılır ve Doğrudan baş kahramanları olarak Mauricio Macri varBuenos Aires PRO'nun eski başkanı ve şu anki başkanının kuzeni.


Patricia Bullrich adayı evet mi hayır mı?


On yıldır Bullrich'in imajının çok yüksek onay yüzdelerine ulaştığı Buenos Aires şehrinde aday olma olasılığı hakkında spekülasyonlar yapılıyordu. Gerçek şu ki Güvenlik Bakanı on yıl önce Buenos Aires parti siyasetinden emekli olduMauricio Macri hükümetindeki çalışmaları ve Alberto Fernández'in yönetiminin başlangıcından bu yana güçlü bir performans sergilemesi nedeniyle ulusal bir referans olarak pekiştirilen, 2023'e doğru muhalefetin başkan adayı olarak gösterilen bu başarı, geride bırakılmanın ötesinde başarıldı. ikinci tur.


Bullrich, Şehirdeki senatör adayı olmak hiç de baştan çıkarıcı değil. Bunu özel olarak söylüyor ve hatta ara sıra röportajlarda ağzından kaçırıyor. Bunun kariyerinin geçmiş bir aşaması olduğuna inanıyor ve bugün Güvenlik'in Milei'ye eşlik etmesinden dolayı kendisini çok daha önemli hissediyor ve hatta gelecekte Başkan yeniden seçilmeye giderse onun iyi bir aday arkadaşı olacağını düşünenler bile var. 2027.


Patricia Bullrich, Ulusal Güvenlik Bakanı. Fotoğraf: Maxi Failla.

Ona yakınları, Bullrich'in üç yıl içinde hükümet başkanlığına aday olmakla ilgilenmediğini ve başından beri başkanlığını yaptığı PRO'nun diğer liderleriyle bir iç toplantıya gitmek istemediğini söylüyorlar. Bu yılın ve Mauricio Macri'nin liderliğiyle farklılıklarına rağmen bütünleşmeye devam ediyor. Milei'nin kendisi senden gelecek yıl City'de oynamanı isteseydi her şey değişir miydi? Bir girişimde bulunduğu göz ardı edilmese de zor görünüyor.


2023 yılının ardından La Libertad Avanza Buenos Aires seçimlerinde üçüncü olduRamiro Marra oyların yalnızca %13,8'ini alırken, Mileizmin güçlü bir aday yaratması gerekiyor ve bu nedenle, örneğin Karina Milei veya Victoria Villarruel gibi varyantların düşünülmesine rağmen Bullrich ismi 2025'e doğru güçlü geliyor.


Dışarıda mı yoksa içeride mi?, Milei'nin gelecek yıl örneğin PRO ile bir PASO'ya gitmeye istekli olup olmayacağı konusunda ortaya çıkan diğer sorudur. Bu olasılığı dışlayan yakın bir kaynak, “Başkan STEP'e gitmiyor” diyor. Her halükarda listedeki isimler için müzakere yapılması gerekecekti.


Mauricio, Jorge'nin ilk tercihi


Şehirde Bullrich aday olsa bile özgürlükçü versiyondan korkmadıklarını garanti ediyorlar. Ve bilgi veriyorlar: 2023'te, Ekim genel seçimlerinde, Buenos Aires seçimlerinde Jorge Macri oyların %49,6'sını alırken, JxC'nin ulusal adayı Bullrich %41,2'ye ulaştı.. Neredeyse sekiz buçuk puanlık farkın, PRO'nun Buenos Aires düzeyindeki yönetiminin herhangi bir özel isimden çok daha fazla güce sahip olduğunu gösterdiğine inanıyorlar.


“Bırakın oynasın, biz onu yeneceğiz” diyerek bu ihtimale karşı çıkıyorlar. Buenos Aires Hükümeti'nde, önümüzdeki yıldan itibaren yönetimin büyüyeceği ve Jorge Macri'nin görev süresinin ilk dönemi için seçimlere yüksek düzeyde onay alınacağı söyleniyor.


Aynı şekilde Uspallata'da da ara seçimlerde risk almak istemiyorlar ve bunun peşinde olduklarına inanıyorlar. Senatör adaylığına öncülük etmek için sahip oldukları en iyi seçenek, PRO'nun yeni ulusal başkanı Mauricio Macri'dir.partinin mührünü oluşturan ve sekiz yıl iktidarda kalan kişi.


Eski başkanın bunu yapmadığının farkında olarak Uspallata'da Macri senatör versiyonu hakkında “Mauricio formayı giymeli ve oynamalı. 2027'deki niyeti ne olursa olsun aday olarak yeniden kendini geliştirme zamanı geldi” diyorlar. Şimdilik bu anlamda işaretler verdi ama aynı zamanda önümüzdeki yıl yapılacak seçim yarışması için ele almaları gereken ilk seçeneğin bu olduğuna da işaret etti. Bir bakıma Mauricio Macri'ye bağlı olacak.


Şimdilik, eski başkana yakın olanlar 2025 hakkında konuşurken her zaman çok temkinli davrandılar. Bugün odak noktalarının PRO'nun birliğini korumak ve ona bir aydan biraz fazla bir süre boyunca üstlendiği liderliğe yeni bir iz vermek olduğunu garanti ediyorlar. evvel. Macri orta vadede olası bir adaylık konusunda açıklama yapmayacak. Takımları bir araya getirme ve oyunun nasıl oynanacağını analiz etme konusunda daha rahat hisseden eski başkan için bu, özellikle yasama düzeyinde desteklediği Milei hükümetiyle olan bağlantısı nedeniyle öncelikli bir konu değil.


Eski başkan Mauricio Macri.  Fotoğraf: Juan José García.
Eski başkan Mauricio Macri. Fotoğraf: Juan José García.

Buenos Aires Hükümeti'nde, Bullrich hariç PRO'nun, Buenos Aires Hükümeti'nin eski başkanı Horacio Rodríguez Larreta da dahil olmak üzere gelecek yıl yapılacak seçimlerde birlikte gideceğini hayal ediyorlar. “Horacio PRO'dan ayrılmayacak“O çok değerli bir adam, harika bir menajer, Jorge ile sık sık konuşuyor ve çok iyi görüşmeler yapıyor.” Şehrin iki kez belediye başkanının üzerinden kayıyorlar. Geçen yıl Martín Lousteau ve Gerardo Morales ile birlikte kurduğu ulusal toplumla ilgili olarak “Radikalizme yakınlığın o aşaması artık geçti” diye ekliyorlar.


Dolayısıyla Larreta'nın, Lousteau ve Buenos Aires radikalizminin müttefiki olarak seçimlerde dışarıda oynayabileceğini göz ardı ediyorlar. Uspallata'da, aday olarak 2023 PASO'yu Jorge Macri ile çok küçük bir şekilde kaybeden hakkında “Lousteau için endişelenmiyoruz” diye ekliyorlar. Buenos Aires PRO'da senatörün, geçen yıl UxP adayı ve seçimlerde ikinci olan eski radikal Leandro Santoro gibi referanslarla yerel Peronizme daha yakın oynadığını görüyorlar.


Açılabilecek orta cadde


Kendisine en yakın olanlarla mevcut ulusal durum hakkında konuştuğunda, Jorge Macri, aslında gördüğü siyasi iklimin sıcaklığıyla ilgili olan bir görüşten kaçıyor. Buenos Aires hükümetinin başkanı, Milei'nin yüksek onay seviyelerini korumasına rağmen, seyahat etmek için cazip bir alan, merkez sağ içinde bir tür orta cadde olduğuna, Milei'yi seçen ancak onun çatışma başlattığını gördüklerinde gurur duymayan seçmenlerin olduğuna inanıyor. İspanya cumhurbaşkanı Pedro Sánchez'le yaşadığı gibi ve onun Luna Park'ta şarkı söylediğini duyunca dehşete düşüyor. Onu klasik başkanlık figüründen uzak, odak dışı gören biri var.


Her zaman iyi bir bağları olmasına rağmen, Hükümet başkanı ile Cumhurbaşkanı arasındaki ilişki neredeyse donmuş durumda. Artık sohbet etmiyorlar Naber ve her iki hükümet arasında düzenlenen toplantılar tamamen kurumsal konularla ilgilidir. Kentte, ülkenin ortak katılım fonlarına olan borcu konusunda yanıt vermediği için La Rosada'ya büyük bir öfke var.


Mileizmin tutumunu, Eylül 2020'de fonlarının kaldırılmasından bu yana, son dört yıldaki Kirchnerizm tutumuyla hiçbir nüans olmadan karşılaştırıyorlar. Durumu daha da kötüleştiren bir eklemeyle: Milei, Alberto Fernández'in o sırada oluşturduğu Mali Güçlendirme Fonu'nu ortadan kaldırdı. Eyalet lehine zaman harcadı, ancak kaynakları asla Şehre iade etmedi.