“‘Kaçırılan’da hiçbir ideolojik amaç yok”

Actinopteri

New member
(Adnkronos/Cinematografo.it) – 2019’da ‘The hain’ ile yarışıyor, 2020’de baskısı Covid nedeniyle iptal edildi, 2021’de Palma d’Onore ve Marx bekleyebilir, 2022’de ‘Esterno notte’nin prömiyeri: Marco Bellocchio, ‘Kidnapped’ ile Cannes Film Festivali’ne yarışmalı olarak dönüyorbirkaç gün içinde, 25 Mayıs’ta İtalyan sinemalarında da 01 tarafından dağıtılacak olan bir film.

Dünyada bu önceliği övünen tek ya da birkaç yönetmenden biri olmak, onun altını bir yere kadar oyuyor: “Cannes Film Festivali’nde hiç bir şey kazanmamıştım, o zaman Altın Palmiye’yi almıştım. bu sefer palmarelere girmesem bile benim için hiçbir şey değişmeyecek” diyor Bellocchio. Verimli ve ikinci sanatsal gençliğinin “sırrı” üzerine önce güzel bir kahkahayla karşılık veren, sonra karısına (karşısında oturan editör Francesca Calvelli) teşekkür eden ve ardından şöyle düşünen: “Biz ebedi değiliz, hayat sona eriyor. Ben Koşmamaya çalış, her yıl film çeken meslektaşlarım var, sadece beni derinden ilgilendiren şeyler üzerinde çalışıyorum ve yaşın dezavantajlar getirdiği açık ama aynı zamanda olaylara daha iyi bakmanı sağlayan bir deneyim de veriyor”.

1858’de geçen ‘Kaçırılan’, Edgardo Mortara’nın gerçek hikayesini anlatıyor: Bologna’nın Yahudi mahallesinde, Papa Pius IX’un askerleri Mortara ailesinin evine giriyor. Kardinalin emriyle yedi yaşındaki oğulları Edgardo’yu almaya gittiler. Ölümün eşiğinde olduğuna inanılan bir hizmetçinin ifadesine göre, çocuk altı aylıkken gizlice vaftiz edilmişti. Papalık yasası kesindir: Katolik eğitimi alması gerekir. Edgardo’nun perişan haldeki ailesi, oğullarını geri almak için her şeyi yapacaktır. Kamuoyu ve uluslararası Yahudi cemaati tarafından desteklenen Mortaras savaşı kısa sürede siyasi bir boyut kazandı. Ancak Papa Pius IX, çocuğu iade etmeyi kabul etmez. Edgardo Katolik inancında büyürken, Kilise’nin dünyevi gücü azalıyor ve Savoyard birlikleri Roma’yı fethediyor.

“Kilise halkı, bazı rahipler filmi izlediler. Çok duygulandılar ve düşündüler. Çok belirgin bir duygu ifade eden bazı Yahudiler de izledi ve bu beni mutlu etti” diyor yönetmen. Papa Francis: “Henüz bana cevap vermedi, umarım onu görüyordur ama daha önemli işleri olduğunu biliyorum. Ama kim bilir, belki arkadaşlarla bir akşam…”.

Buongiorno’dan yirmi yıl sonra Moro davasının öyküsünü anlatmak için geri dönen ‘Esterno notte’den sonra, başka bir adam kaçırma olayını konu alan bir başka film: “Ancak, farklı düzeylerde ilerleyen ilginç bir detaylandırma. İşte ailesinden zorla koparılan bir çocuk, işte büyük bir devlet adamıydı: iki unsur bir körlükle birleşmişti, ideolojik olan brigatizm vardı, toplumun komünist olacağına inandırılmış, işçi sınıfından bir devrimcinin önderliğinde. Burada Papa’nın tarafında, çocuktan vazgeçmenin mümkün olmadığı fikri var. Filmin bir başka adı (başlangıçta The Conversion’dı), daha sonra pek ticari olmadığı için vazgeçtiğimiz, Non possumus’du, bir anlamda, sorgucunun dediği gibi “Sonsuza dek Hıristiyan”ın ardından. Bu nedenle kör olmak, iki adam kaçırma olayını birleştiren şeydir”.

Farklı senaryolara ve dönemlere ait dogmatizmler: “Hiçbir şey söz konusu değildi, hafif günahlar vardı, ölümcül olanlar, sonra saygısızlık vardı, hatırlıyorum, 1948’de Komünistler aforoz edildi. Biz çocuklar için ürkütücü bir şeydi, Papa Francis’in şimdi muhtemelen eşcinseller üzerinde bile, boşanmışlar üzerinde bile sorguladığı bu aygıt, dünyaya daha fazla açılmaya çalışıyor. Açmak zorundalar çünkü aksi halde gelecekleri yok. Bu körlük, Katolik Kilisesi tarafından eğitildiğim bir şey” diye açıklıyor tekrar Bellocchio ve Fabrizio Gifuni de konuyu araştırıyor. iyi niyet. Kanon hukukunun normlarına itaat, bu hikayeyi nesnel olarak daha da acımasız hale getiriyor: bir çocuğun anne karnından, aileden alınabileceğini belirten bir norm. Bu bir çıkarma işiydi, 19. yüzyıl Engizisyonu, bir dereceye kadar cani vahşeti olan ortaçağdan farklı bir şeydi. Benim karakterim kuralları, uygulanması gerekenleri uygulayan bir memurdu. Bir bakıştaki ışığın yokluğu, belirli kuralları uygulamak zorunda olan bir kişinin mahremiyetinde neler olduğu üzerinde çalışmaya çalıştık. O ne yapıyor? Bu kuralın doğruluğunu veya bu eylemin ne kadar korkunç olduğunu bir düşünün. Bellocchio’nun sinemasının büyük çağdaşlığı, tam olarak nesnel jestin tam özgürlüğünde ve izleyicilere kendi fikirlerini oluşturma özgürlüğünde yatar. Ve her şey hakkında yargıda bulunmaya, beğenip beğenmemeye alıştığımız bir çağda, bunun çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum”.

Ve Bellocchio şu güvenceyi veriyor: “İdeolojik, politik veya kim bilir ne gibi bir niyetim yoktu, o zaman yargılamak, tepki vermek, kendi fikrini oluşturmak filmi gören kişinin işi tabii ki. Papa’ya, dine, Kilise’ye karşı bir film yapmayı hiç düşünmedim, bu hikaye beni büyüledi, mutlak bir ilke adına işlenen bir suçun hikayesi”.

Daniele Scalise’nin (Mondadori) yazdığı The Mortara case (Mortara vakası) kitabında zaten anlatılmıştı, senaryonun izini sürmeye başladığımız metin (Bellocchio ve Susanna Nicchiarelli tarafından, Edoardo Albinati, Daniela Ceselli’nin işbirliği ve Pina Totaro’nun tarih danışmanlığıyla imzalanmıştır) ) ve ayrıca Pius IX tarafından kaçırılan Yahudi çocuk Io’daki Vittorio Messori tarafından. Mortara davasının başkahramanının (Mondadori) yayınlanmamış hatıratı: “O zamanlar bunu da okudum, tamamen Pius IX’u savunmak için yazılmış bir kitap ama o sırada çalışmayı bıraktık çünkü Spielberg’in zaten yaptığını biliyorduk. aynı film için site incelemeleri.Sonra sonradan öğrendik ki durmuş, doğru çocuğu bulamamış denilirken, sanırım bu tür bir filmin ingilizce oynamasının zorluğundanmış”.

Bellocchio bunun yerine çok küçük Enea Sala’da bir çocuk tespit etti: “Emilia Romagna’da yoğunlaşan bir oyuncu kadrosu vardı, bazı çocuklar gördük ama bakışları, gözleri beni çok etkiledi. Hiç oyunculuk yapmamış ve hatta filmde rol almayan sıfır bir çocuk bulmamız gerekiyordu.

“Böyle oldu ve ben bunu kabul ediyorum” diyor çocuk, neredeyse yönetmenin son zamanlarda David di Donatello’daki konuşmasından alıntı yaparak, kim bilir bilinçli ya da bilinçsiz.

Edgardo’nun gençliğinin bir kısmı, yakın zamanda Gianni Amelio’nun Karıncaların Efendisi’nde kendini gösteren Leonardo Maltese’ye emanet edilmiştir: “Edgardo, tam da çocukken yaşadıklarından dolayı eziyet çeken esrarengiz, derin bir karakter. Kafasının içine girememek, ne hissettiğini gerçekten bilememek, bu ıstırap üzerinde çalışmaya çalıştım. Kendimi ödünç vermeye çalıştım ama cevaplar veya çözümler vermemeye çalıştım”.

Edgardo’nun babası Momolo Mortara’yı onun yerine yine Interno notte (Cossiga dönemi) gazisi Fausto Russo Alesi canlandırıyor: “Amaç, bu yoksunlukla ilgili insan sorununu geri getirmekti, buna konsantre olun. Baba boyun eğmemeye çalışır, yaşadığı travmaya rağmen tepkilidir. Onu geri almak için her yolu dener ve bunun için çocuğun iyiliği için kendini sorgular, ilkelerini sorgular. Belki de uzlaşmaya isteklidir, örneğin karısı bunu kabul etmez ve bu bana çok çaresiz ve insancıl bir tavır gibi geliyor ki bu beni çok etkiliyor”.

Eşi Marianna onun yerine Barbara Ronchi’dir (Make beautiful dream, 2016’dan sonra yine Bellocchio tarafından yönetilir): “Bu çocuğun bir daha asla eve gelemeyeceği inancının verdiği büyük öfkeden çaresizliğe giden bir kadın. Oğullarını tekrar kucaklayabilmek için tüm aileye din değiştirme şantajı bu hikayede geziniyor ama köklerine ve inancına bağlı bir haysiyet adına asla kabul etmeyecek ”.

Son olarak, Outside Night’ın bir başka ustası, Pius IX’un çok hassas rolünü oynaması için buraya çağrılan Paolo Pierobon: “31 yıllık bir saltanat süren son Papa Kral ve parçalanmak üzere olan Papalık Devleti’nden bahsediyoruz. . Güçlü bir lifi olan bu karakterin günlük hayatını hayal etmeye çalıştım, çünkü 85 yaşında öldü ve o dönemde bu olağan bir şey değildi. Yaptıkları dua alıştırmalarını, epilepsisi üzerine okudum, ancak onu inandırıcı bir şekilde tasvir etmeye çalışmak için benzer bir karakter hakkındaki yargımı mutlaka askıya almak zorunda kaldım ”.

Montara karakterinin gelişimine geri dönen Bellocchio, dini soru üzerinde durur: “Gerçek bir din değiştirme miydi? Kesinlikle Yahudiler için değil. Ama orada bir gizem var, genç Mortara bu dönüşümün bedelini, hayatı boyunca başkalarını değiştirmeye çalışarak, kimseyle başarılı olmadan ödedi. Yahudiler için bu aşırı bir şiddetti: Tamamen bilinmeyen bir durumda hayatta kalmaya karar veren ve bunu ancak din değiştirerek yapabileceğini anlayan 7 yaşından küçük bir çocuk: bu nedenle bir din değiştirme varsa, bu zorlandı. Ancak en büyük gizem, Porta Pia’nın ihlalinden sonra gelen şeydir: Edgardo, özgürlüğüne kavuştuktan sonra her halükarda Papa’ya sadık kalmaya karar verir”.

Ve tüm filmin belki de en çağrıştırıcı sahnesinde, küçük Edgardo’nun çarmıha gerilmiş İsa’nın bileklerinden ve ayaklarından tırnakları söktüğü sahnede yönetmen şöyle diyor: ruhunun derinliklerinde isyan eden, annesi onun için ağladığında ve annesine dönüp onu kucakladığında, sonra rektör onu yatıştırmaya çalışarak onu uyutur, sonra rüyasında, hayalinde barışmaya çalışır. , sanki iki grubu bir anlaşmaya varmaya çalışıyormuş gibi, sanki birinin ebeveynlerini Papa ile yatıştırmak istiyormuş gibi çivileri çıkarıyor. Biri bana bu filmde, Katolikliğe sadakatin daha Frankocu olduğu bir film olan Marcellino pane e vino ile bir bağlantıya işaret etti, burada ilişkinin daha diyalektik olduğuna inanıyorum, hareket, birini ve diğerini kurtarma girişimi ”.

Öte yandan, diğer türlerin varsayımsal ihlallerine dair hiçbir ima yoktur: “Bilinçdışının yolları sonsuzdur, ancak çocuğun Papa’nın elbisesinin altına saklandığı o saklambaç sahnesinde, annesinin altına saklandığını hatırlıyoruz. Etek ya da çarşaf altı… Bu, çeşitli ekollerin analistlerinin diledikleri gibi deşifre edebildikleri bir davranıştır.Sonra Messori, Amerikalı bir gazetecinin, piskoposlarla o çocuklar arasındaki farklı bir ilişkiden açıkça söz eden bir yorumunu küçümseyerek getirdi.Ama ben değildim’ İlgilenmedim, o çocuğun zihnini önemsedim ve ne pahasına olursa olsun onu bir Katolik yaptım”, diye bitiriyor yönetmen.

Yapımcılığını IBC Movie, Kavac Film ve Rai Cinema’nın üstlendiği, Cannes’da bu akşam yarışmada gösterilecek olan ve 25 Mayıs’tan itibaren İtalyan sinemalarında gösterime girecek olan Rapito: “Diğer iki yapımcı Simone Gattoni ve Beppe Caschetto ile birlikte bu filmi bağışlamaya karar verdik. Rai Cinema’dan Paolo Del Brocco, Emilia Romagna’daki programlamanın ilk gününden elde edilen gelirin, bölgenin selden sonra yaşadığı drama için biraz yardımcı olduğunu söylüyor.