Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu: (1)

Seren

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan, bize inanmayabilir. ‘Bunlar muhalefettir, epey abartıyordur’ diyebilir. Lakin sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi bir kişi daha var. Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan, Sayın Bülent Arınç’ı çağır, hayatın gerçeği nedir, onu bir dinle.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuşmasına başlarken, salondaki gençlerin slogan atması üzerine, onların hayallerinin kendisinin maksadı olduğunu ve hepsini gerçekleştireceğini söylemiş oldu.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit düşen Üsteğmen Ömer Delibaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, kahraman orduya ve millete baş sıhhati diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul’daki projeler hakkında kendisine bilgi verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, İBB’nin kimi projelerini sıraladı. Kılıçdaroğlu, “10 metro inşaatı tıpkı anda devam ediyor. Bu da olağanüstü bir olay. Hiç kimsenin kolay kolay yürek edip başlatamayacağı projeleri başlatıyor ve sonuçlandırıyor. Finans kaynaklarının tamamını sağlamış durumda. Yerebatan Sarnıcı’nı bir daha inşa ediyor. Orayı, yalnızca İstanbulluların değil bütün dünyanın hizmetine açacak. ötürüsıyla İstanbullular, Ekrem lider üzere bir lidere sahip oldukları için son derece memnunlar.” diye konuştu.

İmamoğlu’nun, İstanbullular’ı orman alanlarıyla buluşturduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, İstanbul’un yaşanabilir bir kent haline geldiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, akaryakıt artırımları ötürüsıyla İmamoğlu’nun haksız tenkide muhatap olduğunu ileri sürerek, “Emin olun bu iktidarı anlamakta zorlanıyorum. Artırımı yapan sensin. Hangi belediye lideri artırım yapmak ister? Dünyanın artırımını yapıyorsun, milleti perişan ediyorsun, belediye lideri ayak uydurmak istiyor, kıyameti koparıyorsun. Buna özetlemek gerekirse ikiyüzlülük derler. Bu iktidarın da temel maksadı, ikiyüzlülüğü dünyaya duyurmak.” tabirlerini kullandı.

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun gece yarısı konutundan gözaltına alındığını anlatan Kılıçdaroğlu, iktidarın, “bu cins gece yarısı baskınlarıyla gözaltına almaların sona ereceği” telaffuzunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, “Bunlar demokrasiyi, özgürlüğü getiremezler. İnsan haklarından fazlaca uzaktırlar. Bunu getirecek olan biziz, Millet İttifakı birlikte getireceğiz.” kelamlarını sarf etti.

Üniversite öğrencisi Alp Emeç’in toplumsal medya paylaşımı niçiniyle cezaevine atıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Emeç’e buradan sesleniyorum; sakın moralini bozma. Bugün hapishanedesin fakat yarın çocuklarına verdiğin demokrasi gayretini bu örnekle anlatacaksın. Gözlerinden öpüyorum, bu ülkenin bütün aydınlık insanları senin gerinde, onu bilmeni istiyorum.” biçiminde konuştu.

“Dolara mecbur olmasa, o beş yıldızlı otellerin tamamını kapatır”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki turizm dalının, turist sayısı az bulunmasına karşın uğraş ettiğini vurguladı. 1,5 milyon kişinin bu dalda çalıştığına, 4-4,5 milyon kişinin ise dolaylı olarak bu dala hizmet verdiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin ve müsamahanın olduğu yerde turizm canlanır. Bunu sağlayacak olan da bunlar değil. Siz de görüyor, yaşıyorsunuz. Bu iktidar dolara mecbur olduğu için turizme kapılarını açıyor. Dolara mecbur olmasa, o beş yıldızlı otellerin tamamını kapatır. Bundan adım üzere eminim. Mecbur, eli mahkum. ‘Dolar gelsin de ne olursa olsun.’ anlayışıyla bakıyor. Turizmci kardeşlerim hiç meraklanmayın, siz de bekleyin. Zira geliyor gelmekte olan.” tabirlerini kullandı.

Balıkçıların salonda bulunduğunu ve bu akşam iftarda onlarla bir ortaya geleceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde balıkçı teknelerine ucuz mazot vereceklerini, bankalara olan borçlarının kredi faizlerini sıfırlayacaklarını ve ana paraları makul taksitlerle ödeme imkanı sunacaklarını, ayrıyeten “denizcilik ve balıkçılık bakanlığı” kuracaklarını anlattı.

Çay konusunda hazırladıkları kanun teklifini AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin kabul etmediklerini tabir eden Kılıçdaroğlu, CHP Rize Vilayet Başkanlığının bu duruma ait hazırladığı pankartın, kimi yerlere asıldığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “korkudan” bunların indirildiğini savunarak, “Sanıyorlar ki ‘O pankartı indirirsek Rizeliler bunun farkına varmaz.’ Hiç meraklanmayın, Rizeliler her şeyi biliyor, farkındalar, yüzünü CHP’ye dönmüş durumda. Rizelilere kaçak çayla gayret edeceğime yemin ettim. Kaçak çayları Rize meydanında yakacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Vatandaşın gündemi ekonomi

Kılıçdaroğlu, vatandaşın gündeminin ekonomi olduğunu lisana getirerek, bir şirket araştırmasında yöneltilen, “Mevcut ekonomik gidişat psikolojinizi nasıl etkiliyor?” biçimindeki soruyu cevaplayanların yüzde 87,6’sının “kötü” söylemiş olduğini, bu oranın, AK Partili seçmende yüzde 78,2, MHP seçmeninde ise yüzde 89 halinde sonuçlandığını kaydetti.

Aynı araştırmadaki “Geçen ay ile kıyasladığınızda alım gücünüz nasıl değişmiştir?” sorusunu yanıtlayanların yüzde 83,4’ünün “azaldı” söylemiş olduğini, bu oranın AK Parti seçmeninde yüzde 72,9, MHP seçmeninde yüzde 73,5 olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “AK Parti ve MHP seçmeni gidişin ne kadar makus olduğunu, mutfağı nasıl vurduğunu, kendilerini de ne kadar olumsuz etkilediğini çok açık ve net bir biçimde ortaya koymuş durumdalar.” tabirini kullandı.

“Açlık hududu 4928 lira, taban fiyat 4253 lira”

CHP Önderi Kılıçdaroğlu, emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında verilen ikramiye fiyatının net minimum fiyata yükseltilmesi için kanun teklifi verdiklerini lakin bekletildiğini söz ederek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum; size verilecek ikramiye taban fiyatın neti kadar olacak, 4253 lira. Yılda iki sefer, epey büyük bir para değil. Beşli çeteye verdiğinin binde birini beşli çeteye vermeyeceksin, emekliye vereceksin, o kadar. Sayın Erdoğan, bize inanmayabilir. ‘Bunlar muhalefettir, bunlara inanmıyorum, bunlar hayli abartıyordur. Hayat ne kadar hoş, bakıyorum sarayda her insanın yüzü gülüyor. Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor.’ diyebilir. Ancak sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi olan bir kişi daha var. Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan, Sayın Bülent Arınç’ı çağır, bir kendisini dinle Allah aşkına. ömrün gerçeği nedir, onu bir dinle.”

TÜRK-İŞ’e nazaran açlık sonunun 4 bin 928 lira olarak belirtildiğını anımsatan Kılıçdaroğlu, emekliler için talep ettikleri bayram ikramiyesi fiyatının açlık hududunun altında olduğuna işaret etti. Açlık sonunun altında minimum fiyat verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İlk kere bu kadar garip, bu kadar insanın yüreğinde derin iz, acı bırakan bir tabloyla karşı karşıyayız. Açlık sonu 4 bin 928 lira, minimum fiyat 4 bin 253 lira. Olacak bir şey değil. Fakat saray farklı havalarda. Saray ve şürekası ceplerini doldurmakla meşgul. Ne emekliyi ne taban ücretliyi düşünür. Çabucak yandaşlarını atadılar Türk Hava Yollarına, yüzde 190 artırımla huzur hakkı veriyorlar.” görüşünü savundu.

THY’nin huzur hakkı fiyatını 25 bin liraya çıkardığını anlatan Kılıçdaroğlu, emekli ve minimum fiyatlı vatandaşlara, “Sen ay başını sıkıntı getirirken, ele güne muhtaç olmamak için kahveye bile gitmezken yüzde 190 artırım yapıp huzur hakkını 8 bin 678 liradan 25 bin liraya çıkarmak gerçek mudur, yanlış mıdır? Kendi vicdan terazinde bir tart bakalım.” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, ülkede 3 milyon 449 bin 344 hanenin elektriğinin kesik olduğunu belirterek, “Cumhuriyet tarihinde bu biçimde bir tablo yoktur. Problemimiz epeyce derin. Bu derin sıkıntıları bunlar çözemezler. Zira devleti yönetemiyorlar, yönetmeyi bilmiyorlar. Tek düşündükleri ‘yandaşlarımızla birlikte nasıl köşeyi döneriz, nasıl vurgunu vururuz.’ Bunları yaparken de ‘Bir kesim bal çalalım, oylarını bize vermeye devam etsinler.’ Lakin milletin gözü açıldı, yok artık o denli bir şey.” kelamlarını sarf etti.

(Sürecek)

AA / Seval Ocak Adıyaman – Siyaset