Kız öğrencilere kodlama takviyesi

Lena

Global Mod
Global Mod
MEB ve yeni jenerasyon teknoloji eserleri şirketi Reeder tarafınca imzalanan protokol kapsamında“Kızlar Kodlar” projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda mesleksel ve teknik eğitim Anadolu liselerinde tahsil bakılırsan kız öğrencilere, mesleklerinde yazılım kullanma hünerlerini arttırmak emeliyle kodlama eğitimleri verilecek. Proje, birinci vakit içinderda Samsun, İstanbul, Manisa, Mersin ve Gaziantep’te uygulanacak. Kızlar Kodlar projesiyle 12-18 yaş aralığında en az 2 bin 500 kız öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Kız öğrencilere, okul idaresi ve öğretmenleri aracılığı ile çevrimiçi olarak bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik disiplinlerini bütünleşik olarak ele alan “STEAM” eğitimi verilecek.

İlk basamakta, 5 vilayette 50 okulda eğitim goren kız öğrenciler; Maker külçeşidini Tasarım Odaklı Düşünme, 3 Boyutlu Tasarım, Algoritmalar, Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Taşınabilir Programlama dersleri gorecek ve birer Maker olmaları hedeflenecek. Eğitimini ve imtihanını muvaffakiyetle tamamlayan, 250 kız öğrenciye, her vilayette 2 gün sürecek uygulamalı yüz yüze atölyeler ile öğrenilen teorik ayrıntıları pratiğe dönüştürme ve birinci prototiplerini üretme imkanı sunulacak. Reeder’ın staj ilanlarına müracaat yapan başarılı kız öğrenciler, staj için evvelandirilecek.

KALKINMA GAYESİNE ODAKLANMALIYIZ
Kalkınmada kız çocuklarının rolü ve projenin ehemmiyetinden bahseden Ulusal Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener şu biçimde konuştu: “Bir toplumda kız çocukları daha nitelikli hale gelirse her şey değişir. Mesleksel ve Teknik Eğitimi geliştirmeye yönelik çalışmalarımız bölümle iş birliği içerisinde tüm süratiyle devam ediyor. Ülkelerin ekonomik, toplumsal ve sosyal-kültürel taraflardan geldiği etaplar kalkınmanın göstergeleri içinde yer alıyor. Bu açıdan toplumun bütün katmanlarıyla kalkınma maksadına odaklanması gerekiyor. Ülkemizin kalkınmasını sağlayacak en kıymetli araçlardan birisi de eğitimli insan gücünün yetiştirilmesini sağladığı için mesleksel ve teknik eğitimdir. Zira eğitimli bireylerin verimliliklerinin daha yüksek olduğu biliniyor. Bu kapsamda toplumun yarısını oluşturan hanımın ülke kalkınmasına olan katkısı, hanımın eğitim sürecine ve istihdama daha fazla katılmasına bağlıdır. Bu niçinle kız çocuklarımızın geleceklerini hazırlamak, onları geleceğin mesleklerinde kelam sahibi haline getirmek ve toplumda daha kuvvetli olmalarını sağlamak emeliyle yeni projemizi hayata geçirdik.”