Köy okulunun icatçı öğretmeni

Lena

Global Mod
Global Mod
Van’ın Saray ilçesine bağlı Koçbaşı köyündeki ortaokulda hem bilişim teknolojileri öğretmeni tıpkı vakitte okul müdürü olan 31 yaşındaki Doğanay Yıldız ömrünü renklendiren pratik buluşların yanı sıra sese hassas fonksiyonel robotlar da tasarlıyor. Bunların başında konuşan insansı robot Pinok-io ve ona gereksinimi olan ayrıntıları veren Iron Man kaskı geliyor. Yaptığı icatları köy okulundaki sınıfına da götüren okul müdürü öğrencilerine ilham kaynağı olmak istediğini söyleyerek şu biçimde devam ediyor:

AMAN PİNOK-İO İSPİYONLAMASIN!
“Köyümüz İran sonuna 4 kilometre, ilçe merkezine ise 55 km uzaklıkta. Öğrenciler teknolojiyle cep telefonları ve sınıfa götürdüğümüz gereçler aracılığıyla tanışabiliyor. Pinok-io’yu okula götürdüğümde fazlaca ilgilerini çekti. Ders sırasında başarılı olan öğrenciler benden değil robottan ‘aferin’ aldı. Pinok-io insan başı formunda olduğu için ona gerçek biriymiş üzere davranan öğrenciler oldu. Ön sırada oturan bir öğrencim bana duyurmak istemediği konuşmasını, robot ispiyonlar diye düşünerek arkadaşının kulağına söylemiş oldu ve ‘sessiz ol duyacak’ diyerek robotu gösterdi. Robotun ispiyonculuk yapabileceğini düşündüler.
Buradaki çocukların gündemi, dünyası epey farklı. hayatında hiç teknolojiyle tanışmamış çocuklar var. Bu çocuklar robotu görür görmez birinci kere denize girecek biri üzere takılıp kalıyor. Ben de tanımaları incelemeleri için onları özgür bırakıyorum. daha sonrasında merak edip sormaya başlıyorlar. Bu şekil icatlarla öğrencilerimin ilgisini çekmek ve bilişim alanında hayatlarında bir kıvılcım olmak istiyorum.”

MERAK DEDEMDEN GELİYOR
Elektroniğe ilgisinin çocuk yaşta başladığını söyleyen Doğanay öğretmen; “Rahmetli dedem elektrikçiydi. Onun yanında dura dura temel şeyleri öğrendim, el marifetimi geliştirdim. Hatay’da üniversite öğrencisiyken, biroldukça elektronik aygıtın ortasında bulunan mikro denetleyicileri kodlamayı öğrendim ve epey sevdim. Öğrencilik senelerımda yazılım ve oyun geliştiriciliği üzerine çalışmayı düşünürken, yaptığım projelerde daha elle tutulur sonuçlar elde etmek isteyerek icatlar yapmaya karar verdim. İnsanın konuşabilen bir robot üretmesi fazlaca keyif verici.

IRON MAN KASKI FERDÎ ASİSTANI
Bir led ışığı yakmak, sıradan bir motoru çevirmek üzere kolay şeylerle başladım. sonrasındasında hayal etmeye başladım ve 3 boyutlu yazıcı edinerek açık kaynak kodlu projeler üzerine çalıştım. Pinok-io isimli bir robot ve bir Iron Man kaskı yaptım. Geliştirdiğim sesli asistanla Iron-Man kaskına Tony Stark üzere istediğimi yaptırabiliyorum. İnternetten arama yaptırıp anlık bilgi alabiliyorum, Youtube’dan müzik çaldırabiliyorum. Robot Pinok-io ise çenesini hareket ettirip gözlerini oynatabiliyor. Bilgisayara yazdığım metinleri senkronize bir biçimde okuyabiliyor. Bunlar geliştirilebilir projeler.”

KAHVEMİ TELEFONUM HAZIRLIYOR
İcatlarını evvel eğlenmek, kendini geliştirmek daha sonra ilgilisine faydalı olmak için yaptığını söyleyen Doğanay müdür şöyleki devam etti. “Tweet atan kahve makinesini, elektrik kesildiğinde tweet atan bir çalışmadan esinlenerek, kahveyi epey sevdiğim için yaptım. Kahve makinesini söktüm, ortasındaki butonla mikro denetleyiciyi hareket ettirebileceğimi düşündüm ve Twitter’a bağladım. Eğlenmek için yaptığım bu çalışma en epeyce dikkat çekenlerden biri oldu. Akıllı telefona sesli komut vererek çalışan kahve makinesi ise daha özgün bir fikir. Nerede olursam olayım kahve yap dediğimde telefon, kahve makinesine yerleştirdiğim karta bağlanıyor. Bu altyapıyı kullanarak bir epeyce şey yapılabilir.

TEKNOLOJİYİ SATIN ALMAK EN KOLAYI
Sosyal medyadan gelen iletiler içinde ‘ne gerek var’ diyenler var. Bunları yaparken insanlık ismine değerli katkılar sağlamak üzere bir hedefim yok. Benim birinci maksadım eğlenmek, hayal ettiğimi gerçekleştirmek ve kendimi geliştirmek. Tahminen de ileride kıymetli bir buluşun temelini atacağım. Teknolojiyi iktisat el verdiği ölçüde satın almak kolay, küçük de olsa kusurlu da çalışsa bir şeyler üretmek beşere fazlaca haz veriyor.

HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRETİYOR
Çektiğim kısa görüntülerin hiç bilmeyenler için ilham verici, meraklısı içinse öğretici olmasını istiyorum. Temel robotik bilgisi olanlar bu görüntüleri izleyerek emsal icatları ya da kendi fikirlerini hayata geçirebilir. Bilmeyenlerse örneğin enteresan gelen bir icadın anlatımında duyduğu bir kelimeyi arama motoruna yazdığı andan itibaren farklı ve alternatif bir dünyanın kapısından içeri adım atmış olur.”