Lijo'nun belgesini reddedeceğini ve ayrıca Mahkemenin genişletilmesine karşı oy kullanacağını doğruladı

Actinopteri

New member
Tam da Senato, kamuya açık duruşmalar yapılması çağrısıyla birlikte fermanları yayınlamaya hazırlanırken Ariel Lijo Ve Manuel García-MansillaÖzgürlükçü bir senatör olan Yüksek Haber Divanı'ndaki iki sandalyeyi Javier Milei'nin iki adayı dolduracak Karşı oy vereceğini doğrulamak için dışarı çıktı tartışmalı Federal yargıcın adaylığı.

Bu, Formosa'dan Francisco Paoltroni, başlangıçta Lijo'yu reddettiğini ve oyuyla birlikte belgeye eşlik etmeyeceğini söyledi. Ancak son haftalarda senatörün Yargıç Ricardo Lorenzetti ile görüştüğüne (Mahkeme Bakanı Lijo'nun en yüksek mahkemeye gelişine sponsorluk yapıyor) ve onun oyunu olumsuzdan olumluya çevirdiğine dair güçlü rivayetler vardı.

Ancak FM Milenium'un kendi Quorum programıyla röportaj yapan özgürlükçü, bu versiyonu yalanladı ve Lijo'ya karşı oy verme konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Ve başka bir şey daha söyledi: La Libertad Avanza'dan başka bir senatör, Riojan Juan Carlos Pagotto, Ayrıca Federal yargıcın talebini de reddedecek. Milei'nin önerdiği oyların taşınmasının başlangıcında Casa Rosada eklemek yerine çıkarmaya başladı. Yukarıda kendi yasa koyucuları arasında.

Yargıç Lijo'yu eleştiriyorum. Verdiği bir kararla Formosa eyaletine ve Formosa halkına zarar verdi. Federal Capital davasında kalan herkesin suçlandığı ve yargılandığı ve eyaletteki Formosa Yargıcının (Peronist vali) beraat ettirdiği davayı ortaya çıkardı. Gildo Insfran. Ancak adaylığa karşı da çok fazla direnç var, tarihte bir belgenin dayatılmasına karşı bu kadar fazla direnç görülmedi” dedi senatör.

Yargıç Ariel Lijo. Fotoğraf: Maxi Failla.

Ve şöyle devam etti: “Bu, Arjantin'de sahip olmak istediğimiz hukuki güvence açısından iyi değil. Bir anda bu kadar çok kurumun direndiği birini teklif ediyoruz. Kadın kotası ile bunun onarılabileceğini düşünüyorum, bu durumun onarılabileceğini düşünüyorum. senatörün bir projesi (Alejandra) Vigo ve senatör (Monica) Silva Sadece Mahkemede değil, farklı federal meclislerde de en az %30 kadın kotası olmasını öneren kişiler.

-Ama senatör, Lijo'ya karşı oy kullanacak mısınız?

-Umarım belge gelmez. Hiçbir zaman itaatkar olmayacağım, herkes bunun zararlı olduğunu, olmadığını söylerken itaat ederek ülkeme ve cumhurbaşkanıma yardım edeceğimi düşünmüyorum.Mahkemeye gidecek daha liyakatli ve suçsuz insanlara ihtiyacımız var. Örnek bir kariyere sahip kusursuz insanların gelmesi gerekiyor.

-Ama aleyhte oy verecek misiniz?

-Ben Meclislerde Hükümeti en çok savunan yasa koyuculardan biriyim herhalde. Ama eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini görürsem, uygun onarımı yapma fırsatımız var. Bunun Hükümetin hedeflerini desteklemediğine inanıyorum.

Paoltroni ayrıca Lorenzetti ile görüştüğü ve bu görüşmeden sonra pozisyonunu değiştirdiği yönündeki söylentiyi de “yanlış” olarak nitelendirdi. ““Ben sözümün eriyim, ciddi bir insan olarak fikrimi değiştiremem” dedi.

Bloğunun başka bir üyesinin Lijo'ya karşı oy kullanıp kullanmayacağı sorulduğunda Paoltroni şu yanıtı verdi: “Senatör (La Rioja Juan Carlos'tan) Pagotto da aynı anlamda kendisini ifade etti.”

Ayrıca kadın kotası kriteri getirileceği için Lijo belgesinin ilerleyeceğini görmediğini de ileri sürdü.

Son günlerde, Lijo belgesinde karşılaşılan engellerin aşılması amacıyla Hükümetin Yüksek Haber Divanı'nın genişletilmesini teşvik edeceğine dair haberler arttı. Müzakere edilebilecek daha fazla boş yer ve kadınlara yönelik koltuklar sayesinde, kendisine giden yolun açılacağını varsayıyor.

Senatör Juan Carlos Pagotto.  Fotoğraf: Federico López Claro.
Senatör Juan Carlos Pagotto. Fotoğraf: Federico López Claro.

Ancak Paoltroni aynı zamanda en yüksek mahkemenin genişletilmesine de karşı. “Bu, Hükümetin kamu pozisyonlarını azaltma yönündeki iddialarına aykırı. Bunlar daha fazla maaş, eyaleti azaltmak yerine Lijo'nun girebilmesi için genişletiyorsunuz. Ben öyle düşünmüyorum. Eğer bu proje gelirse karşı oy kullanacağım.” Formosa'lı adam mahkum edildi.