Lino Guanciale, Berlusconi’nin cenazesinin olduğu gün Napolyon’un cenazesiyle sahnede

Actinopteri

New member
Büyük bir bölücü karakter olan Napolyon’un cenazesi sahnede – al Napoli’deki Politeama tiyatrosu için ‘Campanya Festivali’ – cenazesinin defnedildiği gün silvio berlusconiaynı zamanda harika bir bölücü karakter… “Bu paralellik sahnede aklımdan geçti – itiraf ediyor yastık ketenkahramanı “Napolyon Tanrı’nın ölümü”AdnKronos’a – Bu referanstan kaçınmak imkansızdı: sadece siyaset değil, İtalyan yaşamı da bir kahramanı, şüphesiz başarılı kültürel ve siyasi modellerin üreticisini kaybediyor, o ideolojik dünyadan hiçbir şey paylaşmasam bile”.

Guanciale şöyle açıklıyor: “Her şeyden önce, hem onu putlaştıran ve ona oy verenler hem de onu hor gören ve ona karşı çıkanlar üzerinde insanlar üzerinde derin bir iz bırakan bir adamın büyüklüğünü tanımanın ve ona saygı duymanın önemine yönelik düşünüyorum. Bu anlamda, bugün hepimiz Berlusconi’nin öksüzleriyiz…”. tarafından yazılan ‘Tanrı’nın Ölümü’ adlı esere gelince. david sacco tarafından bir metinden kısmen alınmıştır. Victor Hugo“Onu tanımıyordum, yazarın hediyesi ve benim için harika bir keşif oldu. Victor Hugo ünlü kişilerin büyüklüğünün ve gücünün ve sıradan insanlar üzerindeki gücün kültürel ve insani sonuçlarından çok anlaşılır bir şekilde bahseder, hatta kuşaksal faktörler nedeniyle onları asla doğrudan tanımamış ve deneyimlememiş olanlar üzerinde derin bir iz bırakarak. kollektif bilinçdışı üzerindeki işaret” .

figürü NapolyonGuanciale, “Okulda bu konuda çok tutkuluydum, onu bir efsane olarak görüyordum. julius Sezar veya Şarlman. Tarihin büyük şahsiyetler tarafından inşa edildiği fikriyle büyüdüm ve bunun yerine bunun gizemini çözmek zorunda kaldım: Tarihin böyle işlemediğini anladım ve böyle anlatılmasından bile hoşlanmıyorum; Diğer daha az sınırlayıcı vizyonları kucakladım. Gerçek şu ki, Napolyon gibi figürler çağdaş dünyanın babaları arasında sayılmalıdır. Kısa bir süre içinde, Napolyon sadece jeopolitik değil, çok büyük değişiklikler getirdi.”

Ama ne çekti david sacco Victor Hugo tarafından anlatılan Napolyon’un cenazesinin tarihçesiyle karşılaştırıldığında? Yazar, Adnkronos’a şöyle yanıt verir: “Babaların ölümü, ‘devlerin’ düşüşü, babalık kavramının kaybı teması – Napolyon’un cenazesinin neredeyse belgesel bir vizyonuyla bu garip ve özel makaleden başladık. çağdaşları tarafından sevilen ve nefret edilen büyük bir babanın cenazesinin son varış noktasına gelişiyle ilgili bir tür röportaj”.

Davide Sacco, bu anlamda, “pater familias”, “ülkenin babası” ve hatta “göklerdeki babamız”, Tanrı miti ile karıştırılabilir ve bunun üzerine bindirilebilir. genel olarak insanın kırılganlığının öyküsü.
Victor Hugo: Kendime onun sorduğu soruların aynısını sormaya çalıştım, onun verdiği cevapların aynısını verebilir miyim diye. Her zaman hazırsınız ama soruları yanıtlamaya asla hazır değilsiniz”. yastık keten kahraman olarak, “o bir aktör değil, o bir ‘yaratıcı’ çünkü gerçekte metni duraklamaları ve jestleriyle o da yazıyor”.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)