Macri, Pedro Sánchez'i Arjantin'le “dostluğu sürdürmekle” suçladı ve Milei'nin Vox fanatizminden uzaklaştı.

Actinopteri

New member
Mauricio Macri Bu cumartesi, İspanya hükümeti başkanının son sözlerinin yol ayrımına geldi: Pedro SanchezArjantin'le “seçim stratejisi” uğruna “dostluğu sürüklediği” iddiasıyla onu sorguladı ve Javier Milei'nin aşırı sağ parti Vox fanatizminden uzaklaştı.


PRO başkanı, İspanya cumhurbaşkanının CGT Héctor Daer başkanı ile Avrupa seçimleri için kampanyasını kapatmasının ardından, “Başkan Sánchez'in tarihi Arjantin-İspanya dostluğunu seçim stratejisine sürüklediğini görmek beni üzüyor” dedi.


Sánchez ile Milei arasındaki kavganın yeni bölümünde, İspanya cumhurbaşkanı bu Pazar günü yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) kapanış etkinliklerinden birine katıldı ve Milei'ye, Bakanlığın kapatılması nedeniyle eleştiride bulundu. Kadınlar ve cinsiyete dayalı şiddet alanının çözülmesi ancak Macri'ye yönelik sorular yöneltti.


Eski başkan, sosyal ağlarındaki bir gönderi aracılığıyla şunları söyledi: “İspanya'yı bugünkü haline getiren ve aynı zamanda @proargentina'yı yaratmak için sahip olduğum en büyük ilham ve destek kaynaklarından biri olan @ppopular'a iftira atıldı.”

Başkan Sanchez'in seçim stratejisinde tarihi Arjantin-İspanya dostluğunu da öne çıkarırken, bir yandan da Arjantin'e iftira attığını görmek beni üzüyor. @ppopülerİspanya'yı bugünkü haline getiren ve aynı zamanda yaratmam gereken en büyük ilham ve destek kaynaklarından biri olan bir parti…

— Mauricio Macri (@mauriciomacri) 8 Haziran 2024
“Bence PP, İspanya'nın geleceğine verilecek en iyi cevap olmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız arasındaki dostluğu her zaman geliştirdiğiniz için @marianorajoy @NunesFeijoo @IdiazAyuso'ya teşekkür ederiz.” diye sözlerini bitirdi Macri.


Eski Arjantin cumhurbaşkanının eleştirisi Pedro Sánchez'in Milei hükümetine ağır mühimmat atmasının ardından geldi. “Bize neyin daha yakın olduğunu görmek bizim için her zaman zordur. ABD ve Arjantin'de olup bitenler, toplumlarda aşırı sağcı bir koalisyon hükümetinin olduğu İspanya'da çektiklerimizden daha belirgindir. Sosyal adalet, Bu bir sapma” dedi İspanyol, Madrid'deki bir miting sırasında.


“Arjantin ve İspanya'daki geleneksel sağın hükümetlerini aşırı sağa nasıl açtığını görmek bir sapma. Çünkü Milei, Arjantin'deki geleneksel sağ Macri'nin desteğine sahip olmasaydı asla Arjantin'in başkanı olamazdı. ” diye devam etti Sánchez.


Böylece Arjantin Devlet Başkanı'nın konuşmalarında sıklıkla tekrarladığı ve Vox lideri Santiago Abascal'a eşlik etmek üzere Madrid'e yaptığı son ziyarette başvurduğu “sosyal adalet” tanımının “sapıklık” olduğu ifadesine yanıt verdi.


Hatta İspanya ile anlaşmazlık, 19 Mayıs'ta Vox tarafından düzenlenen Europa Viva 24 zirvesinde Milei'nin Pedro Sánchez'i isim vermeden bir kez daha eleştirmesinin ardından tırmandı.


Arjantin cumhurbaşkanı, İspanyol hükümet başkanının karısına yönelik şikayetler sonrasında yönetime liderlik etmeye devam edip etmeyeceğini belirlemek için kullandığı hafta sonu hakkında “Karısı yozlaşmış olsa bile kirleniyor ve bunu düşünmesi beş gün sürüyor” dedi. ., Begoña Gómez.


İspanya cumhurbaşkanının eşine yönelik şikayetler, iddia edilen iltifatlar aldığı ve daha sonra Devletle fon veya sözleşmeler elde eden ve Clean Hands adlı bir kuruluştan gelen şirketleri tavsiye ettiği iddiasıyla ilgili.


Milei'nin seyahatinden önce İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente'nin Milei'nin “madde” tükettiğini ima etmesiyle kısa devreler başlamış olduğundan, bu Avrupa ülkesi ile ilgili tek karşı nokta bu değildi.

Video


PSOE'den Oscar Puente, sosyal ağlar ve siyasetin tartışıldığı yuvarlak masa toplantısında Arjantin cumhurbaşkanı hakkında konuştu.


O dönemde Arjantin Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı, İspanyol bakanın söylediği “iftira ve hakaretlerin” reddini kendi ağlarında yayınladı ve İspanya hükümet başkanına, yönetimi için daha acil konularla ilgilenmesini tavsiye etti. eşiyle ilgili nüfuz ticareti yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.


Buna yanıt olarak İspanya Hükümeti, Puente'nin açıklamalarına yanıt olarak Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin sosyal ağlarda yayınladığı mektubu “kesinlikle” reddeden altı satırlık kısa bir açıklama yayınladı.