“Máximo Kirchner onu Başkan ve bakanlarını vurmaya gönderdi”

Actinopteri

New member
Matías Kulfas Unión por la Patria'nın iç birliği bir kez daha kızıştı. Sert Kirchnercilikle mücadelenin ortasında ihraç edilen Alberto Fernández'in eski Üretken Kalkınma Bakanı, Andrés “Cuervo” Larroque hakkında özlü bir tanım bıraktı: kendisinin Alberto kabinesini yıpratmak için “Máximo Kirchner tarafından gönderilen tetikçi”.

Larroque o zamanlar Buenos Aires Eyaleti Toplumsal Kalkınma Bakanıydı. O dönemde La Cámpora'da kalmıştı ve Máximo K'nin piskoposlarından biriydi. İlişkileri artık aynı değil ama Kulfas, Larroque'u sorgulamak için o günlere geri döndü.

“İç eleştirilere maruz kaldığım aylar, muhtemelen yıllar oldu. boykotlar…açıklıyorum: Şirket içi tartışmalardan korkmuyorum, 13 yaşımdan beri kendimi buna adadım ve sonra kendimi teknik rollere adadım. Bir önlemi veya fikri bir meslektaşımızla tartışmak doğal bir şey” dedi Kulfas.

Eski yetkili şunu ifade etti: “Sorun, burada yapıcı tartışmaların yapılmamış olmasıdır. “Vuruyordu, bir temsilci aracılığıyla istifa istiyordu.”

Daha sonra doğrudan Axel Kicillof'un şu anki bakanına atıfta bulundu. “Artık 'Axel'a bu kadar vurmayın' diyen ve uzlaştırıcı gibi görünen Cuervo Larroque, köpekbalığıyken, Alberto ve bakanlarını vurmak için Máximo Kirchner tarafından gönderilen tetikçi”, Kanalla diyalog sırasında dikkat çekti Lake Akışı.

El Cuervo Laroque ve Máximo Kirchner, La Cámpora'daki yakın günlerinde. Fotoğraf Rafael Mario Quinteros

Larroque'un pozisyon değişikliğinin olup olmadığı soruldu “bir öğrenme veya ikiyüzlülük”çıraklık eğitimi almış olmayı diliyordu ancak eğitimli olduğunu açıkladı “Ikinci için [opción]”Buna pek inanmıyorum, çünkü ortada özeleştiri yok: mesele 'ne kadar kötüydüm' değil, 'bunun şimdi ne kadar kötü olduğu'.

Kulfas, Alberto Fernández hükümetinin başından beri Üretken Gelişim portföyünden sorumluydu. Bu durum, sosyal ağlarda yaydığı patlayıcı bir mektupla istifa ettiği 6 Haziran 2022'ye kadar sürdü.

Cristina Kirchner, eski eleştiriler nedeniyle buna dikkat çekmişti ve ayrılmadan saatler önce, kendisini Vaca gaz boru hattı için ihale koşullarının belirlenmesine ilişkin tartışmanın merkezine koyan ekran dışı açıklamaların yayılmasını yetkiliye atfetmişti. . Ölü.

Kulfas, La Cámpora'yı sorguladı: “Bu bir hayran kulübü”

La Cámpora ile ilgili olarak Kulfas şunu ileri sürdü: “Bu bir hayran kulübü” Cristina ve Máximo Kirchner'in siyasi bir örgüt olmadığını söyledi.

“Planlarının ne olduğunu söyleyecek doğru kişi olup olmadığımı bilmiyorum.” [por La Cámpora]Çünkü ben bunu hiç anlayamadım, alternatif bir planları olmadığını düşünüyorum. Eski bakan, “Bütün eleştiriler Alberto ve çalışma ekibinin itibarını sarsmayı amaçlıyordu” dedi.

Alberto Fernández ve Matías Kulfas, bir SMATA etkinliğinde birlikte.  Juano Tesone'nin fotoğrafı.
Alberto Fernández ve Matías Kulfas, bir SMATA etkinliğinde birlikte. Juano Tesone'nin fotoğrafı.

“Tek liderliğin kendileri olduğuna dair çok dar görüşlü bir tavırları var. La Cámpora, tartışmanın olduğu yatay bir çalışma organizasyonu değil. Dikey bir organizasyon. La Cámpora bir hayran kulübüdürsiyasi bir örgüt değil, 'Máximo ne kadar harika ve Cristina'ya katlanmak' için silahlanmış”, Alberto Fernández hükümetinin eski bakanını vurdu.

Ayrıca Kulfas'a göre eski cumhurbaşkanını da eleştirdi. “Yetkililerin daha fazla bankacılığı yoktu” Kabinenin Cristina Kirchner'den sürekli eleştiri aldığı dönemde.

“Alberto'nun kamusal tartışmada belirli bir rol sahibi olmak istediğini görüyorum, bir konum oluşturmayı, yetkililerine daha fazla destek vermeyi başaramadı, benim için en zor an bu oldu. 'Hazır, Alberto başkan olma mücadelesinden vazgeçti' onu çıkardığı zamandır [Santiago] Genelkurmay Başkanı Cafiero. İstifa eden bakanların istifasını kabul etmemekle kalmıyor, aynı zamanda Kabine değişikliği müzakerelerini yürütüyor ve baş piskoposunu teslim ediyor” diye konuştu. Sert Kirchnerizm'in yetkilileri.