MEB, kalite seferberliğini sürdürüyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakanlığın internet sitesinde yaptığı açıklamada merkez ve taşra teşkilatıyla okul ve kurumlarında, ulusal ve memleketler arası standartlar oluşturma çalışmalarını 2020’den beri yürüttüklerini söylemiş oldu. Bakanlık olarak Mesleksel ve Teknik Eğitim, Ölçme Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlükleri’nin TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi Sertifikası’a sahip olduğunu belirten Özer, ayrıyeten Bilgi Süreç Genel Müdürlüğü ve Ölçe Kıymetlendirme İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 27001 Bilgi Güvenliği İdare Sistemi Sertifikası aldığını deklare etti.

Bakanlık bünyesinde kurulan Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimini’nin 2022 yılı belgelendirme hizmetleri faaliyetleri doğrultusunda gerçekleştirilen birinci belgelendirme tetkikleri kararında, “Personel Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü” TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi Sertifikası almaya hak kazanmıştır” bilgisini paylaştı

MERKEZ TEŞKİLATTA 5 ÜNİTEDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Bakan Özer, Bakanlık merkez teşkilatında TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi belgelendirme sürecine ait bilgi verirken Avrupa Birliği ve Dış Alakalar, Din Öğretimi, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlükleri; Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığı ve Teftiş Heyeti Başkanlığı tarafınca çalışmaların yürütüldüğünü söylemiş oldu.

İLK BİLGİLER PAYLAŞILDI
Okul ve kurumlarda da Türk Standartları Enstitüsü iş birliğinde TSE & EOQ (Avrupa Kalite Teşkilatı) İşçi Belgelendirme Programı’na uygun olarak çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Özer, bu kapsamda TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi alanında 71, TS ISO 45001 İş Sıhhati ve Güvenliği İdare Sistemi alanında 77, TS EN ISO 14001 Etraf İdare Sistemi alanında ise 30 tetkik nazaranvlisi ile hizmet verildiğini deklare etti.

Bakan Özer, “Okul ve kurumlarda yürütülen kalite idare sistemi çalışmalarına ait şu ayrıntıları verdi: “Okul ve kurumlarımız; sıhhat ve güvenlik kaideleriyle kalite idarelerini memleketler arası standartlara uygun olarak belgelendirmekte. 54 okul-kurum TS EN ISO 9001 Kalite İdare Sistemi, 156 okul-kurum TS ISO 45001 İş Sıhhati ve Güvenliği İdare Sistemi evrakı aldı. TS EN ISO 14001 Etraf İdare Sistemi standardı ile ilgili belgelendirme çalışmaları sürdürülmektedir” dedi.

Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemal Özdemir’e evraklarını Bakan Özer takdim etti.