MEB’den LGS’ye katılacak öğrencilere teklifler

Lena

Global Mod
Global Mod
MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi imtihana katılacak öğrenciler için bir e-broşür hazırladı. Uzman rehber öğretmen ve ruhsal danışmanlar tarafınca Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Sınav İçin Öneriler’ başlıklı e-broşür Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet adresinde yayımlandı.

ÖRNEK ANTRENMANLAR DE YAYINLANDI
Broşürde öğrencilerin süreci tesirli biçimde yönetebilmeleri ve imtihan korkusuyla başa çıkabilmeleri için tekliflere yer verildi. İmtihan derdinin aşikâr bir seviyede olağan ve yaşanması gereken bir his olduğunun tabir edilirken çok korkunun ise performansın tam olarak sergilenmesinin önünde bir pürüz oluşturacağı açıklandı.

MEB tarafınca imtihan ile ilgili hisleri denetim etmeye yönelik teklifler fizikî, ruhsal ve akademik olmak üzere üç başlıkta sıralandı. İmtihana katılacak öğrencilere kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenmeleri, yürümek, koşmak üzere idmanlar yapmaları, uyku ve dinlenmeye ihtimam göstermeleri önerilirken hislerini konuşarak, yazarak ya da resmederek tabir etmelerinin tasayı azaltacağı vurgulandı.

Sınava hazırlanan öğrencilerin tüm bu teklifleri hayata geçirebilmeleri için broşürde örnek idmanlara de yer verildi.

BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN