MEB’den yarıyıl tatilinde fiyatsız kurs

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, yarıyıl tatiline ait geçen yaz tatilinde tüm öğrencilerin hem nitelikli tatil geçirmeleri birebir vakitte öğrenme serüvenlerine devam etmeleri için birinci kere yaz okulları açtıklarını hatırlattı. Bilim ve sanat yaz okulları, matematik ve İngilizce yaz okullarından yaklaşık 1 milyon öğrencinin fiyatsız yararlandığını belirten Özer, “Bize gelen en büyük şikâyet, bu kursların iki-üç haftalık müddetlerinin epeyce kısıtlı olmasıydı. Velilerden ve öğrencilerden bu kursların tam yaz devrini kapsayacak biçimde olması tarafında hayli önemli talep geldi. 2023 yılında da yaz okulu uygulamamızı devam ettireceğiz lakin 23 Ocak-3 Şubat içindeki iki haftalık sömestirde de birinci kere yaz okulu kapsamını genişleterek tüm kurslarımızı açacağız. Bu kapsamda bilim ve sanat yaz okulları, matematik ve İngilizce kurslarımız sömestirde de açık olacak” dedi.

ÖĞLE YEMEĞİNDE OKUL ÖNCESİNDE YENİ AMAÇLAR HAYATA GEÇECEK
Yeni yıl ile bir arada fiyatsız öğlen yemeğinin kapsamının genişletilmesine yönelik hazırlıkların sorulması üzerine Özer, Bakanlığın öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için toplumsal siyasetlerle öğrencileri desteklemeye devam ettiğini söylemiş oldu.

Şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden fiyatsız yemek imkânına, fiyatsız ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar fazlaca sayıda projenin kararlı bir biçimde uygulanmaya devam ettiğini anlatan Özer, şöyleki konuştu: “Bunlardan bir kısmı da fiyatsız öğlen yemeği ile ilgili. Muhtaçlığı olan öğrencilerin fiyatsız yemeğe erişimi ile ilgili senelerdan beri istikrarlı biçimde uygulanan siyasetler var. Bu hususta kamuoyunda bir yanılgı var. Bu hizmet güya tüm taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerle sonlu bir siyasetmiş üzere… Hayır, taşımalı eğitim kapsamında yaklaşık 1 milyon öğrenci yemek yiyor, geriye kalan kısmı pansiyonlarda kalan öğrencilerimiz, öbür taraftan toplumsal yardımlaşma alan ailelerimizin çocukları. 2022 yılında bir yenilik yaptık, okul öncesi eğitime yük verdiğimiz için okul öncesi eğitim kademelerindeki 400 bin öğrenciye birinci sefer fiyatsız yemek verdik. ötürüsıyla 1,5 milyonu 1,8 milyona çıkardık. Artık Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak birinci öncelikli politikalarımızdan biri, okul öncesi eğitime erişi artırmak. Bunun için fazlaca önemli fizikî yatırım yaptık ve oranları önemli olarak artırdık. Bu kademedeki okullaşma oranlarını yüzde 65’ten yüzde 99’a çıkardık. 2023’teki gayemiz, okul öncesine devam eden tüm öğrencilerimize fiyatsız yemek vermek. Bunu da 2023’ün sonuna kadar kademeli olarak gerçekleştireceğiz.”