Miniklerin ahenk haftası başlıyor

Lena

Global Mod
Global Mod
UYUM eğitimlerinin birinci gününde tüm okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğretmenleri, velilere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. Bu görüşmede veliler okul ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar hakkında bilgilendirilecek. Eğitimin ikinci günündeyse veliler çocuklarıyla bir arada okula giderek okulun tüm iç ve dış yerlerini birlikte gezecek. Sürecin üçüncü günü öğretmenlerin minik öğrencileriyle yakın bağlantı kurabilmesi için iki küme halinde etkinlikler yapmasıyla devam edecek. Son iki günde öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla bir arada etkinliklere katılacak.

Uyum eğitimi haftasında anaokulu öğrenci velilerinin başındaki soru işaretlerini gidermek gayesiyle MEB tarafınca ‘2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi Eğitim Ahenk Rehberi’ hazırlandı. Ahenk rehberiyle hem okul öncesi eğitimin değeri ve içeriği anlatılıyor tıpkı vakitte ahenk haftasına dair velilerin aklındaki soru işaretleri cevaplanıyor.

VELİLERE: KİMİLERİ GEÇ ALIŞIR

– REHBERDE okulun birinci günlerinde çocukların ahenk sağlama konusunda zorlanabileceğinin ve bunun çok doğal olduğunun altı çiziliyor.

– Kimi çocuklar belirli bir süre ahenk kuvvetliğü çekebilir. Kimi çocuk ise okula epey kolay ahenk sağlar. Bu olağandır.

– Aileler ahenk kuvvetliğü yaşayan çocuklarını öbür çocuklarla karşılaştırmamalı.

– Aileler eğitim öğretim sürecinde olduğu üzere ahenk sürecinde de öğretmen ve okul idaresi ile işbirliği ortasında olmalı.

– Çocuklara okulun onlar için düzenlenmiş olan özel bir yer olduğu ve güzeline gidecek aktifliklerin yer aldığı anlatılmalı.

– Çocukların telaş seviyesinin artmaması için öbür öğrencilerle hem de okula getirilip gdolayılmeliler.

ORTAOKUL VE LİSEDE 12-26 EYLÜL ARASINDA

Bu yıl ortaokul ve liseye başlayacak öğrencilerin ahenk eğitimi süreci 12 -16 Eylül’de uygulanacak. Bu kapsamda 5’inci ve 9’uncu sınıflara başlayacak öğrenciler için rehberlik ve ahenk çalışmaları yapılacak.