Motosikletle eğitim çeşidi

Lena

Global Mod
Global Mod
Finans danışmanı Vedat Pekak, 8 Temmuz’da motosikletiyle Türkiye tipine çıktı. Çocukluk hayali için yollara düşen Pekak, 23 günde 35 vilayet gezdi ve toplam 6 bin 300 kilometre yol yaptı. Seyahatleri sırasında da boş durmadı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile işbirliği yaparak, gittiği kentlerden çocukların eğitimi için bağış topladı. bu biçimdelikle 90 çocuğun bir yıllık eğitimleri için burs elde etti. Eğitime her vakit kıymet verdiğinin altını çizen Pekak, çeşidi ve kampanya sürecini şu biçimde anlattı:

İYİ Kİ BU YOLA ÇIKMIŞIM

“Çocukken Türkiye haritası çizerdim ve ‘Bu haritanın dış etrafını dolaşmak istiyorum’ derdim. Çocukların âlâ eğitim almalarına dayanak vermek istiyordum. TEGV ile görüştüm ve çocukların eğitimi için bir farkındalık yaratmak istediğimi söylemiş oldum. TEGV kabul edince motosikletimle ‘81 kent 81 çocuk’ diyerek yola çıktım. Gayem 81 vilayetten bir çocuğun eğitim masrafı için bağış toplayabilmekti. 35 vilayet gezdim. Rota üstündeki TEGV’in tahsil ünitelerini ve eğitim parklarını ziyaret ettim. Toplanan bağışlar direkt TEGV’e iletildi. Hedeflediğim 81 çocuğu aşarak 90 çocuğun bir yıllık eğitim masrafı için TEGV’e bağış toplamayı başardım. Benim için dayanılmaz bir serüven oldu. Yeterli ki bu yola çıkmışım dediğim epey fazla an oldu.”

6 BİN 300 KM YOL GİTTİ

Vedat Pekak, seyahatine İstanbul’dan başladı. Sırasıyla; Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Siirt, Bitlis, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale vilayetlerini geçti. Tekirdağ ile tipini sonlandırdı.