Mvula Sungani, ‘Lirik-Senfonik Vakıflardan gelen balo salonlarının tümü Fransızlar tarafından yönetiliyor’

Actinopteri

New member
“Bugün İtalyan dansı mutlu bir an yaşamıyor. Lirik-Senfonik Vakıfların dört bale topluluğu ve üç dans okulu, Opèra de Paris’in ünlü profesyonelleri tarafından yönetiliyor. Ne yazık ki, İtalyan uyruklu tek yönetmen bizim Eleonora’mız. Abbagnato, diğerleri Fransız uyruklu”. Milli Kültür Devletlerine yaptığınız konuşmada bunu beyan ettiniz. İtalyan hayal gücünü düşünmek’, yönetmen ve koreograf Mvula Sungani.

“Yine de dans, Fransız sarayında Caterina de Medici ve İtalyan sanatçılar ve ustalar Baldassare di Belgioioso ve Giovan Battista Lulli ile çalışan Güneş Kralı ile doğdu, örneğin – ekledi – Enrico Cecchetti (1850-1928) onun yerine başladı. çarlar sarayında, St. Petersburg İmparatorluk Okulu’nda öğretmen olarak kariyerine öğrencileri arasında Anna Pavlova, Vaslav Nijinsky, Serge Lifar ve George Balanchine katıldı. Bugün bile prestijli Anglo-Sakson şirketleri Cecchetti yöntemini kullanıyor, ancak İtalya’da bu ‘okul’ tamamen unutuldu”.

Mvula Sungani, uzun konuşmasının ardından, “Ülkemizde eski adı Fus olan Ulusal Canlı Eğlence Fonu tarafından finanse edilen 170 dans kumpanyası var. Son on yılda çok garip bir süreç tetiklendi, klasik müzik yapan kumpanyalar, neoklasik, modern ve çağdaş baleler, kuzey avrupa ülkelerinin gururu olan deneysel çağdaş dansın sunağında feda edildi.Yeniliği anlıyorum, ancak kültürel homojenleşmeye kesinlikle katılmıyorum – diye devam etti-İtalya, somut olmayan mirasını kesinlikle yenileyebilir. ama tarihini ve kültürünü inkar etme pahasına değil”.

İtalya’da ülke geneline dağılmış yaklaşık 30 bin özel dans okulu var ve bir milyon 400 bin genç dans pratiği yapıyor. “Bence – ünlü yönetmen ve koreograf, Lirik Senfoni Vakıflarının şirketlerinin ve okullarının liderliğinin en azından kısmen İtalyan sanatçılara iade edilmesi gerektiğini ve en azından 2/3 corps de bale daha olması gerektiğini umuyordu. kısa vadede yeniden açıldı.Ayrıca, Mic tarafından finanse edilen şirketlerin yeniden örgütlenme politikası, mevcut kaynakların optimizasyonundan başlayarak geliştirildi – tavsiye etti – ardından 106 sayılı kanunla öngörülen yeni kararnamelerin hazırlanmasına gelindi 2022’nin bakanlıklar arası Terpsichorean eğitimi tablosunun yanı sıra “.

“Dans öğretimi için yönergeler tablo içinde düzenlenmeli, hayati öneme sahip bir başka konunun altını çizdi Sungani – Kısacası tüm sektöre saygınlık kazandırmak için geri dönüş için elzem olan eğitim/üretim/dağıtım zinciri yeniden etkinleştirilmelidir. dansı İtalya’da ve dünyada üstün kılmak için. İtalyan dansının artık sanatın Külkedisi olarak görülmemesi gerektiği sonucuna vardı.