Natasha Stefanenko’nun ‘otobiyografik’ gerilim filmi ‘İsimsiz Şehre Dönüş’

Actinopteri

New member
Gerilim oranı yüksek, birçok casus hikayesi unsuru, Urallar’da kaybolmuş gizli bir şehir ama aynı zamanda büyük ölçüde otobiyografik bir hikayeye sahip bir roman. Bu, isimsiz bir şehir olan Sverdlovsk’ta45 doğan aktris ve TV sunucusu ama aynı zamanda girişimci Natasha Stefanenko tarafından kara tadı olan kitapta seçilmiş, tasarlanmış ve anlatılmıştır: ‘İsimsiz şehre dönüş’ (Mondadori) ), yarın kitapçılarda. Hiçbir coğrafi haritanın olmadığı, Moskova’dan trenle 36 saat uzaklıkta ve -50’ye kadar düşen sıcaklıklarda gizli bir şehirde büyümek, size büyük bir ısı arzusu ve trenlere karşı katı bir nefretin ötesinde çok şey bırakıyor.

“Dışarıdaki soğuk düşüncelerimi bile dondurduğunda en sevdiğim oyun, kirpiklerimi küçük buz sarkıtları oluşturana kadar donduracak şekilde gözlerimi kapatmadan son hızla okula koşmaktı. İçeri girerken aynaya uçtum ve birkaç dakikalığına kirpiklerimi kırpmadan inci gibi görünen ve şimdi yüzümde eriyen damlalarla kendimi bir prenses gibi hissettim”. Natasha Stefanenko yaklaşık 15 yıldır olduğunu söylüyor. bir gün için çocukluğunun anılarını yazıyor ve sıralıyor ve 8 ay önce zamanı geldi, “büyük ölçüde otobiyografik” bir roman yaz.

“Yazdıklarımın %85’i doğru. Sadece en maceralı şeyler olmadı, gerçekten bazıları oldu…”, diye açıklıyor Stefanenko, Adnkronos ile yaptığı bir röportajda. “İtalya’ya geldiğimde, geçmişimin en azından meraklı olduğunu, tam olarak sıradan olmadığını anladım, bu yüzden çok iyi yazan eşim Luca’nın (Sabbioni ed.) yardımıyla, bizi bugünlere getiren bu uzun süreci başlattım. O zamanlar tüm dünyanın benim memleketim gibi çalıştığına inanırdım. Daha sonra Moskova’da üniversitede okumaya başladığımda, bu gerçeği çok az kişinin bildiğini fark ettim. Şehrimi anlatınca yeni arkadaşlar şaşırdı” dedi.

Roman bir kayboluşun, bir arayışın ve eziyetli bir aşkın öyküsü ama her şeyden önce Sovyetler Birliği’nin 1990’ların başında, dağılmaya yüz tutmuş yaşamına bir bakış. Natasha Stefanenko, iki hikayenin iç içe geçmesiyle, o dönemde pekişmiş kesinliklerin sonunu ve yeni özgürlüklerin yıkıcı bir şekilde patlak vermesini yaşayan büyük, huzursuz ve kafası karışmış bir ülkenin, SSCB’nin ruhunu anlatıyor. Hikaye kısmen Moskova’da ve kısmen de doğup büyüdüğü ve bombalar ve nükleer silahlar için yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun üretildiği isimsiz şehir olan Sverdlovsk-45’te geçiyor. Haritada olmayan bir şehir ve adı: Sverdlovsk 45, kafa karıştırmaya hizmet etti, çünkü Sverdlovsk aslında en yakın şehrin, şimdi Ekaterinburg olarak adlandırılan ve 250 kilometre uzaklıktaki şehrin adıydı.

“Sıkıcı, tamamen otobiyografik, kendi kendini kutlayan bir kitap yazmak istemedim, bu yüzden anlatıya ritim katmak için biraz fantezi dokunuşunu pek çok gerçekle iç içe geçirdim. Kitapta Rusya’da özellikle iki yılda, 1991 ve 1992’de yaşananları, çalkantılı, karmaşık ama büyük deneyimlerle dolu yılları anlatıyorum. Tüm dünyanın nefesini tutmuş bir şekilde bizi izlediği tarihi bir dönem: Kesinliklerimiz düştü ama birçok çelişki olsa da birçok özgürlük fethedildi. Özgürlük istiyorduk ama bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini tam olarak anlayamamıştık. Çok fazla zihinsel ve fiziksel karışıklık vardı. Ancak o döneme ilişkin siyasi bir yargıda bulunmak istemedim. Bu bir deneme değil, bir roman ve güncel olaylarla hiçbir bağlantısı yok” diyen yazarın altını çiziyor, her ne kadar bizim ve ebeveynlerimizin eğitim oluşumunu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyorsa da birçok nedene cevap veriyor.

“O kadar hızlı ve o kadar çok aksiyona sahip merak uyandıran bir kitap ki, üzerine ağırlık yapmak istemedim. Nüfus hızla azalsa da S-45 hala kapalı bir alan. Soğuk savaş sırasında pek çok gizli gerçek vardı, bu şehirlerden yaklaşık 40’ı nükleer bombalar geliştirdi ve büyük SSCB’nin gelişimi ve savunmamız için başka araştırmalar yaptı. Soğuk Savaş’tan hemen sonra Stalin, bunların aşırı hızla inşa edilmesi emrini verdi. Gulag mahkumları da bunu yapmaya alışkındı ”diye ekliyor Stefanenko, daha sonra bu gizli yerde çocukluğunu “çok mutlu” olarak resmediyor.

“7 yaşında, tüm çocuklar şehre giriş ve çıkış için ilk geçişlerini aldılar, fotoğrafı hala bende. Nerede yaşadığımızı anlayan bir nükleer mühendis olan babam her zaman her durumu etkisiz hale getirmeye çalıştı. Hatırlıyorum, ben küçükken kontrollerden geçmek zorundaydık, bana yönetmelik gereği bütün çocukların nöbet tutan askerlere şiir okuması veya şarkı söylemesi gerektiğini söylemişti. Ben de her seferinde şovumu hazırladım ve yaptım. Yıllarca dünyadaki bütün şehirlerin böyle olduğunu düşündüm. Yüzme takımıyla ilk deplasman yolculuğumu yaptığımda ve başka bir çocuktan bana geçiş kartını göstermesini istediğimde, deli olduğumu düşündü”, diyor Stefanenko, yüzmeyle ilgili kitaba çok özel bir anekdot daha ekledi. “Ona ‘Yüzen Çar’ dedikleri Alexander Popov, benim gizli şehrimde doğdu ve orada yaşadı, benim yüzdüğüm aynı 25 metrelik havuzda antrenman yaptı. Yıllarca onun olimpiyatlarda madalya kazandığını ve ben kitap okuyorum diye düşündüm…”

Ailesi hala Rusya’da yaşıyor ve Ukrayna’da savaşın patlak vermesinden kaynaklanan atmosferi ilk elden yaşıyor. “Barıştan yanayım, dünyanın neresinde olursa olsun savaşa karşıyım. Tarihe bakmak, onu tanımak, anlamak, bağlamsallaştırmak ve unutmamak için de çalışmak doğru olur diye düşünüyorum. Geçmişin aynı hatalarını tekrarlamamak için bize büyük savaşlardan bahsediyorlar ama insan sürekli bunları yapıyor. En son çatışma hiç başlamamalıydı. Diyaloğu zorlamak için hepimiz birleşmeliyiz, bizi kurtarabilecek tek şey diyalogdur. Yıllardır cephede ölen tüm o küçük çocuklar ve olaya karışan tüm masumlar için acı çekiyorum” diye sözlerini bitiriyor Stefanenko.