Öğrenci muvaffakiyet izleme araştırması yapılacak

Lena

Global Mod
Global Mod
İzleme araştırması ile 4 ve 7’nci sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri ders alanlarındaki kazanımlar; 10’uncu sınıf düzeyinde ise Türk lisanı ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya ve biyoloji ders alanlarındaki kazanımlar ölçülecek.

MEVCUT DURUMU GÖRME İMKANI TANIYACAK
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitimin sürekliliğini sağlamak için Bakanlık olarak tüm imkânların sarf edildiğini ve gelinen noktadan büyük bir memnuniyet duyduklarını söz etti. Bundan daha sonraki süreçte salgın periyodundaki muhtemel öğrenme kayıplarının telafisi için gerekli önlemlerin alınmaya devam edileceğini belirten Özer, şunları söylemiş oldu:
“Ülke olarak TIMSS, PISA, PIRLS üzere memleketler arası araştırmalara katılıyoruz. Son periyotta de bu araştırmalarda ülke olarak gözle görülür bir muvaffakiyet elde ettik. Bu araştırmalar, eğitim sistemimizin gözden geçirilmesine imkân tanıyor. bu biçimdece güzelleştirmeye açık istikametler görülerek kuvvetli önlemler alınıyor. Yaklaşık 50 bin öğrenciye uygulanacak Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması, mevcut durumu görme imkânı sağlayacak ve eğitim öğretim sürecinin niteliğini aktif bir biçimde güzelleştirmede ve bilhassa öğrencilere telafi çalışmalarında kayda kıymet katkılar sunacaktır.

ÖĞRENCİLERE KARNELER İLETİLECEK
Ölçme Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca ölçme kıymetlendirme unsurlarına uygun olarak hazırlanan Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması’nda kullanılacak kitapçıklar ve öbür uygulama evrakların baskı süreçleri vilayetlerde bulunan ölçme kıymetlendirme merkezlerinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere kıymetlendirme yapılan her alan ortasındaki alt öğrenme alanlarına ilişkin kazanımları edinme seviyelerini içeren karneler, Öğrenci Kıymetlendirme Merkezi Ortak Platformu vasıtasıyla iletilecek. bu biçimdece öğrencilerin eksikliklerini görüp okullar aracılığıyla gerekli takviye çalışmaları yapılacak.”