‘Öğretmenlik Meslek Basamakları Sınavı’nı her yıl yapacağız’

Lena

Global Mod
Global Mod
Öğretmenlik meslek basamakları imtihanına giren öğretmenlerin yüzde 97’sinin uzman ve başöğretmen olduğunu lisana getiren Bakan Özer, öğrencilere fiyatsız yemek uygulaması, okullarda yaşanan grip salgını ve öğretmen atamaları hakkında da açıklamalarda bulunarak söylemiş oldu:

OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİNE FİYATSIZ YEMEK
Son 20 yılda fiyatsız yemek uygulaması yürürlükteydi. 1 buçuk milyon öğrenci fiyatsız yemekle ilgili yardımdan yararlanıyordu. Biz bunu 1.8 milyona çıkardık. Bunu 2023 yılında kademeli olarak 4 milyona çıkaracağız. Okul öncesindeki tüm öğrencilerimize yemek vermeyle ilgili çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yemeğe muhtaçlığı olan öğrencilerimiz var ise okul müdürleri bunu belirleyip aslına bakarsanız fiyatsız yemek veriyor.

OKULLARI KAPATMAYI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK
Bugünlerde yaygın olarak görülen grip salgınıyla ilgili olarak şu an için okullarda risk yok. 2021-2022 eğitim öğretim yılında da maksadımız okulları kararlı bir biçimde açık tutmaktı. Vilayet bazlı değil hadise bazlı biçimde sınıfları kapatma noktasında uyguladığımız yaklaşımla devam ettik. Hala COVID-19 salgını devam ediyormuş üzere okullarda paklık materyalleri ve dezenfektanla ilgili her türlü tedbiri alıyoruz. esasen bu sebeple birinci kere okullara direkt bütçe gönderdik. Grip olayları yaygınlaştı, sıhhat bakanlığıyla daima koordine halindeyiz. Okulları kapatmayı gerektirecek hiç bir durum kelam konusu değil.

HER YIL ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILIYOR
2000’li senelerdaki öğretmen sayısı 500 bindi şu anki öğretmen sayısı 1 milyon 200 bin. Yani 750 bin öğretmen son 20 yılda atandı. Eğitimi kitleselleştirirken öğretmen başına düşen öğrenci sayısını OECD ortalamasına yaklaştırmak ve öğrencileri kaliteli bir eğitimden faydalandırmak için bu yapıldı. Her yıl öğretmen ataması oldu. MEB çalışmalarını yapar, gerekli bakanlıklar da bütçeyle ilgili çalışmaları yapar ve alım yapılacağı vakit da kamuoyuyla paylaşılır. En son atamalarda okul öncesine yük verdik ötürüsıyla yeni öğretmen atamasında gereksinimlerimizi belirleyip hangi alanda muhtaçlık var ise onu ortaya koyacağız.

AKRAN ZORBALIĞI DİSİPLİN CÜRÜMLERİ ARASINDA
Biz yalnızca akran zorbalığı değil dikey zorbalıklar yani öğrencinin öğretmene, öğretmenin öğrenciye, okul yöneticisinin öğretmene şiddetini de kabul etmiyoruz. Sağlıklı, inançlı bir eğitim ortamı için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Ortaöğretim yönetmeliğinde de değişiklik yaptık, akran zorbalığını disiplin hataları ortasına aldık.

OKUL TERKLERİNİ AZALTACAK SİSTEM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ
Okul terklerini azaltmak için erken ikaz sistemi üzerinde çalışıyoruz. Yani ‘Bu çocuk okulu terk edebilir, açık öğretime kayabilir yahut sistemin dışına çıkabilir’ riski taşıyanları belirlemek için erken ikaz sistemi geliştiriyoruz. Onların seçeneklerine uygun bir biçimde eğitime dahil olmalarıyla ilgili sistemler üretiyoruz.”