“Ölümüyle ilgili gerçeği soruyorum, pek çok şey bir araya gelmiyor”

Actinopteri

New member
“Bu trajik haber karşısında şok oldum. Ama Kocamın ölümüyle ilgili netlik istiyorum ve Avusturya’daki hayatının tüm son döneminde. Pek çok şey birbirini tutmuyor ve şimdi, ölümünden 48 saat sonra bile, sebebinin ne olduğu net değil. Yazar, senarist ve yönetmen Adnkronos ile telefonda görüştü. Francesca Guidato Berger79. yaş gününden birkaç gün önce Avusturya’da iki gün önce vefat eden Helmut Berger’in eşi. Oyuncuyla 1994’te evlenen ve 2007’de boşanmamasına rağmen ayrıldığı kadının sesi duygu yüklü ama gerçeği isteyen birinin kararlı tonu: “Çok şey oldu. Berger gürlüyor – Helmut medyaya birkaç kez yaşlılığında ona bakmamı istediğini söylemiş olmasına rağmen, beni ondan uzak tutmak için engelleme son zamanlarda onunla konuşamasam da“.

Şaşkınlıklar son dönemlerin bir sonucu değil, bir süre önce doğdu: “Bir yıl önce başladılar – diye açıklıyor kadın – Kocamla aramızdaki iletişim azalmaya başlamıştı, etrafı etrafı sarmıştı. sevmediğim bir çevre, bu beni rahatlatmadı. Etrafında, iyi olmayan bir insan çemberi algıladım. Bence kötü idare ettiler. Ne olduğunu bilmiyorum ama emin olmakta fayda var”. “Mesajlar tuhaftı, bazen onun adına konuşan başka biri oluyordu, hiçbir zaman çok teknolojik bir adam olmadı – oyuncunun karısı – birlikte yaşadım. onu bir ömür boyu simbiyoz içinde. Ona ne olduğunu anlamak için çok fazla kelimeye ihtiyacım yok.”

Francesca Berger’i en çok üzen ve şüphelendiren şey, kocasının ölüm nedenlerini çevreleyen sessizlik, açıklayan yönetici tarafından “beklenmedik” olarak tanımlandı. “Bugün bile iki gün sonra neden öldüğünü anlamak mümkün değil. Normal değil mi? Bugün sabah 4’te evde öldü dediler ama bu bana yetmez” . Francesca Berger net bir şekilde görmek istiyor ve bunu başaracağına yemin ediyor. “Bana uymayan bir şey var Mümkün olan her şekilde Avusturya adli makamlarına başvuracağım böylece gerçek ölüm nedenlerini, son birkaç aydır içinde bulunduğu koşulları ve nasıl yaşadığını araştırmak üzere araştırabilirler.” Kendilerinden adalet ve şartlar konusunda netlik istiyorum” dedi.

Salzburg’da yaşamını yitiren oyuncu, “Gidip vedalaşmak istedim ama mümkün olmadı. Salzburg’a gitmek için hazırlanıyorum. Gerçeği, kontrolleri, soruşturmaları istiyorum adli makamlar tarafından”, diye ekliyor kadın. “The Garden of the Finzi-Continis” filmindeki Alberto ve Martin von Essenbeck’in rolleri sayesinde Adnkronos’a aktör, model, ikonik tercüman Helumt Berger ile olan ilişkisinin bir portresini veren kişi. Francesca Guidato, “Tanrıların Düşüşü”nde Luchino Visconti tarafından sevildi: “Biz çok hayvansıydık, çok içgüdüseldik – çok seyahat etti ama birbirimizin eşyalarını her zaman biliyorduk. Onları hissettik. Her zaman ‘nerede olduğumu bilmese de beni her zaman bulan tek kişi o’ derdi.”

Son olarak, ilişkilerini resmeden pek çok hatıradan biri: “Akla gelen en güzel an, Kilise’de evlendiğimiz gündür. Helmut, rahibin henüz bizimle evlenmediğini anlamamıştı, beni hayattan aldı. Üzerimdeki çok ağır, gömme elbiseye rağmen aksanıyla ‘Nihayet Francesca!’ diyerek beni şaşırttı. Unutulmaz bir andı”.

(Ilaria Floris tarafından)