Örgün eğitim istatistiklerine erişim kolaylaştı

Lena

Global Mod
Global Mod
MEB’in okul, öğrenci, derslik, öğretmen sayıları ile okullaşma oranlarına ait vilayet bazlı örgün eğitim bilgileri, süratli erişime uygun hâle getirildi. Grafiklerle zenginleştirilen bilgiler, eğitim yılı ve eğitim kademelerine göre sorgulanabilir biçimde, excel ve PDF formatında yarından itibaren Bakanlığın resmî internet sitesinden paylaşılacak.

Kullanıcılar, okul çeşidi ve eğitim-öğretim senelerına bakılırsa her bir eğitim kademesine ilişkin özet dataların yayımlandığı tablolara da internet sitesi üzerinden erişebilecek.

EĞİTİM BİLGİLERİ DAHA ÇOK KONUŞULMALI
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mevzuya ait yaptığı değerlendirmede yeni geliştirilen sistemi 16 Mayıs Pazartesi gününden itibaren kamuoyunun kullanmasına açacaklarını söylemiş oldu.

Bakanlık bilgilerinin artık kitapçıktan takip edilmesine gerek kalmadığını, bilgilere filtreleme ekranları ve grafik takviyeli biçimde hayli rahat erişilebileceğini belirten Özer, şöyleki konuştu:
“Bu çalışma, hayli değerli zira bizim eğitim sistemimiz epey büyük bir eğitim sistemi. Bu sistemde epey parametre var. O kitaplarda bu parametreleri, dataları takip edebilmek sahiden zordu. Artık eğitimle ilgili okuryazarlığı güçlendirmek isteyen, eğitimle ilgili parametreleri ve bilgileri takip etmek isteyen tüm araştırmacılarımız, tüm eğitim paydaşları, eğitim müellifleri hayli kolay biçimde bu dataları inceleyebilecek ve çapraz biçimde filtreleyip farklı özellikleriyle datalara farklı bakış açısı sağlama imkânına sahip olacaklar.

Bunu hayli önemsiyoruz zira Türkiye’de eğitimin bilgilerle konuşulmasına muhtaçlık var. Eğitimde olumlu yahut olumsuz söylenecek her kelamın bilgiye dayanması gerekiyor. Eğitimde düzgünleştirme yapacağımız yerleri görme manasında da epey değerli. Biz her türlü tenkide açığız, biz süreçlerimizi düzgünleştirmek istiyoruz. Tenkitlerin de bilgiye dayalı biçimde yapılması, bizim eksiklerimizi görme manasında epey değerli olacak. Yeni yazılımımız, bilhassa akademisyenlerimizin eğitim siyasetleri ile ilgili çalışmalarında da epeyce faal kullanacakları bilgilere epeyce kolay ve süratli biçimde ulaşabilme, erişebilme imkânı sağlayacak.”