Özel Eğitim Okulu öğrencilerine ‘özel’ ziyaret

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakan Yardımcılığı devrinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Ulusal Eğitim Vakfı (MEV) Gökkuşağı Özel Eğitim İlkokulunu ziyaret etmiş, ziyaret sırasında özel eğitim öğrencisi Asya Aurora Akdeniz’in Özer’e sarıldığı anın fotoğrafı dikkat çekmişti. Fotoğrafı Bakan yardımcılığı periyodundan bu yana odasına asan, bunu ilham kaynağı olarak bakılırsan Bakan Özer, daha evvelki ziyaretlerinde Asya’nın kendisine sarılarak ‘Bizi unutmayın, tekrar gelin’ demesi üzerine okula bir daha bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Özer, ziyaretinde Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak senelerdan beri özel eğitim gereksinimi olmayan öğrencilere kaliteli eğitim vermek için uğraş gösterdikleri üzere özel eğitim gereksinimi olan tüm çocuklara gerek kaynaştırma bütünleştirme gerek konutta eğitim gerekse özel eğitim okullarında eğitim vererek eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde her türlü eğitimi vermeye devam ettiklerini kaydetti.

HER TÜRLÜ TAKVİYESİ VERİYORUZ
Bakan Özer, şunları söylemiş oldu: “Kaynaştırma bütünleştirmede yahut özel eğitim sınıflarında, özel eğitim anaokulunda, özel eğitim uygulama okullarında, özel eğitim meslek okulunda, hastanede yahut konutta eğitim alan yaklaşık 453 bin 29 öğrencimiz var. Bu çocuklarımızın ömür marifetlerini arttırmak ve kaliteli eğitim almaları için her türlü dayanağı, taşımalı eğitim de dahil olmak üzere, fiyatsız öğlen yemekleri de dahil olmak üzere her türlü takviyesi veriyoruz.”

Bakan Özer, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce bu öğrencilerin muhtaçlık duyduğu öğretim gereçlerinin tamamını ürettiğini anımsatarak, “Bu kapsamda Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde 500 binin üzerinde üretim gereci bir yıl içerisinde tüm okullarımıza ulaştırıldı. Artık bunu bir adım daha ileriye taşıyarak hayat hünerleriyle ilgili, ömür alanlarıyla ilgili müzik alanı, tarımla ilgili ömür marifetleri yahut günlük ömür maharetleriyle ilgili farklı alanlar oluşturup bu alanlara yönelik olarak da laboratuvar imkânlarını geliştirmeyle ilgili Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz büyük bir gayret sarf ediyor” diye konuştu.

TAŞIMALI EĞİTİME 7 MİLYARLIK BÜTÇE
“Gerek hükümet olarak gerekse bakanlık olarak en kıymetli önceliğimiz bir çocuğumuz da olsa eğitimin haricinde kalmaması” diyen Bakan Özer şu biçimde devam etti: “Eğer okula gelemiyorsa bulunduğu her lokasyonda eğitimin kendisine ulaştırılabilmesi… Bu kapsamda yaklaşık yirmi yıldan beri eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak. Birinci öncelik olarak eğitime erişimi arttırmak. İkinci öncelik olarak da her insanın kaliteli eğitime erişimini sağlamakla ilgili hayli sayıda toplumsal siyaset yürürlükte… Bununla ilgili epey değerli bütçeler de kullanılıyor. Taşımalı eğitim için yılda yaklaşık 7 milyarlık bir bütçe. bununla birlikte burslarla ilgili, yardımcı kaynaklarla ilgili, ders kitaplarının fiyatsız dağıtılmasıyla ilgili ve bunu yapmaktan da büyük bir keyif alıyoruz. Zira Asya’larımızın bugün beni bu okula davet eden Asya kızımızın nitekim sağlıklı ortamlarda vakitlerini geçirmeye, eğitim almaya ve hayattaki dayanıklılıklarını arttırmaya gereksinimimiz var. Onun için tüm çalışma arkadaşlarımızla bu biçimdesine ortamlarda bulunup bu ortamların niteliğini arttırmayla ilgili çalışmaktan yorulmadan memnunluk duyuyor ve Asya’ya tüm sınıf arkadaşlarına da muvaffakiyetler diliyoruz.”

Ziyarette Bakan Özer’e, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlü Kemal Varın Numanoğlu da eşlik etti.