Özel okullar sempozyumu Antalya’da yapılıyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Sempozyum öncesi TÖZOK İdare Şurası Lideri Zafer Öztürk, basın mensupları ile yaptığı sohbette, “Ekonomik dert niçiniyle devredilen, kapatılan okullar var. Birçoğu da kapanmamak için sermaye ve ortak arıyor. Özel okullardan öğretmen kaçışı başladı, kurslara eğitim merkezlerine gidiyorlar. Geliri kâfi olmayan veliler de çocuklarını yavaş yavaş alıyorlar.” dedi
TÖZOK Yüksek İstişare Konseyi Lideri Cem Gülan ise, “ 2-3 bin okul kapanma riski altında. En büyük kaygım 25-30 bin öğretmenin işsiz kalması. Bu ortada Türkiye’de 200’ün üzerinde ruhsatsız, kaçak memleketler arası özel okul var. Bunların birçok da Arap kökenli. halbuki bu sayının 6-7 olması gerekir” diye konuştu.

ÖZEL OKULLAR MESELELERİNİ GENEL MÜDÜRE ANLATTI
Bu yıl “Cumhuriyet’in 100’ünci Yılı ve Eğitimin Geleceği” başlığı ile düzenlenen sempozyumda dertli günler yaşayan özel okul sahipleri sıkıntılarını Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e anlatmak istediler, lakin son dakikada Bakan Özer gelemeyince, kurucular külfetlerini Genel Müdür Mustafa Gelen’e aktardı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) İdare Şurası Lideri Zafer Öztürk, fiyat artışının sonlandırılmasını eleştirdi.

ÖĞRETMENE TABAN FİYATIN 2-5 KATINI VERMEK İSTERİZ
Salonda alkışlarla kelamı sık sık kesilen Lider Öztürk, on binlerce öğretmene ve kaliteli eğitim almak için özel okulları yeğleyen milyonlarca veliye kulak verilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Öztürk şu biçimde konuştu:

“TÜİK’in enflasyon datalarıyla ve yönetmeliğe göre fiyat artışlarımızı belirleme hakkımız bulunmasına karşın, Bakanlığımız bu hakkı sonlandırmış olup, önümüzü kapatmıştır. Bunun kararında da özel okul öğretmen maaşları, devlet okullarında nazaranv yapan öğretmenlerin maaşlarının gerisinde kalmıştır. Sakın farklı bir mana çıkarılmasın, biz de özel okullar olarak evvelden olduğu üzere öğretmenimize taban fiyatın en az 2 ile 5 katı kadar fiyat vermek isteriz.

BİR GECEDE DEĞİŞİKLİK
Ne yazık ki, yalnızca fiyat artışının kısıtlanmasıyla da yetinilmedi. Ayrıyeten bir gecede yönetmelik değişikliği de yapıldı. Yönetmelik değişikliğinin ne manaya geldiğini sizlere 32 yıldır onuruyla hizmet veren bir okulun kapanma sonucunı velilerine yazdığı mektuptan kısa bir alıntıyla aktarıyorum:
“Yapılan bu düzenleme ile gelecek senelerda da özel okul meblağlarının rastgele bir hesaba dayandırılmaksızın belirleneceği aşikâr olmuştur.”.

DANIŞTAY’A TAŞIYACAĞIZ
Yapılan yönetmelik değişikliği ile ilgili müzarekelerimiz, ilgili yerlerle hala devam ediyor. Umudum; bu durumdan en kısa müddette dönülerek, ortak bir uzlaşı sağlanması. Aksi takdirde, öteki derneklerin de bize katılması durumunda, mevzuyu Danıştaya taşıyarak yönetmelik değişikliği talep etmek isteğindeyiz. Bilinmelidir ki; hedefimiz iki misli, üç misli artışlar değil. Gayemiz ve isteğimiz net ve hiç bir kurumun mağdur olmayacağı bir yönetmelik yapılması.

ÇOCUĞUNU ÖZEL OKULA GÖNDERENE TEŞVİK İSTİYORUZ
Çocuğunu özel okula gönderen her veliye muhakkak oranda teşvik ve dayanak verilmesini istiyoruz. Vergi, toplumsal sigorta primleri ve benzeri tüm resmi ödemelerde yapılacak takviye ve düzenlemeler maliyetlerimizi düşüreceğinden buradan elde edilecek kaynakların öğretmenlerimize aktarılacak kaynaklar olarak öngörülmesi temennimizdir”