Özel Yasmin’e özel stant

Lena

Global Mod
Global Mod
Özel eğitim öğretmeni Işılay Karabaş, öğrencisi Yasmin’e kendisini arkadaşlarının gözünden anlatmak istedi ve 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinden bir grup kurdu. O takım bir hafta çalışarak Yasmin için karikatürler çizdi. Kendisi için yapılan çalışmayı goren Down Sendromlu Yasmin’in heyecanıyla memnun olan öğretmeni yaşananları şöyleki anlattı:

YASMİN OKULUN SEVİNÇ KAYNAĞI
“Yasmin epey enerjik, sevinç dolu ve özgüveni yüksek bir öğrencimiz zira ailede gereğince ilgi görmüş, desteklenmiş. İkinci sınıftan beri özel eğitim almış ve 2 yıldır birlikteiz. Okuma yazma bilmiyordu lakin şu anda bir epey şeyi okuyabiliyor. Tenefüslerde önce onunla birlikte bahçeye çıkıyorduk. daha sonra farklı sınıftan öğrencilerle bağlantı kurmaya başlayınca artık onunla çıkmayı bıraktık. Öylesine müspet bir öğrenci ki kimi vakit kendi kendine bir arkadaşı için doğum günü ilan eder ve gidip ona kek alıp mum üfletir. Armağan olarak da o arkadaşına fotoğraf çizer.

HERKES ONU TANIR LAKİN AYRINTI BİLMEZDİ
2 yıl evvel okula atandığımda tek bir özel eğitim öğrencimizin olduğunu görmüştüm. Yasmin ilkokuldan beri bizim okulumuzda. Köyde ve okulda herkes onu tanır lakin kimse onunla ilgili ayrıntı bilmezdi. Nermin Atik öğretmenle birlikte insanların onu tanıması, onun da kendini insanların gözünden bakılırsabilmesi için bu çalışmayı başlattık, gorevlendirdiğim öğrencilerle kimi karikatür çizimleri hazırladık. ondan sonrasında onları daima birlikte boyadık. Boyamanın yanında bir küme öğrenciden Down Sendromu’nu araştırmasını ve karikatüre bilgilendirici yazılar yazmasını istedim. Biten 6 çizimle okulda bir stant açtık.

GÜLEREK ‘BU BENİM’ DEDİ
Çizimleri onun yüzüne, giydiği kıyafetlere nazaran yaptık. O da kendisini görür görmez çabucak tanıdı ve gülerek ‘a bu benim’ dedi. her insanın onunla ilgili bilgi almak için karikatürlerin yanına gitmesinden epey memnun oldu. Bu aktiflik öteki öğrenciler için de hayli faydalı oldu. Karikatürü nazarann herkes ‘a bu Yasmin’ diyerek önüne koşuyor. Olağan bir ders anlatımıyla bu farkındalığı yaratamazdık.

SINIFLARI GEZİP DOWN SENDROMUNU ANLATTIK
Down Sendromunu bilmeyen epey kişi vardı. Okulda da birtakım öğrencilerimiz fikir sahibi olmadığı için Yasmin’le yakın olmuyorlardı. Bu standın haricinde bir de Yasmin’le bir arada üzerinde ‘+1 Farkla Çok Güzelsin’ yazan bir afiş hazırladık. Yasmin ve öteki öğretmen arkadaşlarımla bir arada bütün sınıfları gezdik. Down Sendromuyla ilgili bilgiler verdik, öğrencilerin merak ettiklerini yanıtladık. O anlarda Yasmin hayli heyecanlıydı, afişi kendisi taşımak istedi, üzerindeki yazıyı tek tek arkadaşlarına gösterdi.

MEZUN OLUNCA DA ONU UNUTMAYACAĞIZ
Sınıfımızın çabucak önünde 10 kadar saksı var. Çiçeklerin bakımından da öğretmenlerle öğrenciler sorumlu. Özel eğitim sınıfı önünde duranlardan bir adedini Yasmin dikmişti. Diktiği çiçeğin saksısına, onu unutmamak için yüzünü çizdik. Mezun olduktan daha sonra anısı bizimle olmaya devam edecek.”

RESME YETENEĞİ ÇOK FAZLA
Öğretmeni Işılay Karabaş Yasmin’in fotoğraf yeteneğiyle ilgili şunları söylemiş oldu:
“Resme ilgisi ve yeteneği epey fazla. Son fotoğrafını hiç bir yardım almadan büsbütün Yasmin çizdi ve boyadı. Mezun olacağı ve okuldan ayrılacağı için ona hoş bir yere hakikat gideceğini söylemiş oldum. O da bir yol ve yolun başına da kendisini çizdi.”

SINIFINI KENDİSİ BOYADI
Okul arkadaşlarının fazlaca sevdiği Down Sendromlu Yasmin Evkaya, okulun tek özel öğrencisi olduğu için bir sınıfta tek başına eğitim görüyor. Öğretmeni Işılay Karabaş, 2 yıl evvel okulda nazaranve başlar başlamaz kolları sıvadı, öğrencisi Yasmin ile bir arada duvarları boyadı. bu biçimdece Yasmin kendi sınıfını kendi zevkine bakılırsa tasarlamış oldu.